Bakan Eker Online Süt Kayıt Sistemini Tanıttı


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ulusal Süt Kayıt Sisteminin ve hijyen eğitimi tanıtım toplantısına katıldı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliğinin birlikte düzenlediği ve sunuculuğunu Vatan Şaşmaz’ın yaptığı tanıtım toplantısında Bakan Eker, Türkiye’de süt üreticileri için geliştirilen bu sistemin ülke açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.  Sistem sayesinde üreticilerin daha iyi bir yapıda teşkilatlandırıldığını ve sütün daha iyi bir yapıda toplandığını belirten Bakan Eker, sistemin daha ilk  günlerde uluslararası ölçekte kabul gördüğünü ifade etti. Kırgız Cumhuriyeti Tarım ve Islah Bakanı Çıngızbek Uzakbaev’inde  bulunduğu toplantıda Bakan Eker, sistemin Kırgızistan’da da  uygulanmasına yönelik protokol imzalandığını bildirdi.

 

  “Süt üretimi 15 milyon tona ulaştı”      

 

Konuşmasında Türkiye’de süt üretiminin arttığını belirten Bakan Eker, son 10 yılda süt üretiminin 8 milyon tondan 15 milyon tona ulaştığını vurguladı. Bakan Eker, bu artışın yanında sütün hijyenik ve sağlıklı olması, Türkiye ve AB’nin benimsediği sağlık standartlarına uygun olması, içerisindeki bakteri miktarının asgariye indirilmesinin güvenilir gıda ve toplum sağlığı açısından son derece önemli olduğuna dikkati çekti. Bir çok ilden süt toplayıcılarının antibakteriyel kıyafetleri ile bulunduğu toplantıda  Bakan  Eker, süt toplayıcılarına yönelik eğitim programı yürütüleceğinin de altını çizdi. Ülke genelinde Süt Üreticileri Birliği Başkanlarının katıldığı toplantıda Bakan Eker,  “Toplayıcılarımızın kıyafetlerini gördük. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Süt Üreticileri Birliği süt üreticilerine hijyen eğitimi verecek. Bu kardeşlerimizin eğitilmesi, kayıtların sağlıklı tutulması son derece önemli” şeklinde konuştu. Sütün yeryüzünde en çabuk bozulan gıda maddelerinden biri olduğuna dikkati çeken Bakan Eker, bu kadar yüksek risk barındıran bir ürünün iyi korunmaması halinde bir-iki saatte heba olabileceğini dile getirdi. Bu nedenle üreticisinin sütte bozulmaya neden olan faktörler konusunda eğitilmesi gerektiğine işaret eden Bakan Eker, üreticilerin aynı zamanda hayvan sağlığı, işletme alet ve ekipmanlarının ve personel hijyeni konularında eğitim alması gerektiğini kaydetti.

 

Tarımın Türkiye’de daha önce üvey evlat muamelesi gördüğünü dile getiren Eker, “Üvey evladın da üvey evladı vardı; hayvancılık. Bilenler bilir ben çok eskiden beri Tarım Bakanlığı’nda çalışıyorum. Hayvancılık desteklemeleri bakımından çok az paya sahipti. Tarıma ayrılan payın yüzde 4’ü hayvancılığa veriliyordu. Artık bunu yüzde 27’lere çıkardık. Bu pay daha da artacak” değerlendirmesinde bulundu

 

 “Hayvancılığa 2.2 milyar karşılıksız destek verdik”    

 

Bu yıl Bakanlık olarak hayvancılığa 2.2 milyar lira karşılıksız destek verdiklerini belirten Bakan Eker, sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye’de hayvancılık bitti diyenlere en büyük cevap bu. Bundan 10 sene önce, Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde 50’den fazla hayvan bulunan çiftlik sayısı 4 bin 300 taneydi. Bugün bu rakam 27 bin 800. Yaklaşık 24 bin yeni. büyük çiftlik 50 başın üzerinde başa ulaşmış çiftlik var Türkiye’de. Bu sayı, gelinen noktayı göstermesi açısından son derece önemli. Büyükbaş hayvan sayısında devraldığımız günden bu yana artış var. 12 milyon 400 bine çıktı. Koyunculuk ve keçicilik hep aşağı iniyordu. Alınan tedbirlerle onun da yönü yukarı doğru çıkmaya başladı.”

 

Bakan Eker, Türkiye’de artık hayvancılığın üvey evlat değil, en çok değer verilen evlat olduğunu ortaya koyduklarını ifade ederek, Bakanlık olarak çiğ süte önemli destek verdiklerini söyledi. Okul Sütü Programını başlattıklarını ve bu eğitim öğretim döneminin ikinci yarısında uygulanacağını anımsatan Bakan Eker, geçen yıl yapılan süt dağıtımında rahatsızlanan çocukların “zehirlendi” şeklinde yansıtıldığını, ancak yapılan tetkikler sonucunda hiçbir çocuğun sütten zehirlenmediğinin belirlendiğini söyledi. Programa bu yıl özel okulların da dahil edildiğini anlatan Eker, program ihalesinin 20 Aralık 2012’de yapılacağını hatırlattı.

