Bakan”Kaçan Yerli Danaları Angus Diye Gösterdiler”


Bakan Eker: Televizyonda ‘Angus’ diye gösterilen hayvanların çoğu yerliydi
 
Bu yıl Kurban Bayramı’na sahiplerinin elinden kaçıp trafiği altüst eden ithal danalar damgasını vurdu.
 
Güney Amerika’dan getirilen angus cinsi boğalar gazete ve televizyonlarda günlerce haber oldu. Ancak Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, TV bültenlerinde angus diye gösterilen hayvanların yüzde 99’unun ya yerli ya da hereford cinsi ithal danalar olduğunu söyledi.

 Finlandiya Tarım ve Ormancılık Bakanı Sirkka Liisa Anttila ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Eker, halkın angus cinsi kurbanlıklara ilgi göstermediğine ilişkin iddiaların doğru olmadığını kaydetti. Satılmayan kurbanlıklar konusundaki soru üzerine ise “Et ve Balık Kurumu, her sene olduğu gibi bu yıl da elde kalan, satılmayan kurbanlıkları satın alıp değerlendirme cihetine gidecek. Üreticilerimizin bu konuda endişe etmemesi gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Türk tarımı hakkında bilgi veren Mehdi Eker, Türkiye’nin 25 milyon hektarın üzerinde tarım alanı işlenen bir ülke olduğunu, 150’den fazla tarımsal ürün yetiştiğini, genel ekonomi içerisinde tarım gelirinin nispi oransal payı düşmekle birlikte mutlak değer itibarıyla Türkiye’nin son 8 yılda üretimini iki kattan fazla artırdığını anlattı.

DİĞER HABERLER
Balıkçılık Forumundan Mektup Var...!

23 Kasım 2010. 08:32
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x