Bakanlar Eker ve Zeybekçi Denizli Et Kombinası’nın açılışını yaptı


aa_picture_20150314_4777470_high

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası’nın açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Eker, “Cumhuriyet tarihinde ilk defa, bunun altını çizerek söylüyorum, Türkiye yetiştirdiği yüksek verimli damızlık gebe, düve ihracatını 2013 yılında gerçekleştirdi. AB’ye süt ürünleri ihracatı bizim dönemimizde 2013 Nisan’da gerçekleşti.

 

Türkiye, 2013-2014 yılında gerek hayvansal ürün gerek canlı hayvan ihracatında, ihracatçı ülke konumuna geldi” ifadelerini kullandı.

 

Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası’nın açılış töreni Bakan Eker ve Zeybekci’nin katılımlarıyla gerçekleşti.

 

Bakan Eker, törende yaptığı konuşmada, Denizli’de hizmete açılan tesisin bölgenin hayvancılığı için çok önemli olduğunu belirtti.

 

Türkiye’de çok sayıda ama küçük ölçekteki üreticinin bir güvencesi olması gerektiğini ifade eden Eker, yetiştiricinin, “hayvanı kestirme yeri, zamanı ve parasını alabilme” endişelerini gidermek için Türkiye’de 10 ilde Et ve Süt Kurumu Kombinası’nı hizmete açtıklarını bildirdi.

 

 

Denizli’deki kombinaya 23 milyon harcama yaptıklarını kaydeden Eker, tesisin Denizli ve bölgedeki illere hayırlı olması dileğinde bulundu.

 

“Hayvancılığa destek 9 kat arttı”

 

Yatırımlarla sektörü tekrar canlandırma gayretinde olduklarını aktaran Eker, et ve süt kombinalarına da yaklaşık 140 milyon lira YATIRIM yaptıklarını açıkladı.

 

Hükümetin hayvancılığa verilen destekleri 9 kat arttırdığına dikkati çeken Mehdi Eker, şöyle konuştu:”Cumhuriyet tarihinde ilk defa bunun altını çizerek söylüyorum, Türkiye yetiştirdiği yüksek verimli damızlık gebe, düve ihracatını 2013 yılında gerçekletirdi. AB’ye süt ürünleri ihracatı bizim dönemimizde 2013 Nisan’da gerçekleşti.  Çok uzun süredir Türkiye yapmadığı kasaplık hayvan ihracatını yine 2013 yılında başlattı. Türkiye, 2013-2014 yılında gerek hayvansal ürün gerek canlı hayvanda Türkiye ihracatçı ülke konumuna geldi.”

 

“Tarımda Avrupa’nın 1 numarası”

 

Bakan Eker, verilen desteklerle Türkiye’deki tarım sektörünün üretim değerini 3 kattan fazla arttırdığına işaret ederek, şu bilgileri verdi:”Biz geldiğimiz zaman tüm Türkiye’nin üreticilerinin, çiftçilerinin ürettiği tarım hasılası değeri 23 milyon dolardı. Biz o tarihte dünyanın 12’ncisiydik, Türkiye’yi 6.sıraya yükselttik. Avrupa Birliği’nde 4. sıradaydık şu anda 1. sırada. Avrupa’nın büyük tarımsal üreticilerinin önüne geçtik.  AB’nin tarımdaki sağladığı büyümenin 10 katı fazla büyüdük. 2008 yılından bu yana Türkiye, tarımsal üretim değeri açısından Avrupa’nın bir numarası haline geldi.”

 

Bakan Eker, Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatının 3,8 milyar dolardan 18 milyar dolara çıktığını kaydederek, Türkiye tarım ve gıda dış ticaretinde net ihracatçı bir ülke olduğunu, aldığından çok daha fazlasını dünyaya satan bir ülke konumuna geldiğini ifade etti.

