Bakan’dan İş Bankası açıklaması


99161

 

 

İş Bankası, hissedeki yüzde 3’lük düşüş ve Twitter’daki iddialar hakkında yorum yapmazken, ilk değerlendirme Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi: İş Bankası, böyle spekülasyonlarla, hayali söylemlerle yıpratılamayacak kadar güçlüdür.
Aktiflerine göre Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası’nın hisseleri yeni haftaya satışlarla başladı. Analistlere göre düşüşte Twitter’da yer alan ve düzenleyici kurumların banka ile ilgili bir adım atabileceği iddialar etkili… Banka, hissedeki yüzde 3’lük düşüş ve Twitter’daki iddialar hakkında yorum yapmazken, piyasanın gündemine oturan bu gelişmeyle ilgili ilk değerlendirme Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi.

 

Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Zeybekci, “Türkiye’de ekonomi hayali varsayımlarla, hayali kişilerin söyledikleriyle yönetilmez. İş Bankası, Türkiye ekonomisinin, Türk bankacılık sisteminin en önemli aktörlerinden biridir, böyle spekülasyonlarla, hayali söylemlerle yıpratılamayacak kadar güçlüdür” dedi.

 

Piyasa değeri 12 milyar dolar (29.5 milyar lira) olan ve ilk seansta en düşük 6.30 lirayı gören İş Bankası’nın hisseleri seansı yüzde 2.76 düşüşle 6.35 liradan tamamlarken, BIST-100 endeksi yüzde 0.12 eksideydi.

 

Daha önce hükümetin atacağı bazı adımlarla ilgili yazdığı bilgiler doğru çıktığı için yazdıkları tedirginlik yaratan ve kim olduğu tespit edilemeyen Fuat Avni imzalı Twitter kullanıcısı, geçtiğimiz hafta sonunda İş Bankası hisselerinin TMSF’ye devri konusunda BDDK’ya talimat verildiğini yazdı. Söz konusu hesap üzerinden, CHP ve İş Bankası Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı’na ait banka hisselerinin seçimlerden önce TMSF’ye geçmesinin istendiğine işaret eden açıklamalarda bulunuldu.

 

Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklaması

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İş Bankası hisseleri hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ya da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) herhangi bir tasarrufu olup olmadığını bilmediğini ve bu konuda cumhurbaşkanlığına ulaşmış bir bilginin söz konusu olmadığını söyledi.

 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kalın, “İş Bankası konusunda BDDK ya da TMSF’nin tasarrufu olur olmaz bunu bilemiyorum, bize ulaşmış herhangi bir bilgi söz konusu değil. Zaman zaman altı boş spekülasyonlar olduğunu görüyoruz. Resmi makamların açıklamalarını dikkate almak daha doğru olur” dedi.

 

Aktiflerine göre Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası’nın hisseleri yüzde 3’e yakın kayıpla hareket ederken, analistler düşüşte Twitter’da yer alan ve düzenleyici kurumların banka ile ilgili bir adım atabileceği iddialarının etkili olduğunu ifade ettiler.

 

İş Bankası, yasal işlem başlattı

 

İş Bankası, Twitter iddiaları ve medyada yer alan haberlere ilişkin yasal yollara başvurduğunu açıkladı.
İş Bankası, yasal işlem başlattı
Bakan’dan İş Bankası açıklaması

İş Bankası’nın TMSF’ye devredileceğine yönelik çıkan haberlere karşı açıklama geldi. Medyada yer alan haberlerin gerçek dışı olduğunu bildiren İş Bankası, yasal yollara başvurulduğunu açıkladı.

 

İş Bankası’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

“Bazı gazetelerde ve sosyal medyada Bankamız faaliyetlerine ilişkin olarak gerçek dışı haber ve değerlendirmelere yer verilmeye devam edildiği görülmektedir.

İş Bankası, kuruluşundan bu yana daima ülke menfaatlerini öne koyarak, faaliyetlerini tamamen ve sadece ticari ilkeler ve bankacılık prensipleri çerçevesinde başta Bankacılık Kanunu olmak üzere mevzuata uygun bir şekilde yürütmektedir.

Bankamız bunun haricinde kaynağı ve gerekçesi tarafımızca bilinmeyen açıklamaların tarafı ve muhatabı değildir. Ayrıca, Bankamız faaliyetlerine ilişkin olarak bunun aksine bir değerlendirme veya gelişme bulunmamaktadır. Bankamızın gündeminin bu kapsamda sadece bankacılık faaliyetlerinden oluştuğunu, bu nedenle gerçek dışı haber ve iddialara itibar edilmemesini, gerçek dışı yayınlara karşı Bankamızın yasal yollara başvurmakta olduğunu kamuoyu bilgisine saygıyla sunarız.”

 


Yazan - 23 Şubat 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x