Bakan Şimşek’1 yıl içinde tebliğ edilmeyen cezayı takip etmeyeceğiz’


Maliye Bakanı Şimşek, bazı idari para cezalarının mükellefe 10 yıl sonra tebliğ edildiğini söylerken, ‘Tebliğ süresi 1 yılı geçerse takip etmeyeceğiz’ dedi. Vergi cezalarında ise bir değişiklik planlanmıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Antalya-Beldibi’nde düzenlenen ve ‘Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına Dönük Değerlendirme Toplantısı”nın açılışında yaptığı konuşmada, bazı idarelerin ceza yazdığını, bunların da bazen 10 yıl sonra mükellefe tebliğ edildiğini de ifade etti. Şimşek, ‘Böyle şey olur mu? Bundan sonra 1 yıl içinde tebliğ edilmeyen ceza, ceza olmaktan çıkacak. Bu idareye de büyük sorumluluk getiriyor” dedi. Önceliğin mükellef olduğunu, mükellef hakları ve vergi güvenliğinin de birlikte değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Şimşek, eğer mevzuatta bir eksiklik varsa, idarenin bunu mükellef aleyhine değil, mükellef lehine kullanmasını istedi.

YASAMA DÖNEMİNE YETİŞME

Söz konusu eksikliğin de hemen giderilmesi gerektiğini anlatan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu konuda bazı reformlara ihtiyaç duyulduğunu, ancak bunların bu yasama dönemine yetişmesinin de zor olduğunu ifade etti. Şimşek, bu nedenle çıkarılacak tebliğ ve verilecek görüşlerle sistemi daha basit hale getirebileceklerini söyledi.

Vergi cezalarında değişiklik yok

MALİYE  Bakanlığı bu açıklamanın ardından bir duyuru yayınlayarak, Bakan Şimşek’in açıklamalarında Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunun 22’nci maddesi ile Kabahatler Kanununda yapılan değişikliğe atıfta bulunduğunu kaydetti. Duyuruda şöyle denildi: ‘Kanundaki bu değişik, ‘Askerlik, seçim, nüfus, trafik, karayolu taşıma ve otoyollardan ihlalli geçişler sebebiyle kesilen para cezalarını kapsamaktadır. Dolayısıyla düzenlemenin vergi ve vergi cezalarıyla hiç bir ilgisi yoktur. Vergi ve vergi cezaları ile ilgili mevcut kurallarda hiçbir değişiklik söz konusu değildir.

DİĞER HABERLER
Rusya vizesi konusunda Rus Dışişleri’nden önemli açıklama

Kondisyonları zayıftı, ama yapılandırmada böyle olmaz

KAMU Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması çalışmaları kapsamında Antalya Beldibi’nde 2 günlük kampa giren Maliye Bakanlığı çalışanları, dün Bakan Mehmet Şimşek’in de yer aldığı maçta stres attılar. Toplam 18 golün olduğu ve 9-9 berabere biten karşılaşmada Bakan Şimşek 5 gol kaydederken, maç sonrasında maliyecilerin performasını eleştirdi. Bakan Şimşek, karşılaşma sonrası, ”Maçta Maliyecilerin kondisyonu biraz zayıftı” derken, ”Ama yeniden yapılandırmada bu böyle olmayacak. Orada yeterli kondisyon ve tecrübeye sahibiz. Maliyecilerin vatandaşla, mükellefle biraz daha yakın diyalog içinde olmaları lazım’ diye konuştu.

Elektrikli otomobili teşvik edeceğiz

Şimşek, elektrikli otomobilin, normal otomobillerde olduğu gibi 3 ayrı kategoride vergilendirileceğini söyledi.
        
ANKARA – Maliye Bakanı Şimşek, hükümet olarak Türkiye’de elektrikli otomobil üretimini teşvik edeceklerini de belirtti.

Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca Bakanlar Kurulu’nun ÖTV oranlarını sıfıra kadar indirme yetkisi bulunduğuna işaret eden Şimşek, şunları söyledi:

“Bakanlar Kurulu, elektrikli binek otomobilleri, normal otomobillerde olduğu gibi 3 ayrı kategoride vergilendirecek. Motor gücü 85 kilovata kadar olan otomobiller, motor gücü 85-120 kilovat arası olan otomobiller ve motor gücü 120 kilovatın üstü otomobiller… Bilindiği gibi normal otomobillerde de motor silindir hacmi 1600 cm3’e kadar olan otomobiller, 1600-2000 cm3 arası otomobiller ve 2000 cm3’ün üstü otomobiller olarak 3 sınıf bulunuyor. Bunlar da sırasıyla yüzde 37, yüzde 60 ve yüzde 84 ÖTV’ye tabi tutuluyor.

DİĞER HABERLER
Ordu'da fındık hasadı erken başladı

Elektrikli otomobilde de Bakanlar Kurulunun Kanunda yazan bu oranları sıfırlama yetkisi var. Zaten Türkiye’de 85 kilovatın üstünde otomobil üretilmiyor. Dünyada da bu motor gücünün üstünde 1-2 model var. Bu durumda motor gücü 85 kilovatın altındaki elektrikli otomobiller önemli. Şimdi Bakanlar Kurulu, elektrikli otomobillerde 3 kategoride yeni ÖTV oranlarını belirleyecek. Bu da kısa süre içinde tamamlanacak.”

Bakan Şimşek, elektrikli otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulaması konusunda ise henüz verilmiş bir karar olmadığını belirtti.

Standda broşür dağıtacak

Öte yandan kamu alacaklarının yeniden yapılandırması konusuna mesaisinin önemli bir kısmını ayıran Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeniden yapılandırmanın vatandaşa anlatılması için şimdi de sahaya iniyor.

Yeniden yapılandırmanın vatandaşa anlatılması için başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyük şehirlerdeki alışveriş merkezlerinde “Maliye Bilgilendirme Standları” açacaklarını bildiren Şimşek, “Ben de stantlara gidip oturacağım. Vatandaşın sorularına cevap vereceğim, broşür dağıtacağım” dedi.

Tanıtımı kampanyaya dönüştüreceklerini ifade eden Şimşek, idare olarak mutlaka vatandaşa, mükellefe ulaşmaları gerektiğine dikkati çekerek, bu amaçla esnaf, iş adamları, sivil toplum kuruluşları ve muhasebeci, mali müşavirlerle toplantılar yapacaklarını kaydetti.

Borçlu mükelleflere “Bu fırsatı mutlaka değerlendirin” çağrısı yapan Şimşek, “Tabii ki mükellef kararını kendisi verecek. Biz, onu bilgilendireceğiz, yeniden yapılandırmanın neler getirdiğini anlatacağız. Ama son kararı o verecek” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
'Torba Kanun' yürürlüğe girdi

Yeni döneme, gerek kayıt dışılıkla mücadele, gerek vergi denetiminin etkinliği, gerekse vergi kayıp ve kaçağını takip bakımından çok daha güçlü gireceklerini kaydeden Maliye Bakanı, şöyle devam etti:

“Yeniden yapılandırma mükellef için ‘kazan-kazan’, yani ‘win-win’ demek. Gerçekten çok büyük bir olanak. Mükellef için olduğu gibi bizim için de ‘kazan kazan’ demek. Yeniden yapılandırmaya bu anlayışla bakılmalı. Vatandaş da kazanacak, devlet de kazanacak.”


20 Şubat 2011. 10:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x