Bakan Eker Keskinoğlu’nun Tesislerinin Açılışında Bulundu


3

 

 

Bakan Eker, “Türkiye tarımsal ürün üretiminde bu yıl 3 tarihi rekor kırdı”

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin tarımsal ürün üretiminde bu yıl 3 tarihi rekor kırdığını bildirerek, “2013 yılında Türkiye, 22 milyon tonla tarihinin en yüksek buğday üretimini, 6 milyon tonla mısır üretimini ve 900 bin tonla çeltik üretimini gerçekleştirdi” dedi.
Açılış ve ziyaretlerde bulunmak için Manisa’ya gelen Bakan Eker, Akhisar’daki Keskinoğlu Rahmiye yumurta üretim tesislerinin açılışına katıldı. Bakan Eker, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin gerek ekonomik, gerekse sosyal alanda bir çok projeyi hayata geçirdiğini, azimli ve kararlı çalışmalarla geleceğe doğru yürüdüğünü belirtti. Tarım sektöründe son yıllarda önemli mesafeler kat edildiğini bildiren Bakan Eker, “Son 10 yılda hayata geçirilen projelerle tarım sektörü, dünya sıralamasında 11. sıradan 7.’liğe, Avrupa’da da tarım hasılası yününden 4.’lükten 1. sıraya çıktı. Bu yıl 3 önemli üründe tarihi rekor kırdık. 2013 yılında Türkiye, 22 milyon tonla tarihinin en yüksek buğday üretimini, 6 milyon tonla mısır üretimini ve 900 bin tonla çeltik üretimini gerçekleştirdi” dedi.

 

1

 

“Tarım sigortaları Cumhuriyet tarihinde önemli bir devrim”
Kanatlı et üretiminin 1 milyon 700 bin tona ulaştığını, 10 yıl ünce 19 bin ton olan ihracatın ise bugün 326 bin tona çıkığını ve yaklaşık 50 ülkeye kanatlı et ihraç edildiğini vurgulayan Bakan Eker, damızlık ve kuluçka ihracatında da artış olduğunu kaydetti. 2006 yılında devreye konulan tarım sigortalarının Cumhuriyet tarihinde önemli bir devrim olduğunu aktaran Bakan Eker, öncesinde Türkiye’de tarım sigortası uygulaması olmadığını, bazı bireysel sigortaların bulunduğunu söyledi. Uygulamanın 1 Haziran 2006’da yürürlüğe girmesinin ardından bugüne 4 milyon 200 bin liralık devlet destek primi Ödendiğini vurgulayan Bakan Eker, yem ve mısıra destekleme primlerinin de 2004 yılından bu yana verildiğini hatırlattı.

DİĞER HABERLER
Danalara fazla kilo cezası

 

 

 

2 2013 ve 2023 hedefleri Mısır üretimine verdikleri desteklerin karşılığını bulduğunu söyleyen Bakan Eker, şöyle devam etti: “Mısır üretimi yaklaşık 6 milyon tona çıkı. Yumurta paketleme ve ambalajlama tesisleriyle, kanatlı eti kesim ve işleme tesislerinden toplam 75 tesise de kırsal kalkınma destekleri kapsamında toplam yüzde 50 hibe desteği ödendi. Küçük ve orta boy işletmelerin bir işletme halini alması, hem tüketicinin daha sağlıklı ürün tüketmesi açısından hem de üretimin katma değerinin artırılması açısından önemli. 2013 yılında kanatlı et üretiminin yaklaşık 2 milyon tona, yumurta üretimimizin de 16 milyar 300 bin ton adede ulaşması bekleniyor. Bizim hedeflediğimiz politikada Cumhuriyetimizin 100. yılında yani 10 yıl sonra da tavuk eti üretimimizin 3 milyon tona çıkması, yumurta üretimimizin de 30 milyar adede ulaşmasıdır. Politikalarımız ve stratejilerimizi Bakanlık olarak bu hedef doğrultusunda düzenliyoruz. Bunlar kuşkusuz özel sektör, kamuyla birlikte çalışarak, işçisiyle, çalışanıyla hep birlikte hayata geçireceğiz.”
125 kişiye istihdam sağlayacak açılışı yapılan tesisin Türkiye tavukçuluğunda ve yumurtacılığında önemli bir yerinin olduğuna işaret eden Bakan Eker, 125 kişiye istihdam sağlayan, yılda 500 milyon adet yumurta üretimi yapılacak tesisin, bu kapasitesini kısa sürede daha yüksek rakamlara ulaştırabileceğini, hijyenlik ve ürün sağlığı açısından önemli donanımlara sahip olduğunu söyledi. Birçok firmanın uluslararası pazarlara kanatlı et ve yumurta sattığını kaydeden Bakan Eker, bununla küresel açlıkla mücadele programlarına da katkı sağladıklarını belirtti. Bakan Eker konuşmasının ardından beraberindekilerle açılışını yaptıkları tesisleri gezdi.
“Bakan Eker üç okulun açılışına katıldı”
Bakan Eker, yumurta üretim tesisinin açılışının ardından Keskinoğlu Yem Fabrikasındaki müzeyi gezdi. 1936 ile 1972 yılları arasındaki çeşitli marka ve modellerden oluşan 152 otomobilin sergilendiği müzede, 1972 model Chevrolet marka otomobile binerek, motoru çalıştıran Eker, basın mensuplarına görüntü verdi. Eker, daha sonra Fevzi Keskinoğlu Anadolu Lisesi, Mehmet Keskinoğlu Ortaokulu ve Kırkağaç Keskinoğlu Anaokulunun toplu açılış törenine katıldı. Fevzi Keskinoğlu Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törende konuşan Bakan Eker, Akhisar’da önemli açılışlar yaptıklarını hatırlatarak, 125 kişinin istihdamına imkan tanıyan bir tesisin ardından, aynı aile tarafından yapılan 3 okulu açtıklarına işaret etti.

