Bakan Pakdemirli: “2021’de Kırmızı Et İthalatı Olmayacak”


 

Bakan Pakdemirli ve BESD-BİR buluşması.

 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 2021’de kırmızı et ithalatı olmayacağını açıkladı ve “Üretici ve tüketici arasındaki değer zinciri hakkaniyetli olmalı.” dedi.

 

Kahramanmaraş Tarım ve Orman Sektörü İle Buluşma Toplantısı‘nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli,  “Üretici ve tüketici arasındaki değer zinciri hakkaniyetli olmalı. Ürün tarlada 1 lira, tüketicide 4 lira. Biz diyoruz ki, üretici tarlada 2 liraya satsın, tüketici de 4 liraya yemesin 3 liraya yesin” açıklamasını yaptı.

 

Açıklamalarına devam eden Bakan Pakdemirli, “Hep bu örneği veriyorum, ürün tarlada 1 lira, tüketici de 4 lira, biz de diyoruz ki tarlada 2 liraya satsın üretici, tüketici de 4 liraya yemesin, 3 liraya yesin. Amacımız buradaki değer zincirinde herkes hakkaniyet payını alsın, ama fazladan bir şey olmasın ve israf olmasın. Bu konuyla ilgili hal yasasını çalışıyoruz, önümüzdeki yıllarda da perakende yasasıyla ilgili yeni değişiklikler olabilir.Bana göre yerel ekonomi kalkındırmak anlamında, eğer Kahramanmaraş’taki zincir mağazaya arka tarladaki ürettiği ürününü eğer götürüp orada satabiliyorsa işte o zaman yerel ekonomiyi kalkındırmış bulunuyoruz. O zaman da birçok israftan kurtulmuş oluyoruz. Bu konuyu da paydaşlarımız ile konuşuyor olacağız.” diye konuştu.

 

Hayvancılık sektöründe büyüme olduğunun da altını çizen Bakan Pakdemirli, “9 milyon olan büyükbaş hayvanımız 16 milyona çıktı, 30 milyon olan küçükbaş hayvanımız ise 45 milyona çıktı. Aslında burada bir başarı hikayesi var. Önümüzdeki günlerde tanıtacağımız Tarımda Milli Birlik Projesi’nin içinde ayrıntılarını bulacaksınız. 2021 yılının sonlarına doğru bir daha et ithaline ihtiyacımız olmayacak. Kanatlı üretimde 400 milyon dolar ihracatımız var, balık etinde 1 milyar dolar ihracatımız var ki bu 2023 hedeflerimizden bir tanesidir.” dedi.

 

 Ayrıca a-haber’e konuşan Bakan Pakdemirli, önümüzdeki beş ay için et ithalatına da gerek olmadığını ifade etti.

  

 

Kaynak: Gıda Hattı, https://www.gidahatti.com/et-ithalati-ne-zaman-sona-erecek-131825/

Kaynak: a-haber webtv


Yazan - 9 Kasım 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x