Bakan Eker “Kurbanlık Konusunda Bir Sıkıntı Yok”


Türkiye’deki büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığının giderek artış gösterdiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, önümüzdeki Kurban Bayramı’nda ise bir sorun yaşanmayacağını söyledi.

 

Türkiye’deki büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığının giderek artış gösterdiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, önümüzdeki Kurban Bayramı’nda ise bir sorun yaşanmayacağını söyledi.

 

Malatya programını bir tavuk kesim işletmesini ziyaret ederek tamamlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, “Hayvan varlığımızda artış var. Küçükbaş hayvan varlığı yaklaşık 33 milyona çıktı. Büyükbaş hayvan varlığı da 12.5 milyona çıktı. Bunu TÜİK söylüyor. Ben TÜİK’in rakamlarını söylüyorum. Başka bir şey söylemiyorum” diye konuştu.

 

Artan hayvan varlığı sayısına karşın Kurban Bayramı’nda sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağı ile ilgili soruya ise Bakan Eker, “Kurban Bayramı’nda aslında biz hiçbir sene bir sıkıntı yaşamadık. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan ithalatının sebebi, hayvan varlığındaki azalma değil, hayvan hastalıkları ile mücadele ediyoruz. Trakya Bölgesi’ne geçiş olmasın, yani kontrollü geçiş yapıyoruz. Buradan oraya nakillerle hastalık bulaşmasın diye, oradaki tüketicide mağdur olmasın diye sadece piyasa düzenleme maksadıyla bir miktar Kurban Bayramı’nda hayvan ithalatına izin veriyorduk. Diğer bölgelerde Kurban Bayramında geçen yıllarda da ihtiyaç olmadı. Bu yılda da beklemiyoruz, yeteri kadar kurbanlığımız ve hayvan varlığımız var” şeklinde konuştu

DİĞER HABERLER
'Hayali Hayvan Küpeleme Davası' Başladı

27 Temmuz 2012. 12:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Arz
Arz
11 yıl önce

Bunu TÜİK söylüyor. Ben TÜİK’in rakamlarını söylüyorum. Başka bir şey söylemiyorum” .. Yine bakana söyletiyorlar TÜİK ciler. Bu hayvanlar nerede? Üreticinin elinde hayvan yok. Köylerde ne kadar hayvan var TÜİK açıklasın öğrenelim. Bir de bu dev çiftlikler var sahipleri kimin akrabaları bakan bey onu da açıklasın. Bir son açıklama talebi daha:artan bu hayvan sayısının kaç tanesi yerli üretim kaç tanesi ithal? İstediği gibi oynayabilir bakan bu rakamlarla EBK ithal eder 70 milyon hayvan olur sana büyük basarı. Değil mı bakanım? Ben başka bir şey söylemiyorum. Koylerde çiftçinin köylünün elinde kaç hayvan var artış mı var azalış mı var onu açıklasın… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x