Bakandan Kümes Kokusunu Bitirecek Proje


Enerji Bakanlığı, tavuk kümeslerinden çevreye yayılan kötü kokuları sona erdirecek bir proje geliştirdi.

 

Bakterilerin kömürü yemesiyle oluşan hümik asit, tavuk çiftliklerinin dayanılmaz kokusunu ortadan kaldıracak.   Son yıllarda yurdun dört bir yanında açılan tavuk kümeslerinin çevreye yaydığı kokuya sonunda çare bulundu. Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Gölbaşı’nda ABD’li firmalarla kurdukları, kömürden asit üretme tesisinin tavuk kümeslerinin yaydığı kokuyu önleyebileceğini bildirdi.

 

Organizmalara son Düşük kalorili kömürden asit üretme konusunda sürdürdükleri laboratuvar çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve yaygın üretime geçileceğini belirten Yıldız, şöyle devam etti:

 

“Bu asit pis kokuları yok ediyor.  

 

Tavuk kümeslerindeki kokuların nedeni tavuk dışkılarından kaynaklanıyor. Filtreleme ne kadar iyi yapılsa da sonuçta çevreye belirli bir miktar koku yayılıyor. Şimdi kümesteki gübrenin üzerine bu asit dökülecek. Asit pis kokuya neden olan tüm organizmaları yok edecek. Böylece artık kümeslerden çevreye pis koku yayılmayacak.” 28 milyon $ yatırım Laboratuvar çalışmaları ve kurulacak yeni tesis hakkında da bilgiler veren Yıldız, 1 ton düşük kalorili kömürün üzerine bakterilerin bırakıldığını, bakterilerin 42 günde kömürü tamamen yiyerek ortaya hümik asit çıkardığını anlattı. Bu asidin ağır kokuları, su içerisindeki ağır metalleri yok ettiğini hatta esans gibi güzel kokuların üretiminde kullanıldığını belirten Yıldız, 28 milyon dolar yatırımla kuracakları tesiste yılda 10 bin ton kömürün işleneceğini ve 3 milyon 400 bin ton hümik asit elde edileceğini söyledi.

 

 Ankara çayı da temizlenebilir  

 

Enerji Bakanı Yıldız, elde edilen hümik asidin kötü kokunun yanı sıra sudaki ağır metallerin yok edilmesinde de etkili olduğunu belirtti. Ankara Çayı’nda bu asidin kolaylıkla kullanılabileceğini ifade eden Yıldız, yeni yöntem sayesinde Ankara’nın ortasından temiz su akacağını, çevreyi olumsuz etkileyenkötükokunun da sona ereceğini söyledi.


Yazan - 12 Ağustos 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Emre Kenan
Emre Kenan
8 yıl önce

İşin içinde ABD’li firmalar olunca insan bir kere daha bu işteki iyi niyet ve yararlılığı düşünüyor.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x