Bakanlığın İşgüzar Uygulaması Sonucu ’25 Kuruşluk Yumurta En Az 1 Lira Olacak’


AB normlarını bahane ederek bazı uygulamaları tatbik etmek isteyen Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri nedeniyle yumurta fiyatları en az dört kat artacak.

 

AB yasalarına uyum kapsamında 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren kanun gereği yumurtaların soğuk zincir ve buzdolabında tutulması ön görülüyor.

 

AB yasaları bahane edilerek çıkarılan kanun şu anda Avrupa Ülkelerinde uygulanmıyor.Yasaya göre küçük işletmeler üretim yerlerinin önünde ve pazarlarda yumurtalarını serbestçe satabiliecek.

 

5-12 derecede 21 gün serbestçe satılabilecek yumurta ile ilgili bir çok şehirdeki Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri ayrı uygulamalar yapıyorlar.Kış günü ısının yasaya uygun olduğunu öne süren üreticiler “Kış aylarında sorun olmaması gerekir.Yasada 5-12 derece sıcaklıkta 21 gün serbetçe satılması gereken yumurta ile ilgili bazı müdürlükler zabıt tutarak esnafa ve marketlere büyük oranda ceza yazmaya başladılar.

 

Şu anda avrupanın tüm ülkelerinde pazar ve üretim yerlerinin önünde yumurta sorunsuz şekilde satıldığı halde Türkiye’deki uygulama  üretici ve tüketiciye büyük sorun yaşatıyor.

 

TESK “Kimse Tedirgin Olmasın Yumurta Satışında Aksama Olmayacak”

 

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yumurtanın 1 Ocak’tan itibaren bakkallarda satılamayacağına ilişkin yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi     Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yumurtanın 1 Ocak’tan itibaren bakkallarda satılamayacağına ilişkin yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, her vatandaşın mahallesindeki bakkalından istediği kadar ürün satın alabileceğini vurguladı.

 

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, yumurta satışlarına ilişkin haberler üzerine esnafın tedirgin olmamasını istedi. 1 Ocak’tan itibaren bakkalarda yumurta satılmayacağı haberlerine itibar edilmemesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, şunlar kaydetti: “Her vatandaşımız mahallesindeki bakkalından istediği kadar ürün alabilir. Bakkallarda yumurta satılmayacak diye bir şey yoktur. Bakkal esnafı yumurtayı 21 gün 5-12 derece arasındaki sıcaklıklarda normal satabilecek.Çok sıcak durumlarda ise buzdolaplarında muhafaza edilecek.  Soğuk hava deposu ise toptan yumurta satan ve üreten büyük firmalar tarafından bulundurulacak” dedi.

 

TÜKETİCİ PAHALI YUMURTA YER

 

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, son düzenlemeler sebebiyle yumurtanın 1 liranın altında satılamayacağını iddia etti. Çakman, “Pazarlarda satışı yasaklanırsa vatandaş 25-30 kuruşluk yumurtayı 1 liradan aşağı yiyemez.” dedi.

 

Bursa’da bir çatı altında örgütlenen Pazaryerleri Yumurta Satıcıları Derneği tarafından düzenlenen istişare toplantısında yeni kanun taslağı ele alındı.Cihan Haber Ajansı’nın haberine göre, Ördekli Kültür Merkezi’ndeki toplantıya TÜSPAF Başkanı Mehmet Çakman ile Tarım, Pazaryerleri Yumurta Satıcıları Derneği Başkanı İrfan Karadayı ve Köy İşleri İl Müdürlüğü yetkilileri ile yumurta üretici ve satıcıları katıldı. TÜSPAF Başkanı Mehmet Çakman, toplantıda yaptığı konuşmada yönetmelik çerçevesinde pazar yerlerinde yumurta satışının yasaklanmasını eleştirdi.

 

Pazar yerlerinde yumurta satışının engellenmesinin ciddi sıkıntılara neden olacağını savundu. Kapalı semt pazarlarına hijyen kurallarına uyulması konusunu titizlikle takip ettiklerine dikkat çeken TÜSPAF Başkanı Çakman, bu şartlarda yumurta satışının mümkün olmadığını söyledi. Sadece Bursa’da 110’dan fazla pazar yeri bulunduğunu anlatan Mehmet Çakman şunları söyledi: “Bu yasak sadece pazardan değil, marketlerden başlayarak herkese uygulanmalı. Tarım Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek bu yasanın ötelenip ılımlı bir şekilde olgunlaşmasını isteyeceğiz.”

