Bakan EKER İçini Döktü “Ucuz eti Pahalı Satıyorlar”


Bakan EKER “Ucuz eti Pahalı Satıyorlar” 
 
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, bazı firmaların ucuz aldıkları eti pahalıya satmalarını üzüntüye karşıladıklarını söyledi. 
 
(İHA) – Afyonkarahisar Ticaret Borsası (ATB) tarafından Korel Termal Otel’de düzenlenen ‘Tarım ve Hayvancılığın Sorunları ve Çözüm Önerileri’ konulu toplantıya katılmak üzere Afyonkarahisar’a gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Et fiyatlarında bir düşmenin olduğunu anımsatan Eker, “Bizim aldığımız tedbirlerle zaten böyle olmasını bekliyorduk. Bu sonucu biz hedefliyorduk. Ama dediğim gibi bizim birinci önceliğimiz Türkiye’de üretimi artırmak, Türkiye’nin üretim potansiyelini kullanmak, üretim kapasitesini artırmak. Amacımız o” dedi.

Buna bağlı olarak kısa, orta ve uzun vadede alınan tedbirlerin olduğunu bildiren Bakan Eker, kısa vadede alınan tedbirlerden bir tanesinin piyasadaki et arzını artırmak olduğunu söyledi. Eker, şöyle konuştu: “O nedenle de gerek sanayinin ihtiyaç hissettiği ham maddeyi temin etmeleri, gerekse kasaplık, canlı hayvan ve eğer getirme imkanı olan olursa besi materyalini ithal etmelerine imkan tanıdık. O şu anda devam ediyor. Bununla, şu anda fiyatlar Nisan ayına nispetle yaklaşık yüzde 20 civarında perakende fiyatlarında azalma, bir düşüş meydana geldi. Ama şunu biliyoruz ve üzüntüyle izliyoruz. Bazı firmalar ucuz aldıkları eti pahalı satıyorlar. Bu da bizi üzüyor. Hem de tüketicinin aleyhine oluyor. Hem biz de bunu üzüntüyle karşılıyoruz. Biz tedbirlerimizi bu şekilde Türkiye’de tüketicilerimizin makul bir fiyattan et tedarik edebilecekleri bir piyasa düzeni dengeleninceye kadar, oturuncaya kadar aldığımız tedbirlere devam edeceğiz.”

DİĞER HABERLER
Hileli Süt Ürünlerine Dikkat Çekiliyor

Toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti. Bakan Eker, ayrıca Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte Afyonkarahisar Valiliği’ni ziyaret edecek. İki bakan daha sonra AK Parti’nin İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı.


9 Ocak 2011. 12:09
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x