Bakan Eker, “Türkiye’nin gıda güvenliği problemi yok”


2

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası’nın (TÜGİS) düzenlediği “Dünya Gıda Günü” etkinliğine katıldı. Etkinlikte konuşan Bakan Eker, Türkiye’nin gıda güvenliği probleminin olmadığını hem 75 milyon vatandaşımızı hem de 35 milyon turisti beslediğimize vurgu yaparak tarım ve gıdada 18 milyar dolar da ihracat yaptığımızı ifade etti.

 

Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası’nın (TÜGİS) düzenlediği “Dünya Gıda Günü” etkinliğinde konuşan Bakan Eker, gıda güvenliği, gıda ve tarım politikalarıyla gıda israfına ilişkin değerlendirmeler yaptı. Modern insanın tüketimi temel gelişmişlik göstergesi olarak kabul ettiğini, dünyanın israfı ve tahribatı engelleyen yeni bir düşünce sistemine ihtiyaç duyduğunu belirten Bakan Eker, eskiden insanların kendileri ve yakınları için üretim yaptıklarını, ihtiyaca dönük üretim modelinde israf da rekabet de gelir artışı da olmadığını anlattı.

 

Bakan Eker, “İnsanlık olarak biz, üretimi artıralım, başka pazarlara da mal satalım dediğimizden bu yana işin içine başka şeyler girmeye başladı. İşin içine maliyet giriyor, regülasyon giriyor, rekabet giriyor, doğal kaynakların tüketilmesi ve tahrip edilmesi giriyor maalesef. İşte bu da dünyadaki yaman çelişkinin bir boyutu…” dedi.

 

Artan dünya nüfusu karşısında gıda tüketimindeki adaletsiz makasın kapatılması gerektiğini vurgulayan Bakan Eker, israfa karşı bütüncül ve kararlı bir mücadelenin gerekliliğine işaret etti. Obezite ve israfın önüne geçilmesi gerektiğini yineleyen Bakan Eker, “2050 yılında ortalama 9 milyar insan olacak dünyada, bunları doyurmamız için üretim ve verimliliğin artırılması lazım, bu doğru ama her yıl israf edilen 1 milyar 300 milyon ton gıdanın yarısı bile bu aç olan 900 bin insanı zaten doyurur” diye konuştu.

3

“Kırsalda yaşayan milyarlarca insanın aile çiftçiliği aslında bir sigortadır”
Siyasi istikrarı olmayan ülkelerin küresel krizlerde açlık tehdidiyle karşı karşıya kalabildiğini, bu noktada aile çiftçiliğinin bir çeşit sigorta görevi üstlendiğini belirten Bakan Eker, şöyle devam etti: “Aile çiftçiliği hatırlanması gereken bir konu. Üretim, dağıtım ve fiyatlar modern tekniklerle yapılıyorsa dışarıya, spekülasyona çok açık hale geliyor. Üretim alt yapısı olan aileler kendileri ve yakın çevresi için üretmeye devam etsinler, bizler bu sistemi destekleyelim, besleyelim. Kırsalda yaşayan milyarlarca insanın aile çiftçiliği aslında bir sigortadır. Dünya tarımının sigortası küçük aile işletmeleridir. Biz bu sigortayı yeterince geliştirebilirsek, dünya gıda güvenliğini de güvence altına almış oluruz.” dedi.

 

“Avrupa ülkeleri içerisinde tarımsal üretim hasılasında 4. sıradaydık, 1. sıraya çıktık”
Bakanlığın tarımda sulama için çiftçiyi desteklemeyi sürdürdüğünü belirten Bakan Eker, şunları kaydetti: “Ben Dicle Nehri kıyısında kerpiç bir evde doğmuş birisiyim. Benim çocukluğum toprak kokuyor. Dolayısıyla tarımla ilgilenen ailelerin neye ihtiyacı olduğunu bilirim, bölgede su yoksa orada yaşamak mümkün olmaz… Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi çerçevesinde damla sulama sistemleri için yüzde 50 hibe sağladık. 81 vilayette başlattık bunu. Şu anda ise 4 bin 733 tane projeyi hayata geçirdik. Bunlar küçük ve orta boylu işletmeler. Yani aile çiftçiliğini biz aynı zamanda aile işletmeciliğine çeviriyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Hükümet olarak idareyi devraldıklarında Türkiye’nin tarımsal üretim hasılasının 23 milyar dolar olduğunu hatırlatan Bakan Eker, “Şimdi tarımsal üretim hasılamızı 23 milyar dolardan 62 milyar dolara kadar çıkardık. O dönemde Avrupa ülkeleri içerisinde tarımsal üretim hasılası bakımından 4. sıradaydık, 1. sıraya çıktık. Fransa’yı, İspanya’yı geride bıraktık. Onlar da hasılalarını 30 milyar dolarlar düzeyinden 40 milyar dolara çıkarabildi. Ama biz daha yüksek bir verimlilik hızıyla daha iyi bir noktaya taşıdık” bilgisini verdi. Bakan Eker, Türkiye’nin gıda üretimi konusunda dünyaya nazaran çok iyi bir noktada olduğuna dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin gıda güvenliği problemi yok, vatandaşımızın tamamını besliyoruz, 35 milyon turisti besliyoruz, tarım ve gıdada 18 milyar dolar da ihracat yapıyoruz. Bizim kendimizle alakalı çok şükür bir sorunumuz yok. Ama bunun teminat altına alınması, küresel gıda problemine daha fazla katkı sağlamak açısından bizim yapacak çok işimiz var. Hem kendi modelimizi yaygınlaştırmak, hem sürdürülebilir bir sistem tesis etmek hem de gerçekte yeni bir tasavvurla modern dünyayı ve modern insanın kaygılarını da içine alacak şekilde, onlara da karşılık gelecek şekilde tasavvurumuzu ortaya koyuyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından TÜGİS Başkanı Necdet Buzbaş, Bakan Eker’e Türk tarımına desteklerinden ötürü, üzerinde Nazar Duası bulunan bir şilt hediye etti. Ayrıca Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen başarılı 3 kadın çiftçiye de Bakan Eker plaket takdim etti. Bakan Eker, hediyeleşmelerin ardından etkinlik alanında standı bulunan firmaları ziyaret ederek katılımcılarla sohbet etti.


Yazan - 17 Ekim 2014. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x