Bakan Eker’den İş Müjdesi


Bu yılın sonunda Bakanlığa 2 bin 500 yeni personel alınacağını söyledi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken’in hazırlayıp sunduğu “Neler Oluyor?” programına konuk oldu

 

Gündeme ilişkin soruları cevaplayan Eker, bir de müjde verdi. Bakan Eker, bu yılın sonunda Bakanlığa 2 bin 500 yeni personel alınacağı söyledi.

 

Eker’den Terör Örgütüyle İlgili Çarpıcı Tespitler

 

TRT Haber’e konuşan Bakan Eker, terör örgütüyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

 

TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken’in hazırlayıp sunduğu “Neler Oluyor?” programına konuk olan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, terörle mücadele ve tarım sektöründeki gelişmelere ilişkin açıklamalar yaptı.

 

“Ölü Sevici Bir Yaklaşımı Var”   “Son terör saldırılarıyla terör örgütü ne yapmak istiyor?” sorusuna Eker şu cevabı verdi:   “Örgüt bir kere devlete hükümete devlete olabildiğince çok zarar vermeye çalışıyor. Ben çok zarar veririm mesajı vermek istiyor ve olabildiğince kan dökülmesine gayret ediyor. Kimin kanı olduğu önemli değil. Kürt, örgüt, polis, vatandaş, kimin kanı olduğu önemli değil. Yaklaşımı ölü sevici. Ne kadar çok kan dökülürse,  ne kadar acı yaşanırsa bu ihtilaf derinleşir. Olabildiğince kan dökmeye çalışıyor. Örgütün yapmak istediği bu. Örgüt bundan istifade etmek bunu istismar etmeye çalışıyor ve duygusal kopuşu sağlamayı amaçlıyor. Örgüt, yaptığı saldırılarla temsil yeteneği kazanmak istiyor.”

 

  “Taşeronluk Yapıyor”  

 

Terör örgütünün bazı güçlerin taşeronluğunu yaptığını ifade eden Eker, “Terör örgütü, özgürlüklerin genişletilmesi için değil, kendi çıkarları için mücadele ediyor. Bunu bölge insanı da görmeye başladı” diye konuştu.

 

“Süreci Sabote Ediyor”  

 

Terör örgütünün Kürtlere yönelik atılan adımları engellediğine dikkat çekerek, “Bu sorunla ilgili Cumhuriyet döneminde görülmemiş adımlar atıldı. Ne zaman ki umuttardan bahsediliyor o zaman örgüt bu süreci sabote etmek için eylem yapıyor” dedi.

 

 Bask Bölgesi Örnek Olur mu?  

 

Bakan “Kürt sorununun çözümünde İspanya’daki Bask bölgesi örnek olur mu?” şeklindeki soruya ise “Olamaz. Çünkü sosyolojik olarak farklı bir toplum söz konusudur” karşılığını verdi.

 

  “Ölüme Karşı Hayata Sarılmalıyız”

 

“Taş atan çocukların PKK için önemi var mı?” sorusu üzerine Bakan Eker, şunları söyledi:   “Onlar ne kadar sorunlu hale gelir, ne kadar içinde yaşadıkları toplumla ilişkileri bozulursa, ne kadar küskün, ne kadar dargın, ne kadar yaralı hale gelirlerse, toplumdan koparlarsa, PKK için o kadar iyidir… Bu yüzden bizim ölüme karşı hayata sarılmamız lazım, ilkesel davranmamız lazım, kendi medeniyetimizden aldığımız motiflerle hareket etmemiz lazım, sorunlarımızı vicdanla çözmemiz lazım. Terörle sabırla ve metanetle mücadele etmemiz ve atılacak adımlar ne ise onları atmamız lazım.”

 

 Kürtçe Seçmeli Ders Örneği  

 

Sorunun çözümü konusunda atılan adımlara vurgu yapan Bakan Eker, bu sürece Kürtçe’nin okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını örnek gösterdi.   Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:   “Kürtçe seçmeli dersin yanı sıra artık Kürtçe yayın yapan tv ve radyoları var, üniversitelerde Kürtçe bölümler açıldı. Bunlar çok önemli…”

 

Türkiye’de Hayvancılığın Durumu  

 

“Türkiye hayvancılıkla kaç kişi uğraşıyor?” sorusu üzerine Bakan Mehdi Eker, “Şu anda karma olarak bu alanda 3 milyon tarımsal işletme var. Sadece hayvancılıkla uğraşan 75 bin kayıtlı işletme var” dedi.

