Bakan Eker, Son 7 yılda Türkiye’nin zeytin ağacı sayısı önemli oranda arttı


zeytin foto_jpg
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, son 7 yılda Türkiye’nin zeytin ağacı sayısının önemli oranda arttığını söyledi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kilis’te düzenlenen “2. Organik Zeytin Şenliği ve Toplu Açılış Töreni’ne katıldı. Burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin 500 bin tona yakın sofralık zeytin üretimiyle dünyada ikinci sırada olduğunu anlattı. Zeytinyağı üretiminde de dünyada ilk 3-4 ülke arasında yer aldıklarına dikkat çeken Bakan Eker, “Göreve geldiğimde Türkiye’de 99 milyon zeytin ağacı bulunuyordu. Avrupa Birliği (AB) ile müzakere süreci devam ediyor, AB’de zeytin ağacı kotaya tabi. Biz Avrupa’nın en büyük zeytin üreticisi ülkeyi hedef koyup 170 milyon ağaca ulaşmak için 2006 yılından itibaren proje başlattık. 7 yılda Türkiye’nin zeytin ağacı sayısını 99 milyondan 170 milyona çıkardık” ifadesini kullandı.

 

Dünyanın en kaliteli zeytinyağını Türkiye’nin ürettiğini, ihracatçıların ürünü tankerlerle toptan olarak İspanya ve İtalya’ya sattığına işaret eden Bakan Eker, AB’li tüccarların Türkiye’den ithal ettikleri zeytinyağını şişeleyerek kendi ürünleriymiş gibi sattığını kaydetti.

 

Sofralık zeytin ve zeytinyağı ihracatı için “Henüz kendi markalarımızla bu ürünleri dünya pazarlarına ulaştırma konusunda arzulanan noktada değiliz’’ diyen Bakan Eker ‘’Küçük yerlerde birtakım özel markaların geliştirilmesini önemsiyorum. Özel projelerle uluslararası pazarlarda daha çok söz sahibi olma imkanımız var. Zeytincilikte Ar-Ge çalışmalarına önem veriyoruz. 8 enstitüde zeytinle ilgili çalışma yapıyoruz. Bugüne kadar 150 araştırmayı sonuçlandırdık, şu anda da 25 projemiz devam ediyor. Bunlar Ar-Ge projeleri. Yağ oranı en yüksek, araması iyi ve sağlık açısından çok kaliteli Kilis yağlık çeşidi de bakanlığımızca geliştirildi. Avrupa’daki bazı ülkeler kadar evlerimizde zeytinyağı tüketilmiyor. Bu, biraz alışkanlıktan kaynaklanıyor, tanıtımla bu ürünün önemini anlatarak daha çok tüketilmesini sağlamak lazım. Zeytinin anavatanı burası, beslenmede çok önemli bir yer tutuyor. Neden biz bu ürünü daha iyi noktaya taşımıyoruz?” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
“Gelenekselin Gücü Adına!”

 

Türkiye’nin 2002 ila 2012 yıllarında 101 ülkeye zeytinyağı ihraç ettiğini belirten Bakan Eker, ocak-ekim döneminde 278 milyon dolar tutarında 89 bin ton zeytinyağı, 100 milyon dolarlık sofralık zeytin olmak üzere 378 milyon dolarlık ihracat yapıldığını, 2002’de ihracatın 47 milyon dolar seviyesinde olduğunu dile getirdi.

 

2. Organik Zeytin Şenliği ve toplu açılış töreninin ardından valiliği ziyaret eden Bakan Eker, Kilis’in tarım ve hayvancılığa dayalı tanıtımı için önemli bir unsur olan kırsal kalkınma yatırımlarının toplu açılışını yaptıklarını, GAP idaresince desteklenen bir milyon lira değerindeki zeytinyağı tesisinin temelini attıklarını söyledi.

 

Bu bölgenin; kültüründe, yaşamında tarım ürünlerinin çok değerli olduğunu ifade eden Bakan Eker, “Bu bölge sadece zeytin değil, aynı zamanda hububat, koyun ve keçi merkezidir. Bu coğrafyaya has keçi yetiştiriciliği de çok önemli. Burada üretimin modernize edilmesi ve geliştirilmesi için üreticilere verdiğimiz destekler, onların örgütlenmesi, daha modern üretim yapmaları hem de bu ürettiklerini sanayi ürünlerine dönüştürmeleri için ilave destek programları başlattık. Bunlardan biri kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme projesi. 2006 yılından bu yana Kilis’te gıda ve hayvancılıkla ilgili 33 tesisi tamamlayıp hizmete açtık. GAP kapsamında da büyük ölçekli işletmeler kuruluyor. Büyük ölçekli işletmeler de belli başlı işletmelerdir. Bugün 300 başlık süt sığırı işletmesinin açılışını yaptık. Üstelik bu tesis son derece modern çünkü elektrik ve enerji ihtiyacını rüzgar gülünden karşılayan bir sistem var. Türkiye’de bulunan nadir işletmelerden biridir.’’ şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER
AB, Türkiye'den İthal Edilen Gıdaları İade Etti

 

Konuşmaların ardından yarışmalarda dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi. Video konferansla 7 tesisin açılışını yapan Bakan Eker, stantları gezerek üreticilerden bilgi aldı.

 


3 Aralık 2013. 11:35
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x