Bakan’ın Antalya Programı


 

Amacımız, Türkiye’yi tarım, hayvancılık ve gıdada dünyanın önemli bir üssü haline getirmek

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, amaçlarının Türkiye’yi tarımın ve hayvancığın en önemli merkezi haline getirmek olduğunu belirterek “İnşallah göreceksiniz çok kısa zamanda Türkiye hem tarımda hem hayvancılıkta hem gıdada, sadece bu bölgenin değil dünyanın çok önemli bir üssü haline gelecektir. Küçük çiftçi kardeşlerimizi desteklediğimiz zaman tarımın kendiliğinden geliştiğini görüyorsunuz. Biz bunu inşallah hayvancılıkta da yapacağız. Göreceksiniz çok farklı bir netice elde edeceğiz.” dedi.

 

Antalya’nın Kumluca ilçesinde temaslarını sürdüren Fakıbaba, “5. Domates Yetiştiriciliği ve Teknolojileri Fuarı”nın (DOMATEXPO) açılış törenine katıldı. Fakıbaba, Antalya’daki afet haberini uçakta aldıklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekli talimatları verdiğini söyledi.

 

Afette herhangi bir can kaybı olmamasına sevindiklerini belirten Fakıbaba, “Cana gelmesin, mala gelsin. Mala gelen her şeyi biz hükümetimiz olarak telafi edeceğiz. Bu zamana kadar ettik, bundan sonra da bu yaraları hep beraber saracağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. TARSİM ile ilgili haklı eleştiriler var. Mülkiyet problemleri var. İnsanlar sigortalı olmak istiyor. Biz diyoruz ki ‘Hayır siz sigortalı olamazsınız.’ Bu doğru bir olay değil. İnşallah bu konuda en kısa zamanda çalışmalar yapacağız, bunu düzeltmenin yollarına bakacağız. Bunun için en kısa zamanda sonuç alacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Gittikleri ülkelerde, Türkiye’nin ne kadar büyük bir ülke olduğunu gördüklerini anlatan Fakıbaba, Antalya’nın, turizmin, tarımın ve Türkiye’nin kalbi olduğunu vurguladı.

 

Toprağı suyla, çiftçiyi de bilgiyle buluşturacaklarını ifade eden Fakıbaba, belediyeler olarak eskiden yol, kaldırım, spor sahaları, gençlik merkezleri yaptıklarını ancak Büyükşehir Belediye Yasası’nın değişmesiyle artık basınçlı sulama sistemiyle, enerjiyle uğraşıldığını anlattı.

 

Fakıbaba, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğuna işaret ederek, “(Efendim ithalat var.) Her ülke ithalat yapıyor, Hollanda yapmıyor mu? Hollanda’nın yaptığı ithalata bakın ama katma değerini yükseltiyor ve tekrar ihraç ediyor. Türkiye de artık o noktaya gelmiştir. Fideciliğiyle, yerli tohumculuğuyla, meyvesiyle, sebzesiyle önemli noktaya gelmiştir.” dedi.

 

Antalya’nın ihracatında 2016’da sadece 30 milyon lira eksilme olduğunu dile getiren Fakıbaba, tarım ve gıdanın dünyanın en önemli varlığı olduğunu söyledi.

 

Türkiye’de dört mevsim tarım, gıda olduğuna değinen Fakıbaba, şunları kaydetti:

 

“Her şey üretebiliriz, çalışkan insanlarımız var. Onun için tabii ki Rus kardeşlerimiz bizim için önemli. Bakın uçak düştü ama dünyanın sonu olmadı. Antalyalılar çalıştı, üretti ve ihraç etti. Sadece 30 milyon lira bir eksiğimiz olmuş. Bu sene sebze ürünlerinde yüzde 25 fazlalığımız var. Ürettiğimiz meyvelerde fazlalığımız var. Onun için moralimizin iyi olması lazım. Gıda güvenliği olarak arkadaşlara inanıyorum. Biz millet olarak yemediğimizi dışarıya satmayız, zaten dışarı da almaz bunu. Ama bir kısım insanlar bunu kötülemek için ‘Yok efendim gıdada şu hormon var.’ Bunun neresinde hormon olacak, niye hormon kullansın, benim çiftçim akıllı insandır. Bunda hormon kullanıp da kalıntı tespit edildiğinde geri döneceğini bilmiyor mu? Hem kendisi için zararlı olacağını bilmiyor mu? İnşallah bu dedikoduların da en kısa zamanda biteceğine inanıyorum.”

