Bakan Eker: “Çözüm sürecine katkıda bulunanları saygıyla selamlıyorum”


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker

 

 

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Batıdan Doğuya Doğudan Batıya Kardeşlik mesajları iletmek amacıyla Barışa Bak Derneği’nin koordinasyonunda İstanbul’dan Diyarbakır’a ulaşmak üzere yola çıkan “Barış Treni”ni  karşıladı.

 

Kocaeli ve Eskişehir’in ardından Ankara’ya gelen Barış Treni’nin içinde çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Eker, bir grup aktivist, akademisyen, gazeteci, sanatçının çözüm sürecini desteklediğini ve Diyarbakır’a doğru yola çıktığını belirtti. Bu sürece katkıda bulunanları saygıyla selamladığını ifade eden Bakan Eker, yıllar boyu barışın tecrübesine hakim olan topraklarda bir süre kesinti yaşandığını, gayelerinin acıları unutmak, yaraları sarmak olduğunu söyledi.  Bakan Eker, şiddetten beslenen düşüncelerin, kişilerin olabileceğine dikkati çekerek, onların yapmak istediklerine fırsat vermemek için çabaladıklarını kaydetti. Bu topraklarda birlikte yaşama kültürünün bulunduğunu dile getiren Bakan Eker, “Bütün mesele, sistemden kaynaklanan problemleri çözmek, sistem değişikliği yapmak, yeni bir YÖNETİM anlayışı ile yeni bir yönetim felsefesi ile bütün yasal düzenlemeleri yaparak yeni bir toplumsal sözleşme ortaya koyarak yeni bir anayasa ile ortak geleceğimizi hayata geçirmek” diye konuştu.

 

 

EDR_7155

 

 

Barut kokusunun havadan çekilmesinin gerekli olduğunu vurgulayan Bakan Eker, şöyle devam etti: “Daha rahat barışın konuşulabilmesi ve bu düzenlemelerin yapılabilmesinin bir şartı var. Namlunun ortadan kalkması, barut kokusunun atmosferden çekilmesidir. Barut kokusunun olduğu, namlunun gölgesinin olduğu yerde barıştan, düzenlemeden, hukuktan bahsetmek konuşmak, demokratikleşme ve sivilleşme ile ilgili reformları yapmak mümkün değil. Bunun için önce şu namlunun bir ortadan kalkması lazım. Önce şu barut kokusunun havadan çekilmesi lazım ki o zaman oturup ne yapacağımıza hangi projeleri hayata geçireceğimize, hangi yasal düzenlemeleri yapacağımıza, hangi sistem değişikliği ve restorasyonunu veya reformu yapacağımızı daha rahat bir şekilde konuşabilelim. Çözüm süreci bunun için önemli ve buna ihtiyacımız var.”

 

Bakan Eker, Kürtçe “Barışa Bak” yazılı dövizdeki bir harfin eksik olduğu konusunda aktivistleri uyardı. Barış Treni, Ankara’dan sonra Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Diyarbakır’ı ziyaret edecek. Trendeki çoğu üniversite öğrencisi 30 aktivist, her şehirde 1 panel düzenliyor, 2 barış fidanı dikiyor, vatandaşlarla çözüm sürecine ilişkin röportaj yapıyor.


Yazan - 16 Mart 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x