Bakan Eker, Azerbaycan Tarım Bakanı Asadov’u makamında kabul etti


GNA_6752
​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Azerbaycan Tarım Bakanı Haydar Asadov ile makamında ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Eker, Azerbaycan ile müşterek çalışmalar yaptıklarını belirterek,“Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Teşkilatı bünyesinde Türkiye’nin Ankara’da ev sahipliği yaptığı alt bölge ofisinin yönettiği projelerden Azerbaycanımızın da çok fazla istifade etmesini istiyoruz” dedi.

 

Azerbaycan Tarım Bakanı Haydar Asadov ile makamında görüşen Eker, Asadov’un 2013 yılı ekim ayında göreve başladığını hatırlatarak, ilk seyahatini Türkiye’ye gerçekleştirdiğini ve bundan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Eker, Türkiye ile Azerbaycan arasında bütün sahalarda iyi ilişkiler olduğunu belirterek, proje ve olumlu adımlarla tarım alanındaki ilişkileri daha ileriye götürmeyi istediklerini bildirdi. Azerbaycan ile müşterek çalışmalar olduğunu kaydeden Eker, “Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Teşkilatı bünyesinde Türkiye’nin Ankara’da ev sahipliği yaptığı alt bölge ofisinin yönettiği, kreditör olarak, donör olarak katkı sağladığı projelerden biz Azerbaycanımızın da çok fazla istifade etmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

Azerbaycan’ın bu kapsamdaki 17 projeye ortak olduğunu bildiren Eker, Türkiye’nin tecrübe ve birikimini Azerbaycan ile paylaşmayı arzu ettiklerini dile getirdi. Bakan Eker, Azerbaycan heyetinin Türkiye ziyareti kapsamında çeşitli laboratuvarları ve araştırma merkezlerini inceleme fırsatı bulacağını ve yetkililerin bilgi vereceğini ifade etti.

 

Azerbaycan Tarım Bakanı Haydar Asadov da yeni yılı ve Bakan Eker’in doğum gününü kutladı. Sıcak karşılamadan ötürü minnettarlığını bildiren Asadov, “Türkiye ile ilişkilerimiz istenilen yüksek seviyededir. Aslında biz kardeş ziyaretine geldik, bizim münasebetlerimiz artık protokol değil kardeş ziyaretidir. Ondan dolayı ilk önce ziyaretlerimize Türkiye’den başladık” diye konuştu. Türkiye’nin, her alanda tecrübeye sahip büyük bir devlet olduğunu ifade eden Asadov, iki ülke arasındaki ilişkilerin yoğun olduğunu ancak Azerbaycan’ın ithalat ve ihracat oranlarının istenilen seviyede olmadığını, bunu geliştirmek için çok çalışması gerektiğini belirtti. Asadov, Türkiye’nin tecrübesinden faydalanmak istediklerini vurgulayarak, “O kadar yakınız ki meyvelerimizin de, hayvanlarımızın etinin tadı da aynı. Daha yakın olmak için sizin tecrübenize ihtiyacımız var. Bir süre tecrübelerinizi gözümle görmek ve bilmek istiyorum” ifadelerini kullandı.


2 Ocak 2014. 18:29
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x