Bakan Eker ‘Et fiyatları yüzde 20 düştü’


Bakan Eker, halkın en çok tükettiği et ürünü olan kıymanın 20 liranın altına gerilediğini söyledi.
        
DENİZLİ – Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2010 yılının Nisan ayına göre et fiyatlarında yüzde 20’nin üzerinde bir düşüş olduğunu bildirdi.

Eker, Denizli programı kapsamında, Denizli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı’nda incelemelerde bulundu. İncelemelerinin ardından bir gazetecinin, “Et fiyatlarının durumuna” ilişkin sorusunu yanıtlayan Bakan Eker, et fiyatlarında, halkın en çok tükettiği et ürünü olan kıymanın 20 liranın altına gerilediğini kaydetti.

Eker, et fiyatlarında 10 ay içerisinde önemli düşüş sağlandığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bundan 10 ay öncesine göre, 2010 yılı Nisan ayına göre perakende et fiyatlarında yüzde 20’nin üzerinde bir düşüş var, yani artış yok, düşüş söz konusu. Bu tabii perakende açısından önemli bir gelişmedir. Tüketicilerimiz açısından da önemlidir. Halkımızın daha ucuz et alabilmesi açısında önemli. Geçen yıl biliyorsunuz, fiyatlar yükselmişti. Özellikle dar ve orta gelirli olan vatandaşlarımız bunu almakta zorlanıyorlardı. Biz de hükümet olarak buna karşı tedbir aldık ve piyasada şu anda vatandaşlarımızın isteğini karşılayacak kadar makul bir fiyattan ürün var.” 

Eker, et fiyatlarında istenilen seviyeyi, sürekli ithalat yoluyla değil, Türkiye’nin üretimini artırarak sağlamayı amaçladıklarını, bu nedenle de yapılan et ithalatını, hayvancılığın geliştirilmesi için yürütülen projelere paralel olarak hayata geçirdiklerini anlattı.

Diğer Haberler:
Veteriner Hekim Oda ve Birlikleri Tepkilerinizi Bekliyoruz

4 Mart 2011. 23:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x