Bakanlık Balıkçılıktan Vazgeçenlerin Teknelerine Talip


Şu ana kadar 409 tekne sahibi başvuruda bulundu.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, denizlerde avlanan 20 binin üzerindeki tekne sayısını azaltmak için harekete geçti.   Çünkü 2002 yılından bu yana av miktarının aynı kalmasına rağmen tekne sayısı sürekli arttı.   Böylece tekne başına tutulan balık miktarı önemli ölçüde düştü.   1995’te tekne başına 60 bin ton balık oranı, 2008 yılında 17 bin tona kadar geriledi.   Projeyle, av ile av gücü arasındaki dengenin kurulması ve bu sayede denizlerdeki balık varlığının korunması amaçlanıyor.   Bu kapsamda, sektörden ayrılmak isteyen tekne sahiplerine kolaylık sağlanıyor.

 

Buna göre; 12 ila 20 metre aralığındaki balıkçı teknelerine metre başına 10 bin, 21 ila 30 metre aralığındakilere 15 bin, 31 metre ve üzerindekilere de 20 bin lira ödeme yapılacak.

 

Gemilerin bir kısmını su ürünleri araştırma kuruluşlarına veya üniversitelere vermeyi planlayan bakanlık, bazı Afrika ülkelerine yardım yapmayı da düşünüyor.   Kullanılamaz durumda olanlar ise Makine Kimya Endüstri Kurumu tarafından hurda olarak değerlendirilecek.

 

Şimdiye kadar 409 tekne sahibinin başvurduğu projenin önümüzdeki yıllarda da devam ettirilmesi planlanıyor.


Yazan - 4 Kasım 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x