Çin Sarımsağına Bakanlık Vizesi


Çin malı sarımsakların, Türkiye’deki sarımsak üreticilerini zor durumda bırakması soru önergesine konu oldu. Tarım Bakanı Eker, Türkiye’nin de taraf olduğu Dünya Ticaret Örgütü anlaşmaları çerçevesinde Çin’den sarımsak ithalatına ilişkin kısıtlama olmadığını belirtti.

İSTANBUL – Kastamonu’da üreticiyi zor durumda bırakan Çin malı sarımsaklara, Tarım Bakanlığı’ndan vize geldi.

Bakanlık, Dünya Ticaret Örgütü’yle imzalanan anlaşmalar gereği, Çin’den, Türk Gıda Mevzuatına uygun ürünlerin girebileceğini açıkladı.

Bakan Mehdi Eker, buna karşın kısıtlı miktar için izin verildiğini belirterek, bu yıl 3 bin 18 ton sarımsak ithalinin gerçekleştiğini ifade etti.

Vatan’ın haberine göre, MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, Bakan Eker’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Kastamonu Taşköprü ilçesinin sarımsağı ile meşhur olduğunun altını çizdi ve “Ancak son yıllarda çok düşük kalitede ve daha ucuza mal edilen Çin sarımsağı piyasaya sokulmuştur. Bu da üreticiyi zor durumda bırakmaktadır. Çin’den getirilerek piyasaya sürülen sarımsakların ithal izni var mır?” diye sordu.

KISITLAMA YOK

Çınar’a yanıt veren Bakan Eker, ithal edilmek üzere gümrüğe gelen ürünlerden öncelikle gıda güvenliği analizi için numune alındığı hatırlattı.

Eker, “Yapılan kontroller sonucu, Türk Gıda Mevzuatı’na uygun olan ürünlerin yurda girişine izin verilmektedir. Ülkemizin tarafı olduğu Dünya Ticaret Örgütü anlaşmalarına göre gıda maddeleri ithalatında sağlık ve bitki sağlığı önlemleri dışında ticarete teknik engel getirelemeyeceği kabul edilmiş olup, bu nedenle Çin’den gelen sarımsakla ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır” dedi. Eker, buna karşın, Serbest Ticaret Anlaşmaları çerçevesinde yerli sarımsak hasat dönemleri dışında, kısıtlı miktar için izin verdiklerini belirtti. Bakan Mehdi Eker, 2011 yılında 3 bin 18 ton sarımsak ithali yapıldığını belirterek, üreticiye verilen desteklerden sarımsak üreticisinin de yararlandığını ifade etti.

DİĞER HABERLER
Kolay Sindirim için Kayısı Suyu Tüketin

 


20 Aralık 2011. 12:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x