DİĞER HABERLER
GDO'lu 9 mısır çeşidinden 3'üne onay..!

 

 

 

4Bakan Eker, şöyle konuştu: “Biz gelecekte Türkiye’yi yönetecek kuşakların eğitim ve öğretimine çok önem veriyoruz. Eğitimin alt yapısının sağlam teknolojiyle oluşturulması, bilgisayar ve laboratuvarlarla bu binaların donanımının yapılması, eğitim öğretim kalitesinin arttırılması bugün öğrencilerimizin geleceğe daha iyi hazırlanması konusunda son derece önemlidir. Bunun kalitesi ne kadar artarsa, alt yapısı ne kadar gelişirse, hayata çocuklarımızı o kadar iyi hazırlayacağız. Türkiye büyüyor, gelişiyor. Cumhuriyetimizin dün 90. yılını kutladık. Cumhuriyet 90 yıl içerisinde önemli kazanımlar ortaya koydu. Ekonomik, sosyal alanda bütün sektörlerde önemli gelişmeler sağlandı. Eğitim ve öğretimin kalitesinin artmasıyla, verimliliğin artmasıyla, kaynaklarımızın daha iyi değerlendirileceği bütün sektörlerde çok ileri mesafeye gelmemiz mümkün. Türkiye’nin, 150 yıl önce görülen bir rüyanın gerçekleştirilmesine dün şahit olduğuna değinen Bakan Eker, İstanbul’da Marmaray projesinin denizin 62 metre altından bir tüp tünel ile Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz bir hattın oluşmasını sağladığını dile getirdi. Eker, “Bu Türkiye için gurur verici, onur verici, önemli bir başarıdır. Bu projeyle Türkiye’nin İstanbul’un tarihine ait bilgiler de yenilenmiş oldu. Çünkü oradaki arkeolojik kazılarla İstanbul’un tarihinin bilindiğinin aksine 6 bin yıl değil, 8 bin 500 yıl olduğu bu şekilde ortaya çıkı. Türkiye birçok alanda ileri bir noktaya geliyor. Bundan sonra, 21. yüzyılda Türkiye’nin daha da ileri bir noktaya gelmesi, bugünkü kuşaktaki gençlerimizin, kardeşlerimizin, çocuklarımızın daha iyi bir donanıma sahip olmasıyla mümkün olacak. Keskinoğlu ailemiz, bugün 3 okul ve daha önce 2 okul, toplam 5 okul ile gerçekten bu alanda örnek alınacak bir tutum içindeler” diye konuştu “Bütçeden en fazla pay eğitime” Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ise törende yaptığı konuşmada, bütçeden en fazla payın eğitime ayrıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “2014 yılı Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi 78 milyar lira. Son 10 yıldır artarak Türkiye’nin en büyük bütçesi oldu, ardından sağlık geliyor. Bu hükümetimizin milli eğitime verdiği önemin en önemli göstergesidir. Bilgi ağları, bilgisayarlar ve Fatih projesiyle dünyada örneği olmayan milli eğitimde bir proje başlatıldı. Ortaokul Öğrencilerimize 5. sınıftan başlayarak lise son sınıfa kadar 10 milyon 600 bin tablet bilgisayar dağıtmayı düşünüyoruz. Türkiye, Avrupa Birliği ve dünyada gelişmiş ülkelerin daha ötesinde ileride eğitim ülkesi olacak.”

 

DİĞER HABERLER
Saatler ne zaman ileri alınacak?

 

 

Törende Bakan Eker’e Fevzi Keskinoğlu, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Erdem’e İsmail Keskinoğlu, Vali Abdurrahman Savaş’a ise Keskin Keskinoğlu tarafından plaket verildi. Törenin ardından Bakan Eker ve beraberindekiler sınıfları gezdi, öğrencilere içinde çeşitli hazırlık kitaplarının yer aldığı çantalar hediye etti.

 

 

 

Törenle açılan Kırkağaç Anaokulu’nda 135, Fevzi Keskinoğlu Anadolu Lisesinde 510 ve Mehmet Keskinoğlu Ortaokulu’nda ise 700 öğrencinin eğitim aldığı bildirildi. Türene AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Emniyet Müdürü Yunus Çetin de katıldı?.


31 Ekim 2013. 11:41
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x