Bakan Eker: Zanzibar’a Her Türlü Desteğe Hazırız


Tanzanya’nın Darüsselam şehrinde gerçekleştirilen Karma Ekonomik Komisyon 1. Dönem Toplantısı’na katılmak üzere bu ülkede bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, otonom (içişlerinde bağımsız dış işlerinde Tanzanya’ya bağlı) bir yönetim biçimine sahip olan Zanzibar adasını ziyaret etti.

 

Zanzibar Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ali Said Hamad Cumhurbaşkanı  İkinci Yardımcısı Seif Ali İddi ile Enformasyon, Kültür, Turizm ve Spor Bakanı Said Ali Mbarouk ile ayrı ayrı görüşen Bakan Eker, Zanzibar’ın yapısal sorunlarına ilişkin de Arazi, Konut, Enerji ve Su Bakan Vekili Ramadhan Abdullah Shaaban’dan bilgi aldı.

 

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ali Said Hamad Türkiye ile ilişkilerin artırılması ve daha fazla turistin Zanzibar’ı ziyaret etmesi için Türk Hava Yılları’nın Zanzibar’a doğrudan seferlere başlamasını ve Zanzibar’da bir konsolosluk açılmasını istedi.

 

Enformasyon, Kültür, Turizm ve Spor Bakanı Said Ali Mbarouk de Zanzibar’ın başta tarım ürünleri olmak üzere pek çok alanda Türkiye’nin deneyimlerinden yararlanmak istediğini dile getirdi. Zanzibar’ın turizm alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Mbarouk, turizm alanında Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin son on yılda her alanda büyük bir gelişme kaydettiğini belirterek, tarımsal ham madde üreterek ihraç etmek yerine, bunu işleyerek katma değere dönüştürmenin önemine işaret etti. Türkiye’nin Zanzibar’a her türlü desteğe hazır olduğunu dile getiren Bakan Eker, tarımsal üretim, gıda güvenliği ve tarım ürünlerinin işlenmesi ile personel eğitimi konularında işbirliğine gidilebileceğine işaret etti. Bakan Eker ve beraberindeki heyet daha sonra baharatları ve tropik meyveleriyle ünlü Zanzibar adasında baharat çiftliğinde incelemelerde bulundu.


Yazan - 30 Kasım 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ARZ
ARZ
8 yıl önce

Türk tarımına, hayvancılığına verdiğiniz destek ve sonuçları ortada.

Biz yandık bari Zanzibar yanmasın.

Personel eğitimi desteği istemeyin bizde masa başından kalkmazlar.

Topraklarınızı gezdirmeyin size de tarım arazilerinizin nasıl ekilemeyeceğini ve bu arazileri nasıl yağmalayıp imara açılacağını, hatta mera alanlarınıza da nasıl bina dikeceğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görev alanına girerek öğretir Sayın Bakanımız.
Bu yüzden iş işten geçmedn vazgeçin kardeş Zanzibar halkı.
Kölelikten kurtuldunuz liberal köleliğe yeniden sizi mahkum edecek bir işbiriğinin sonuçlarında yükleneceğimiz günahların müsebbibin ve gelecek kuşakların lanet okuyacağı bir milletin ferdi olmak istemiyoruz.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x