Bakan Eker “Makamımda kimse zehirlenmedi”


bb
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, makamında milletvekillerinin zehirlendiğine yönelik iddialarla ilgili, “Benim makamımda kimse zehirlenmiş falan değil. Bu yanlış bir bilgi” dedi.

 

 

 

TBMM Genel Kurulu’nda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurumların 2014 yılı bütçeleri kabul edildi.

 

 

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, makamında milletvekillerinin zehirlendiğine yönelik iddiaya itiraz ederek, ” Benim makamımda kimse zehirlenmiş falan değil. Bu yanlış bir bilgi” dedi.

 

 

 
Eker, bakanlığının 2014 yılı bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, tarım sektörünün hükümetlerinin icraatlarıyla 1960 yılından bu yana ilk defa son 10 yılın 9 yılında pozitif büyüme göstererek, en istikrarlı dönemine ulaştığını kaydetti.

 

 

 
Hükümetleri döneminde Türkiye’nin buğday ihracatında dünyada birinci ve ikinci olduğunu ifade eden Eker, Türk tarımının da dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi desteklendiğini, devraldıklarından bugüne kadar destekleri 5 kat artırdıklarını bildirdi.

 
Eker, konuşması sırasında muhalefetin sıralarından gelen itirazlar üzerine, elindeki Dünya Bankası Başkanı’na gönderilen ve bazı desteklerin kaldırılacağına ilişkin mektubu göstererek, kimyevi gübre desteğinin, doğal afetlerden zarar gören çiftçilere verilen tohumluk yardımı ve kredi borçlarının ertelenmesi uygulamasının, veteriner ilaç desteğinin, tarımda kullanılan elektrik desteğinin 2002 yılında kaldırıldığını anımsattı. Eker, “Bunların kaldırıldığı, kaldırılacağına ilişkin Dünya Bankası Başbakanı’na yazılan mektup. Altında kaç tane bakanın imzası var, burada” dedi.

DİĞER HABERLER
AP'deki kritik 'Türkiye' oylaması sonuçlandı!..

 

 

 
Desteği kimin kaldırıldığını, kimin yeniden getirdiğinin bu milletin bildiğini ifade eden Eker, “Muhale fet ciddiyet ister, çalışmak ister, gayret ister. Çalışın, gayret edin. Beni eleştirin, tenkit edin başım üstüne. Doğru şekilde ortaya koyun ben o yanlışları, olabilecek olan bütün yanlışları düzeltmeye hazırım. Ama tamamen muhalefet edeceğiz diye kalkıp 3 milyarlık şeyi 9 milyar anlatınca, ‘yok şu destek kalktı, bu destek geldi’ dediğinizde doğru değil” şeklinde konuştu.

 

 

 
Muhalefetin tutumunu eleştiren Eker, Türkiye’de arazi parçalanmasının tarımda önemli bir sorun olduğuna işaret ederek, “Gelin ‘Miras Yasası’nı birlikte değiştirelim’ deyin, birlikte sizinle birlikte mücadele edelim” dedi.

 
Bakan Eker’in konuşması sırasında sık sık muhalefet sıralarından itiraz ve “istifa etmesi” yönünde çağrılar geldi.

 
Bunun üzerine Eker, “Siz istifa edersiniz, siz. Millet size istifa ettirir zaten merak etmeyin” karşılığını verdi.”Bizimle Türk milleti gurur duyuyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu memlekette yaşayan herkes Türk’te, Kürt’te, Arap’ta, Çerkez’de, Laz ‘da hepsi bizimle gurur duyuyor. Siz merak etmeyin” dedi.

 

 

 


17 Aralık 2013. 11:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x