 

 Kaç Hayvan Var?  

 

Bakan Eker bu konuda, “12 milyon 500 bin büyük baş, 32,5 milyon küçükbaş, 300 milyon da kanatlı hayvan var” diye konuştu.

 

  “Cumhuriyet Döneminin En Yüksek Desteğini Biz Verdik”  

 

Devletin üreticiye verdiği destek konusunda ise Eker, şunları dile getirdi:   “Cumhuriyet döneminin hiçbir döneminde bizim verdiğimiz kadar hayvancılığa destek veren bir dönem olmadı. Verilen desteklerle hayvan sayısında ciddi bir artış oldu. Bugün itibariyle 1 milyar 900 milyon lira destekleme primi verdik. Son 10 yılda 23 bin yeni çiftlik açıldı. Bu desteklerle birlikte tarımcılıkta alınan ürün miktarında da ciddi bir artış oldu.”

 

İthal Edilen Hayvanlar Ölüyor mu?  

 

İthal edilen hayvanların Türkiye’ye uyum sağlamayıp öldüğü şeklindeki iddia konusunda ise Eker, “Biz ithal için burada yaşabileceklerden uyum sağlayabileceklerden seçiyoruz. Ölüyorlarsa iyi bakım yapılamadığındandır” dedi.

 

Okul Sütü Üreticiye Destek İçin mi?  

 

“Okul sütü üreticiye destek için mi?” sorusuna ise Bakan Eken “hayır” karşılığını verdi. Eker, “Bu konuda birinci hedefimiz çocuklarımız sağlıklı büyümesidir. Hedefimiz büyüme çağındaki çocuklarımızın kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılanmasıdır. Tabi ki bundan üretici de istifa edecek” şeklinde konuştu.   “Çocuklar sütten zehirlendi” iddiaları konusunda net konuşan Eker, “Hiçbir çocuğumuzun sütten zehirlendiğine dair bir rapor yok. Hiçbir tahlilde de o sütlerde hastalık yapan bir şeye rastlanmadı” dedi.

 

“Yumurtanın Fiyatı İhracata Bağlı Arttı, Gerekirse Müdahale Ederiz”  

 

Bakan Eker’e yumurta fiyatlarındaki artış da soruldu. Fiyatların ihracattaki artıştan kaynaklandığını ifade eden Eker, şöyle konuştu:   “İhracatta ciddi bir artış oldu. Üretim 11,5 milyardan tane 13 milyara çıkmıştır. Buna karşın ihracat ise 32 milyondan 4 milyara çıktı. Fiyatlar konusunda sektör temsilcileriyle görüştük. Buna gerektiğinde müdahale edeceğiz.”

 

 “Kurbanlık Konusunda Sıkıntı Yok”  

 

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurbanlık hayvan konusunda da açıklamalar yaptı. Eker, “Kurban fiyatları konusunda şu anda ithal yapmamızı gerektirecek bir durum yok. Şu anda 1 milyon 55 bin büyükbaş 2 milyon 800 bin küçükbaş kurbanlık için hayvan var. Et Balık olarak kurbanlık için ithal yapmayacağız. Bu yeterli” şeklinde konuştu.

 

Gıdada Büyük Denetim  

 

“Gıda konusundaki denetimler sıkı bir şekilde devam edecek mi? sorusu üzerine Bakan Eker, “Yılda yaklaşık 400 bin civarında denetim yapıyoruz. Okul kantinlerindeki denetimlerle ilgili de ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte bu yıl özel bir denetim programı yapılacak. Denetimler daha da sıklaştırılacak” dedi.   Gıda Denetimleri İçin 5 Kişilik Ekip   Gıda denetimlerinin 5 bin kişilik ekiple yaptıklarını belirten Eker, “Bu kişiler, gıda konusunda eğitim almış veya bu konuda eğitime tabi tutulmuş kişilerdir, alanında yetkin kişilerdir” diye konuştu.

 


Yazan - 18 Eylül 2012. Kategori EKONOMİ, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x