Bakan Eker; “Başarı onların, sorumluluğu benim”


GNA_3939

 

 

Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin (TZD) 66. Kuruluş Yıl dönümü ve Geleneksel Ödül Töreni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in katılımı ile gerçekleştirildi. Törende konuşan Bakan Eker, hükümetleri dönemindeki tarım sektörünün başarısının öznesinin Türkiye’nin çiftçisi, üreticisi ve Bakanlığın çalışanları olduğunu belirterek, “Başarı onlarındır, sorumluluğu da benimdir. Ben bunun, bu projelerin, bu politika ve stratejinin hesabını tarih önünde Allah’ın izniyle veririm. Allah millete zeval vermesin” dedi.

 

Bakan Eker, törende yaptığı konuşmada, 66 yıldır politika ve hizmet üretmede TZD üyelerinin çok büyük katkılarının olduğunu belirterek, derneğin 16 ilde şube, 53 ilde de temsilciliği olan, asil üyesinin 10 bine ulaştığı muazzam bir kuruluş olduğunu söyledi. Tarıma uzun vadeli perspektifte baktıklarının altını çizen Bakan Eker, 10 yıl içerisinde Türk tarım sektörünün kronik meselelerini çözme yönünde adımlar attıklarını kaydetti.
Bakan Eker, tarım ile ilgili sorunları meslek kuruluşlarıyla birlikte çözdüklerini, mevzuatları iş birliği içinde oluşturduklarını dile getirerek, destekleme politikalarını da kökten değiştirdiklerini anlattı.

 

“Son bir hafta içerisinde 100 bin ton alım gerçekleştirdik”

 

Bakanlığı döneminde hububat, meyve, sebze ve hayvancılıkta Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığına dikkati çeken Eker, bu yıl da Türkiye’de buğday üretiminin 22,5 milyon tonu aşmasını beklediklerini kaydetti. Bakan Eker, Türkiye’nin kendi ihtiyacı için buğday ithal etmediğini, bu anlamda kendine yettiğini, 19 milyon ton üretimden fazlasını da ihraç ettiğini ifade ederek, üretim fazlasını ihraç etmenin yanı sıra dahilde ihracat rejimi çerçevesinde ithalat ve ihracat yapıldığını söyledi. Hububatın üretim rekoltesinin çok fazla olması nedeniyle fiyatların bir miktar etkilendiğini, bu sebeple üreticiyi koruma amacıyla geçen hafta müdahale alım fiyatlarını açıkladıklarını hatırlatan Eker, “Salı gününden itibaren alımlar yaptık. İlk bir hafta içerisinde 100 bin ton alım gerçekleştirdik” diye konuştu.

 

Bu sene tarımda önemli bir büyüme beklediklerinin altını çizen Bakan Eker, ilk çeyrek büyümesinin de genel büyümenin üzerinde geldiğini hatırlattı. Bakan Eker, çiftçinin tarımda kullandığı kredi miktarının 10 yılda 43 kat arttığına dikkati çekerek, 2003-2014 döneminde 116 milyar lira tarıma kredi sağlandığını bildirdi. Sübvansiyonlu kredi uygulamasını 2004 yılında başlattıklarını ifade eden Bakan Eker, 88 milyar sübvansiyonlu kredi kullandırıldığını söyledi. Bakan Eker, kredi dönüş oranlarında ciddi bir artış olduğunu dile getirerek, bu oranın Ziraat Bankası’nda yüzde 99’a, Tarım Kredi’de de yüzde 97’ye yükseldiğini söyledi.

 

Bakan Eker, hükümetleri döneminde özel sektörün tarıma 63 milyar lira sabit sermaye yatırımı yaptığını, aynı dönemde tarım ve gıda sektörüne toplam 6,6 milyar dolar da doğrudan yabancı sermaye girişi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de tarım sektörünün kronik meselelerini temel problemlerini çözme konusunda Allah’ın izniyle alnımızın akıyla, projeleri hayata geçirmek suretiyle değerli mesafeler kat ettik. Hala kat edeceğimiz yol var. İnşallah bundan sonra kurulacak olan hükümette gelecek arkadaşlar da bu projeleri devam ettirirler, daha iyi noktalara taşırlar, temennimiz budur. Bunun sorumluluğu bana aittir, ben bunun hepsinin, bu sürenin bütün hesabını tarih önünde, millet önünde vermeye hazırım. Başarının öznesi Türkiye’nin çiftçisidir, üreticisidir, bakanlıktaki 60 bin civarındaki işçisi, memuru, çalışanıdır. Başarı onlarındır, sorumluluğu da benimdir. Ben bunun, bu projelerin, bu politika ve stratejinin hesabını tarih önünde Allah’ın izniyle veririm. Allah millete zeval vermesin.”

 

TZD Başkanı İbrahim Yetkin de bu yıl hububatta yaklaşık 23 milyon ton civarında üretim beklendiğini bildirdi. Herhangi bir tedirginliğe gerek olmadığının altını çizen Yetkin, diğer ürünlerde genel anlamda iyi verim beklediklerini söyledi. Yetkin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile sağlıklı ilişkiler kurduklarını bunda da Bakan Eker’in katkısının olduğunu belirterek, “Keşke 3 dönem kuralı olmasaydı, ben üzüldüm” dedi.

 

Törende, AA muhabiri Bahattin Gönültaş, “Gıda fiyatlarında aracı etkisi” başlıklı haberi ile “Yazılı Basın” dalında ödül aldı. Gönültaş’a plaketini Bakan Eker verdi.


Yazan - 25 Haziran 2015. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x