 

 “Ne buğdaydan ne keçiden ne de koyundan vazgeçebiliriz”

 

Anadolu coğrafyasında koyundan ve keçiden vazgeçilmesinin mümkün olmayacağının altını çizen Eker, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde koyun ve keçiye ilk defa AK Parti Hükümeti’nin destek verdiğini belirterek, “İlk biz başlattık. Çünkü Anadolu coğrafyası bize şunu söylüyor, ‘buğday ile koyun, gerisi oyun.’ Ne buğdaydan, ne keçiden ne de koyundan vazgeçebiliriz. İşte onun için bu kombinaları yaptık” diye konuştu.

 

Bakan Mehdi Eker, Bakanlığın Denizli’de toplam tarımsal desteğini 6 kat yükselttiklerini, 2003-2014 dönemlerinde Denizlili üretici ve çiftçiye toplamda 1,1 milyar lira hibe desteğini verildiğini kaydetti.

 

Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası’nın açılış törenine katılan Bakan Zeybekci ise burada yaptığı konuşmada, kombinanın yanında 2004 yılında açtıkları Hayvan Borsası’nın Türkiye’nin en büyük kapalı hayvan pazarından biri olduğunu belirtti.

 

Et Kombinası olarak açılan binanın, kendisinin belediye başkanlığı öncesinde belediyenin mezbelelik, kullanılmayan bir mezbahanesi olduğunu ifaden eden Zeybekci, şunları söyledi:”Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüşüp Denizli Belediyesi’nin bu mezbahanesini Et ve Balık Kurumu’na devrederek, bölgedeki et ihtiyacı  ve hayvan yetiştiriciliği için bir destek mekanizması haline getirdik. Bölgedeki ihtiyaçtan dolayı buranın önemi anlaşılacaktır. Ama diğer taraftan buranın farklı bir özelliği var. Güvenli, sağlıklı, hijyendir ve çevremizde bu ihtiyacın giderilmesi için de son derece önemli kurumdur. Belediye başkanlığı döneminde hatırlıyorum, her belediyenin bir kesimhanesi vardı. O kesimhanelerin nasıl olduğunu burada tekrar açmam istemiyorum. Şimdi artık gözümüz kapalı, gönlümüz rahat, Allah’a şükürler olsun Denizli’nin ve çevrenin tamamen ihtiyacını görebilecek olan bir merkezimiz var, bir tesisimiz var.”

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanlarının Türkiye’nin her yerinde büyük bir aşkla vatandaşın ayağına gittiğini vurgulayan Zeybekci, “Denizli’dekilerden şahit olduğum için söylüyorum.

Vatandaşlarımızın evine kadar gidiyorlar. Evine kadar varıp ‘bu destekleri gel al, kullan’ diye anlatmaya gittiklerini ben çok iyi biliyorum” diye konuştu.

Durmaya, ara vermeye, soluklanmaya imkan ve lükslerinin olmadığının altını çizen Zeybekci, sözlerini şöyle sonlandırdı:

 

“Dünya çok hızlı yol almış, dünya şu anda hızlı yürüyerek gidiyorsa bizim koşmamız lazım. Dünya koşarak gidiyorsa bizim uçmamız lazım. Bu şekilde gitmemiz lazım, bu bilinçle yolumuza devam ediyoruz. Dünya bugün inanılmaz ekonomik gelişmelerin ve siyasi gelişmelerin yaşandığı bir dönem geçiriyor. Dünyada her şey yeniden kurgulanıyor ve yeniden yapılanıyor. Türkiye de bu dönüşüm ve yenilenme fırsat ve imkanını ıskalamıyor, hatta önden gitmeye çalışıyor. ”

 

Bakan Eker ve Zeybekci konuşmalardan sonra kombinada incelemelerde bulundu, ardından kurum müdürlüğünün önündeki bahçeye ağaç dikti.

 

Bakan Eker ve  Zeybekci’ye, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, AK Parti Denizli Milletvekilleri Mehmet Yüksel, Bilal Uçar, Nurcan Dalbudak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral, ilçe başkanları, sivil toplum kurumu temsilcileri ile daire müdürleri eşlik etti.

 


Yazan - 15 Mart 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x