Bakan Eker : Buğdayda İhtiyacımızdan Fazlasını Üretiyoruz


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin ihtiyacından fazla buğday üretimi yaptığını söyledi.

 

Diyarbakır Çınar Ziraat Odası’nı ziyaret eden Bakan Eker, ABD’deki kuraklık nedeniyle tarımsal üretim ve ürün fiyatlarında yaşanan krizin Türkiye’yi etkilemesine izin vermeyeceklerini dile getirdi.

 

ABD’de yaşanan kuraklık sonucunda özellikle mısır üretiminin olumsuz etkilendiğini, soya üretiminde de düşüş beklendiğini ifade eden Bakan Eker, şöyle dedi: ”Buğdayda herhangi bir düşme yok. Fakat ABD’de de buğday fiyatları son 1 ayda 283 dolara kadar çıktı. Yüzde 35 oranında bir artış oldu. Fransız buğdayında yüzde 15 oranında, Rusya buğdayında da yüzde 15 oranında bir fiyat artışı meydana geldi. Dolayısıyla buğdayda dünya genelinde bir düşme yok ama spekülatif maksatla borsalarda anormal oranlarda bir yükseklik söz konusu. Türkiye, bu sene Orta Anadolu ve Doğu Anadolu bahar yağmurlarının gecikmesi sebebiyle bir kısım kuraklık yaşadı. Oralarda buğday üretimi yüzde 10 civarında etkilendi. Ama gerek Çukurova, gerek Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve gerekse Trakya ile diğer bölgelerde üretim oldukça iyi. Her halükarda Türkiye’nin ihtiyacından daha fazla bir üretimimiz söz konusu. Bizim buğday ihtiyacımız yaklaşık 18 milyon tondur. Bu seneki buğday üretimi yaklaşık 19,5 milyon tonun üzerinde. Dolayısıyla ihtiyacımızdan daha fazla bir üretimimiz var. Şu anda Toprak Mahsulleri Ofisimiz (TMO) topluyor. 1,5 milyon tonun üzerinde stokla girdik. Alım büyük bir hızla yapılıyor. TMO’nun alım fiyatı piyasa fiyatının üzerinde. Üreticimiz açısından da endişe edilecek bir durum söz konusu değil.”

DİĞER HABERLER
Flaş.....Şeyhmuz Tatlıcı Bodrum'daki Yazlık Evinde Vefat Etti

 

ABD’deki kuraklık nedeniyle meydana gelen krizin Türkiye’yi etkilemesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Bakan Eker, ”Türkiye son 4 yıldır sağladığı tarımsal üretim değeriyle dünya ülkeleri içerisinde 11’inci sıradan 7’nci sıraya yükseldi. Avrupa’da da 2008’den beri birinci sırada. Tarımsal üretim gücü sıralamasında daha önce 4’üncü sıradaydık. Dünyadaki olumsuzlukların bizi etkilemesini beklemiyoruz. Bununla ilgili her türlü tedbirlerimizi aldık” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


24 Temmuz 2012. 16:09
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x