Bakanlık gıdada “karekod” uygulamasını başlattı


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’de ilaç güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulan “karekod” sisteminin bir benzerini gıdada uygulamaya başladı.

Et ürünlerinden, süt ürünlerine ve unlu mamullere kadar tüm sektörlerle ilgili ne tür denetimler yapıldığı, ürünün hangi çiftlikte yetişip market raflarına hangi aşamalardan geçerek ulaştığı gibi tüm aşamalar bir tuşla erişebilecek hale getirildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi (GGBS) adını taşıyan uygulama ile tüm gıda işletmelerini sıkı takipte tutacaklarını belirtti.

Vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşımını sağlamak amacıyla bir ürünün hangi bölgede yetiştiğinden ne tür denetimlerden geçtiğine kadar tüm bilgilerin bu sisteme aktarıldığını ifade eden Eker, Türkiye çapında uygulamaya geçirilen bu sistemin gıda denetimi, planlaması ve veri değerlendirilmesi konularında yaşanan boşlukları kapatacağını, gıda tüketimiyle ilgili bireylerin maruz kaldığı risklerin belirleneceğini söyledi.

81 İLDE UYGULANACAK

GGBS sistemi, kaçak ilaç satışının önüne geçmek ve ilaç güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulan “karekod” uygulamasının bir benzeri gibi çalışıyor. 81 ilde uygulanacak bu yöntemle tüm işletmeler ortak bir sistemde kayıt altına alınıyor.


DİĞER HABERLER
Tekfen Tarım Adana-Agripark Tesisleri Ar-Ge Merkezi Oldu
1 Ekim 2011. 23:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x