Bakan Eker Genç Ziraat Mühendislerini İlk Gününde Yalnız Bırakmadı


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’nde göreve başlayacak 234 ziraat mühendisini ilk gününde yalnız bırakmadı. Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda yapılan göreve başlama törenine katılan Bakan Eker, genç mühendislere görevlerinde başarılar diledi.

 

Törende konuşan Bakan Eker, bilgi ve teknolojinin, günümüz tarımsal faaliyetinde en önemli girdi olduğunu söyledi. Tarım sektörünün aynı zamanda bir iktisadi faaliyet olduğunu ve bütün ekonomik faaliyetler gibi tarım faaliyetinin başarılı olması için birtakım girdilere ihtiyacı bulunduğunu belirten Bakan Eker, bu girdilerin en önemlisinin de bilgi ve teknoloji olduğunu dile getirdi.

 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin (TTKKMB) tarihi geçmişe sahip, köklü bir kuruluş olduğunu anlatan Bakan Eker, çiftçinin milyonlarca üye, binlerce çalışanı bulunan Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu TTKKMB yoluyla krediye, daha özel şartlara, bilgi teknolojiye, ekipmana, tarımsal girdilere ulaştığını söyledi. Kuruluşların rasyonel çalışmadığı, iyi idare ve organize edilmediği ve doğru politikalar ve doğru uygulamalara sahip olmadığı zaman zarar edeceğini ve yük almak yerine yük getireceğini anlatan Bakan Eker, geçmişte bir dönem Tarım Kredi Kooperatifleri’nin de kapatılma noktasına geldiğini, IMF, Dünya Bankası gibi kuruluşların, kredi kooperatiflerinin kapatılmasını istediğini ifade etti.

 

Kendilerinin tarım kredi kooperatiflerini kapatmak değil, yasal düzenlemeler ve politikaların desteği ile daha çok hizmet edebilir, daha güçlü hale getirmek için birçok düzenleme yaptıklarını anlatan Bakan Eker, şöyle konuştu: “2002’de Tarım Kredi Kooperatifleri 300 milyon lira kredi kullandırmış. 2011 yılında ise 3,9 milyar lira kredi kullandırmış. 2002’de verdiği her 100 liranın 50 lirasını geri alırken, 2011’de 4 milyar lira kredinin geriye dönüş oranı yüzde 98,5. Bu iki noktayı gösteriyor, kredi doğru yerde doğru şekilde kullandırılmış, doğru kişiye verilmiş” Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin gerek girdi kullandırmada, kredi kullandırmada gerek hayvancılık ve sigorta işleri gibi faaliyet alınana giren bütün iş ve işlemlerde, gösterge ve parametrelerinin çok iyi noktalara geldiğini, yeni yatırımlar yapıldığını belirten Bakan Eker, kendilerinin de kuruluşun birtakım faaliyetlerde rolünün artırılması için yeni imkanlar getirdiklerini söyledi.

 

Türkiye’deki tarımsal faaliyetlerinin geliştirilmesinde kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesinin önemini vurgulayan Bakan Eker, bu kapsamda Türkiye’nin tarımsal kalkınma kooperatiflerine 1 milyar 27 milyon lira destek aktardıklarını ve bin 854 kooperatifi desteklediklerini söyledi. Modern tarımsal üretimin gereklerinden olan girdilerden en önemlisi olan makine ve ekipmana yüzde 50 hibe desteği verdiklerini ifade eden Bakan Eker, bunun yanı sıra tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi için 4 bin 700’ün üzerinde tarım ve hayvancılıkla ilgili tesis yapımına yüzde 50 hibe verdiklerini kaydetti.

 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu da kuruluşun 2002 yılında neredeyse kapanma noktasına geldiğini belirtirken, yeniden yapılanma sonrası, birliğin yatırım yapar, istihdam sağlayan bir noktaya geldiğini, faiz oranlarının yüzde 100’ü gördüğü dönemlerden yüzde 0-9 oranlarına indiğini söyledi. Birliğin 2011 yılında en yüksek kredi hacmine ulaştığını ifade eden Kutlu, 2012’de de hedeflerini emin, istikrarlı, sürdürebilir adımlarla ve büyümeyle tamamlayacaklarını belirtti. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı îlhami Teke de Genel Müdürlük bünyesinde istihdam edilecek yeni 234 ziraat mühendisinden, kırsal kalkınmaya yönelik bütün projelerde katkı beklediklerini kaydetti. Konuşmaların ardından Bakan Eker 234 ziraat mühendisini temsilen 15 mühendise göreve başlama tebligatı verdi ve toplu fotoğraf çektirdi.


Yazan - 31 Ağustos 2012. Kategori YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ARZ
ARZ
8 yıl önce

” tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi için 4 bin 700′ün üzerinde tarım ve hayvancılıkla ilgili tesis yapımına yüzde 50 hibe verdiklerini kaydetti.” Hangi tarım? Tarım kaldı mı ki de sanayii gelişecek? Daha siz ekilebilir alanlar azaldı demiyor muydunuz? Saman zammını bile çiftçiden bildiniz. AK parti iktidarı en büyük oy kaybını sayenizde yaşadı sayın Mehdi EKER: Bakınız EKEMİYOR köylü-çiftçi tarlasını. MOTORİN pahalı. GEMİCİKLERE yaptığınız kıyağı neden ÇİFTÇİ’ye layık görmüyorsunuz? GEMİCİKLER daha mı faydalı bu memlekete? Mısır taşıyordu onlar değil mi? İTHAL.. Bu yıl ABD de kıtlık var.. Ne taşıyacaklar? SAMAN: Sayın EKER, çiftçi köylü ekemediği tarlasına Ziraat Mühendisini ne etsin? Mazotu ucuzlatın… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x