 

Üretilen yumurtanın yüzde 50’sinin pazarda satıldığına değinen Başkan Çakman, “Pazar yerlerinde satışı yasaklanırsa yumurta fakir fukaranın temel gıdası olması dışında farklı noktalara gelecektir. Dolaba konulan yumurtanın çıkarıldıktan hemen sonra tüketilmesi gerekir. Pazar yerlerine dolap içinde saklanan yumurtayı vatandaş evine sıcak havada götürene kadar bozulacaktır.” şeklinde konuştu.

 

KANUN UYGULANIRSA YUMURTA 1 LİRADAN AŞAĞI OLMAZ”

 

Yalnızca Bursa’da pazar yerlerinde şu anda ortalama 300 esnafın bu işten ekmek yediğini bildiren Mehmet Çakman, şu bilgileri verdi: “Milyonlarca insan pazardan yumurtasını taze ve günlük olarak alıyor. Türkiye genelinde bir milyona yakın sadece yumurta sektöründe istihdam var. Aldığım bilgiye göre, üretilen yumurtalar kamuya ait cadde ve sokaklarda kurulan pazarlarda satılıyor. Eğer bu kanun uygulanıp yumurtanın bu pazarlarda satışı yasaklanırsa vatandaş 1 liradan aşağı yumurta yiyemez. Şu anda 25, 30 kuruş civarında.”

 

Yumurtanın üretim, satış ve tüketimde ciddi bir sektör olduğunun altını çizen TÜSPAF Başkanı Mehmet Çakman, ‘Yeni uygulama kimin işine yarar?’ sorusuna ise şu cevabı verdi: “Uygulama bu standartları kendi bünyesinde oluşturan holdinglerin işine yarar. Holdinglerde yumurta kaça çıkarsa sahada da o kadara satılır. Bir de pazarda yasaklarsanız rekabet kısıtlanır ve dolayısı ile bu kanunun tüketiciye zarar vereceğini düşünüyorum.”

 

“YENİ UYGULAMAYI BİLMİYORUZ”

 

Bursa Üreticiler Birliği Başkanı Reşat Akyel ise kanunlar konusunda bilinçsizlikten yakınırken, “Bu konuda bize seminerlerle bilgi verilmeli. Uygulamanın nasıl olacağını tam bilmiyoruz. Köylerde üretip sepetle yumurta satan köylü de tedirgin olmuş durumda.” şeklinde konuştu.

 

Yaklaşık 25 yıldır yumurta işi ile uğraştığını belirten pazarcı esnaflarından Özgür Dere de yumurta ile ilgili son düzenlemenin kendilerini olumsuz yönde etkileyeceğinin altını çizdi: “Bu bizi olumsuz yönde etkiler. Çünkü müşteri kesinlikle ambalajlı yumurta taraftarı değil. Biz yerinde ambalajlı yumurta da koyduk, ancak tezgahımızda 250 koli ambalajlı yumurta varsa bunun 200 kolisi açıkta, 50 kolisini ise açıkta satmışızdır.”


Yazan - 12 Ocak 2013. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
İslam
İslam
8 yıl önce

“Köylerde üretip sepetle yumurta satan köylü” istemiyor bunlar hala neyi tartışıyorsunuz ben anlamış değilim.
AKP politikaları köyde kimse olsun üretsin istemiyor son üreticileri de yok etmek için mesela köylünün yumurta satmasını pazarı falan yasaklıyor. Olay budur.
Yaşasın AKP durmak yok yola devam.
Bakın İmralı Canisi ile görüşen AKP Fransa’ya neden öldürülen 3 PKK militanı ile görüştüğünü soruyor Fransızlara.
Bu nedir?
Karakolda doğru söyle mahkemede şaşar oğlan isimli şarkının tezahürüdür. Yani yumurta satamayacak köylü demektir.
Durmak yok yolları açın yola devam.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x