 

Rusya’ya domates ihracatı

 

“Rusya’da domates yine gündemdeydi. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Putin bu konuda görüştü. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde çok iyi gelişmelerin olduğunu ve büyük müjdeli haberler verileceğini buradan Antalyalı hemşehrilerime bildirmek istiyorum.” diyen Fakıbaba, fuarların önemine değindi.

 

Bakan Fakıbaba, fuarlarda üretici, tüketici, sanayici, marketçi herkesin buluşup, dertlerini anlatacağını belirterek, Antalya’ya 2,5 günlük bir program yaparak tarafların hepsini dinleyeceğini vurguladı.

 

İnsan sağlığının her şeyin üzerinde olduğunu aktaran Fakıbaba, şöyle devam etti:

 

“Benim ihracat falan yapmam önemli değil. Önce insanımın sağlığına önem veririm. İnsanın sağlığına önem veriyorsam, Rusya’daki kardeşlerimin de sağlığına önem veririm, Fas’taki kardeşlerimin de. Onun için bizim buradaki amacımız Türkiye’yi tarımın, hayvancığın en önemli merkezi haline getirmektir. Bazı arkadaşlar buna inanmayabilir, ‘et ithal ediliyor’ falan diyebilirler. Ama sayılar bellidir, üretilen meblağ bellidir. İnşallah göreceksiniz çok kısa zamanda Türkiye hem tarımda hem hayvancılıkta hem gıdada, sadece bu bölgenin değil dünyanın çok önemli bir üssü haline gelecektir. Küçük çiftçi kardeşlerimizi desteklediğimiz zaman tarımın kendiliğinden geliştiğini görüyorsunuz. Biz bunu inşallah hayvancılıkta da yapacağız. Göreceksiniz çok farklı bir netice elde edeceğiz.”

 

Fuar açılışı gerçekleştirildi

 

Konuşmalardan sonra, Fakıbaba ve protokol üyeleri, Antalya Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Kumluca Belediyesi tarafından Merkez Hali’nde düzenlenen, “5. Domates Yetiştiriciliği ve Teknolojileri Fuarı”nın açılışını gerçekleştirdi.

 

Fuarın açılışında, Rus ve Türk kadın çiftçiler arasında domates yeme yarışması düzenlendi. Yarışmada, 3 dakikada bir kilo 689 gram domates yiyen Ela Karakaya birinci, bir kilo 424 gram domates yiyen Nigar Sarıkecili ikinci ve bir kilo 230 gram domates yiyen Gülay Girgin ise üçüncü oldu.

 

Ruslarda ise 3 dakikada 722 gram domates yiyen Lera Starkova birinci, 646 gram domates yiyen Aleksandra Alpatova ikinci ve 620 gram domates yiyen Nastia Teplova ise üçüncülüğü elde etti. Bakan Fakıbaba ve protokol üyeleri, dereceye girenlere hediyelerini verdi.

 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, yaptığı konuşmada, Kumluca’da bir süre önce yaşanan orman yangını ve hortum felaketine değindi. Karaloğlu, söz konusu olayların ardından zarar gören üreticilerin yaralarının sarıldığını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Antalya’nın Kumluca ilçesinde yaşanan sel felaketinde yaralanan Yusuf Karayılan’ı tedavi gördüğü Kumluca Devlet Hastanesinde ziyaret etti. ( Mustafa Çiftçi – Anadolu Ajansı )

Antalya’nın Türkiye’nin sebze deposu olduğunu belirten Karaloğlu,  “6 milyon ton sebze üretimi yapılıyor, 2,5 milyon ton domates var.” dedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ise ihracat yapılan bölgede afetin yaşandığını dile getirdi.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de belediye olarak güneş enerjisi santrali kurarak, sulama birlik ve kooperatiflerin enerji maliyetini sıfıra indirdiklerini ifade etti.

 

Türel, Gazipaşa’dan Kumluca’ya kadar soğuk hava depoları, kapalı devre sulama sistemlerini hayata geçirdiklerini kaydetti.

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Antalya Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Kumluca Belediyesi tarafından düzenlenen fuar, cumartesi sona erecek.

 


Yazan - 17 Kasım 2017. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x