 

Bakan Eker, Anadolu’nun varlığının koyunculuk olduğuna dikkati çekerek, “Buğday ile koyun, gerisi oyun diye Anadolu’nun sözü var. Bunu ihmal etmeyeceğiz” dedi. Türkiye’de daha yüksek düzeyde yem bitkisi ekilmesi gerektiğini belirterek, sulama alanlarının artmasıyla özellikle yem bitkisi ekilisinin artacağını, böylece ülke ihtiyacının karşılanacağını söyledi. Türkiye’nin artık gelişmiş ülkelerdeki gibi bir siyaset izleyerek sütçü ırklardan süt, etçi ırklardan et alması gerektiğini vurgulayan Eker, Bakanlığının gelecek yıl çiftçiye 9 milyar lira karşılıksız hibe vereceğini de bildirdi.

 

Bakan Eker sonra sistemin tanıtımı için Konya, Tekirdağ, Aydın ve Diyarbakır’daki süt toplayıcılarına telekonferans sistemiyle bağlanarak, süt kayıt sistemini tanıttı.

 

 Uzakbaev: “Türkiye’nin deneyimlerini paylaşmak istiyoruz”      

 

Toplantıya katılan Kırgız Cumhuriyeti Tarım ve Islah Bakanı Çıngızbek Uzakbaev ise iki Türk cumhuriyetinin ilişkilerinin tarihe dayandığını, gelecekte de başarıyla sürüdürüleceğine yönelik inancının tam olduğunu ifade etti. Tarım ve hayvancılık sektörlerinin Kırgızistan ekonomisi için önemli olduğunu belirten Uzakbaev, ülke istihdamının yüzde 38’ini oluşturan bu sektörlerin gelişmesi için hükümeti tarafından önemli adımlar atıldığını söyledi. Uzakbaev, bu çalışmalar kapsamında Türkiye’nin deneyimlerini paylaşmak istediklerini, bu nedenle de ziyaret gerçekleştirdiklerini kaydetti.

 

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Ali Koyuncu, Üretici Birlikleri Yasası’nın  2004 yılında çıktığını anımsatarak, ülke genelinde 500 bin üyeleri bulunduğunu kaydetti. Ulusal Süt Kayıt Sistemi’ni Bakan Eker’in desteğiyle kurduklarını anlatan Koyuncu, şunları söyledi: “Bugünden itibaren Türkiye’nin hangi bölgesinde, hangi beldesinde ve köyünde kim ne kadar koyun, keçi, inek ve manda sütü üretmiş bunu görebileceğiz. Bu proje gerçekten ithal değil. Bu tamamıyla Anadolu çocuklarının ve Bakanlık bürokratlarının kolektif çabalarıyla yapıldı. Bu proje teorikten, pratiğe değil, pratikten teoriğe gitti. Üreticilerin talepleri doğrultusunda sistemi kurduk. Sistem de tıkır tıkır işliyor. Türkiye’de 1.2 milyon ton olan kayıtlı süt miktarı, sistem sayesinde 7,5 milyon tona çıkacak. Bunu daha da artıracağız. Ayrıca vergi geliri olarak yıllık 1.4 milyar lira devletimizin kasasına, kesesine para koyuyoruz.”

 

 Süt toplayıcılarına antibakteriyel giysi      

 

Başkan Koyuncu, Güvenilir Gıda uygulaması kapsamında sütü toplayan, taşıyan, depolayanlara hijyen eğitimi verileceğini bildirdi. Yeşil ve mavi renklerdeki giysilerin bakteri ve leke tutmadığını anlatan Koyuncu, “Üretici ve toplayıcılarımız eğitime tabi tutulacak, sınava girecekler. Sınavda 70 puan alan sertifika alacak. Böylece hijyen eğitimi almış olacak” dedi. Okul Sütü Projesi için verdikleri destekten ötürü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Bakan Eker’e teşekkür eden Başkan Koyuncu, Kırgız Bakan Uzakbaev’in bu sistemin ülkesinde kurulması için Türkiye’ye geldiğini bildirdi. Koyuncu, ‘Türkiye artık sistem ihraç eden bir ülke haline geldi. Kırgızistan’da da Ulusal Süt Kayıt Sistemi kurulması için ön anlaşmayı yaptık. Sayın Bakan davetimize icabet ettiler” diye konuştu. Koyuncu, sistemin kuruluşu aşamasında herhangi bir ücret almadıklarını belirterek, “Sayın Bakanım bu işleyişleri yaparken ek ücret almadık. Kaynakların daha etkin kullanılabilmesi için bu sistem için bir hizmet bedeli istiyoruz. En azından maliyetini karşılasın” şeklinde konuştu.

 

Başkan Koyuncu’nun hizmet bedeli talebine Bakan Eker, “Ali bey bir pazarlık yaptı. Çaba gösteriyorsunuz. Biz hiçbir çabayı da Allah’ın izniyle karşılıksız bırakmayız” dedi.

 

Toplantı sonunda Bakan Eker Kırgız meslektaşı ve Başkan Koyuncuile birlikte, antibakteriyel giysili süt toplayıcılarına sembolik sertifikalarını dağıttı.


Yazan - 24 Kasım 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x