Bakan Eker, “Tüm çiftçilerimize minnettar ve müteşekkiriz”


ciftciler (4)_JPG
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Eziyet ve sıkıntı ile üretip, bizi yoklukla ve kıtlıkla karşı karşıya getirmedikleri için tüm çiftçilerimize minnettar ve müteşekkiriz” dedi.
Bakan Eker, Dicle Üniversitesi (DÜ) Kongre Merkezi’nde “Dünya Çiftçiler Günü” dolayısıyla düzenlenen programda yaptığı konuşmada, 14 Mayıs’ın Türkiye’nin demokrasi tarihinde önemli bir gün olduğunu vurguladı. 14 Mayıs’ın 27 yıllık tek parti iktidarına son verildiği tarih olduğunu ifade eden Bakan Eker, şöyle dedi: “1950’den bugüne Türkiye sivil demokrasiyi inşa yününde çaba gösterdi. Türkiye örtülü, örtüsüz, açık, kapalı müdahalelere sahne oldu. Acılar yaşandı ama bugün Türkiye vesayetçi anlayışı büyük ölçüde tasfiye etmiş demokrasisini güçlendirmiş durumda. Buna şükrediyoruz. Bugün aynı zamanda Türkiye’nin 30 yılı aşkın süredir ekonomisini yürütebilmesi için sürekli borçlandığı ve onun reçetelerini uyguladığı IMF’ye olan borcunun son taksitini ödediği gündür.”
“Kadın çiftçilerimiz için eğitim projeleri başlattık”
Bakan Eker, Dünya Çiftçiler Günü’nü Diyarbakır’da şölenlerle kutlamayı planladıklarını ancak Reyhanlı’da meydana gelen saldırılar nedeniyle eğlence kısmını iptal ettiklerini belirtti. “Milletimizin tecrübesi, tarihi birikimi, medeniyet tasavvuru, tüm acıları olgunlukla karşılayabilecek gücü bize vermiştir” diyen Bakan Eker, huzur ve kardeşliği tesis etmek için çaba sarf ettiklerini söyledi. Bakan Eker, tüm saldırılarda ve dökülen kanda yüreği en çok yananların kadınlar olduğunu dikkati çekerek şöyle konuştu: “Bu nedenle çözüm sürecini başarıya ulaştırmamız kadınlara ve kadın çiftçilere vereceğimiz en büyük armağandır. Kadınlar sadece gündelik hayatın sıkıntıları ile uğraşmıyor aynı zamanda ekmek ve aş üretiyor, bölgesinde tarımsal üretime katkı sağlıyor. Çoğu zaman da bunu ailesi adına yapıyor. Bakanlık olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanlığı’nın da desteğiyle yaptığımız protokol kapsamında kadın çiftçilerimizin emeğinin daha verimli kılınması için eğitim projeleri başlattık. 5 ilde öncelikle 185 kişilik eğiticilerin eğitimi yapıldı.” dedi.
“Gıdanın değeri yokluğunda anlaşılır”
“Çiftçilerimiz olmasa insanlar aç kalır, eğer çiftçiler üretmez, toprakla haşır neşir olmazlarsa, kar, soğuk, gece, gündüz demeden inatla üretmezlerse bizler aç kalırız” diyen Bakan Eker, “Gıdanın değeri yokluğunda anlaşılır. Allah yokluk, kıtlık ve açlıkla kimseyi imtihan etmesin. Eziyet ve sıkıntı ile üretip, bizi yoklukla ve kıtlıkla karşı karşıya getirmedikleri için tüm çiftçilerimize minnettar ve müteşekkiriz. Türkiye bugün 62.5 milyar dolar tarımsal hasıla elde etmiş, dünyanın 7. büyük tarım gücü haline gelmiş, Avrupa’nın birinci sırasına yerleşmişse tarımda çalışan 6 milyon 100 bin insanı anmamız ve teşekkür etmemiz gerekir” şeklinde konuştu.
Doğu ve Güneydoğu’nun Türkiye’nin mera varlığının yüzde 41’ine sahip olduğunu ancak bu mera potansiyelinin son 30 yılda güvenlik nedeniyle kapanması, mayınlanması, hayvan giriş ve çıkışlarının önlenmesi ya da güçler sebebiyle üretim yapılamaması dolayısıyla yeteri kadar değerlendirilemediğini kaydeden Bakan Eker, başlatılan çözüm süreciyle hazırlanan projelerin daha kolay hayata geçeceğine inandıklarını dile getirdi. Miras yolu ile tarım arazilerinin bölünmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemede sona gelindiğini belirten Bakan Eker, Bakanlar Kurulun’daki imzanın ardından düzenlemenin Meclis’e geleceğini belirtti.
“Kampanya talihlilerine ödül”
 Bakan Eker daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanı Fatma Şahin ile birlikte GÜBRETAŞ’ın 60. yıl anasına çiftçi ve bayilere yönelik düzenlediği, “GÜBRETAŞ’la Eken de Kazanıyor Biçen de” kampanyasının ödül törenine katıldı. Diyarbakır Tarım Kredi Kooperatifinde düzenlenen törende konuşan Bakan Eker, milletvekili olduğu yıllarda Tarım Kredi Kooperatifinin batacağının söylendiğini, bu soruna çözüm arandığını belirterek, iyi bir yönetim ve hazırlanan tasarı ve düzenlemelerle bugünlere gelindiğini söyledi. Bakan Eker, Tarım Kredi Kooperatiflerinin sahip olduğu iştiraklerden birinin Türkiye’nin en büyük ve önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan GÜBRETAŞ olduğunu, geçen zaman içinde İran’da GÜBRETAŞ’ın İran’da 650 milyon dolarlık bir tesis satın aldığını ve borcunu da ödediğini belirtti. “Demek ki doğru yönetim ve doğru projelerle memleket iyi yönetilire bir kuruluşu, kurumu kapatmaz onu ihya eder geliştirirsiniz” diyen Eker, GÜBRETAŞ’ın bugünlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Bakan Eker, üretilen ham maddenin ham madde olarak kalması halinde bir zenginlik ve bir refah üretilmesinin mümkün olamayacağına dikkati çekerek, bu kapsamda tarıma dayalı sanayinin gelişmesi için destek verdiklerini vurguladı.
Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TKKMB) Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu ise 60. yıl anısına düzenledikleri kampanyaya 81 ilden 1 milyon 100 bin rekor katılım gerçekleştiğini ifade ederek, 500 liranın üzerinde gübre satın alan her çiftçinin çekilişe katıldığını, noter huzurunda yapılan çekilişle 61 ilden 344 çiftçi ve bayinin klimalı traktör, ticari araç, motosiklet, yurt içi seyahat, bilgisayar gibi hediyeler almaya hak kazandığını belirtti. Tören sonunda Bakanlar Eker ve Şahin, kampanyanın talihlilerine hediyelerini verdi.

Yazan - 15 Mayıs 2013. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x