Bakan Eker “Kurban Bayramı için hayvan sıkıntımız yok”


1002886_369812369812832_275804407_n

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Geçen yıl Türkiye’de Kurban Bayramı’nda 772 bin büyükbaş hayvan kesildi. Bu yıl kurbanlık büyükbaş hayvan sayımız ise 1,5 milyon. Geçen yıl kesilenin iki katı elimizde büyükbaş kurbanlık var” dedi.

 
Eker, Bakanlık ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ortaklığında yürütülen “Çiğ Sütte Kalitenin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Balıkesir, İzmir, Bursa, Tekirdağ ve Ankara’da kurulan “Çiğ Süt Analiz” laboratuvarlarının İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplu açılış töreninde, ekim ayında Kurban Bayramı kutlanacağını ve kurbanlık sayısında sıkıntı olmadığını söyledi.

 
Bazı kesimlerin her yıl Kurban Bayramı öncesinde bir şeyler söylediğini vurgulayan Eker, şunları kaydetti:“Değerli arkadaşlar geçen yıl Türkiye’de Kurban Bayramı’nda 772 bin büyükbaş hayvan kesildi. Bu yıl kurbanlık büyükbaş hayvan sayımız ise 1,5 milyon. Geçen yıl kesilenin iki katı elimizde büyükbaş kurbanlık var. Kimse bu yetiştiricilerimizin karlarına göz dikmesin. Birileri hayvan varlığının azlığı yolunda iddialarda bulunuyor. Birileri rahatsız oluyor. Bunlar gerçek değil. Şu anda 1,5 milyon sadece kurbanlık için hayvanımız var.”

 
Küçükbaş hayvanda ise sayının 3,5 milyona çıktığına dikkati çeken Eker, “Geçen yıl 2 milyon civarında küçükbaş hayvan kesildi. Şu anda 3,5 milyon küçükbaş havyan var. Türkiye desteklemelerle önemli bir sıçrama yaptı. Gerek büyükbaşta gerek küçükbaşta önemli mesafe katettik. Kurban Bayramı’na yönelik hayvan sıkıntımız yok” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Çanakkale Kara Savaşları'nın 101. yıl dönümü

23 Eylül 2013. 14:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x