Bakanlık İthalatçıdan ‘İnsaf’ İstedi


Bakanlık, et fiyatlarını dengelemek amacıyla kasaplık, besilik ve taze soğutulmuş et ithalatına izin verilmesine rağmen ateşi düşmeyen et fiyatlarından ithalatçıları sorumlu tuttu. 
  
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürü Muzaffer Aydemir, et fiyatlarını dengelemek amacıyla kasaplık, besilik ve taze soğutulmuş et ithalatına izin verilmesine rağmen ateşi düşmeyen et fiyatlarından ithalatçıları sorumlu tuttu. Aydemir, kasaplık, besilik ve ithal kırmızı et izni verdikleri ithalatçıları et fiyatları konusunda insaflı olmaya çağırarak, “Açgözlülüğe gerek yok… Aşırı kar hırsıyla, piyasadaki etin ateşinin, fiyatının düşmemesine neden oluyorlar” dedi.

Aydemir, yapılan ithalata rağmen düşmeyen et fiyatlarıyla ilgili A.A muhabirinin sorularını yanıtladı. Türkiye’ye kırmızı ve kasaplık ile besilik hayvan yeterince geldiğinde fiyatlarda yaşanan ateşin düşeceğini belirten Aydemir, ithalatçı firmalardan uyguladıkları fiyatlar konusunda kanaatkar davranmalarını istedi. “Yani ucuza mal ettiği bir eti aşırı karla, Türkiye’nin şu anda bulunan karkas fiyatlarıyla satmaya kalkmasın. Biraz kanatkar olsunlar” dedi.

İthalatçı firmaların kırmızı eti çok yüksek karla satmak yerine optimal karla veya Et Balık Kurumu (EBK) fiyatlarının biraz üzerinde, kabul edilebilir bir rakamdan satmaları gerektiğini belirten Aydemir, kırmızı et fiyatının bir türlü düşmemesinden ithalatçı firmaların yüksek kar hırsının etkili olduğunu söyledi. Aydemir, şunları kaydetti:

DİĞER HABERLER
"Lahmacun + Ayran 50 TL Çünkü...

“AÇGÖZLÜLÜĞE GEREK YOK”

“Kasaplık, besilik ve ithal kırmızı et izni verdiğimiz ithalatçılardan biraz bu konuda insaflı davranmalarını rica ediyorum. Bununla ne demek istiyorum? Onlardan lütfen biraz kanaatkar olmalarını, yani çok yüksek karlar beklemeden, EBK gibi olmasa bile, Et Balık fiyatlarının biraz üzerinde karkaslarını, hayvanlarını pazarlamalarını istiyorum. Aç gözlülüğü gerek yok. Yani yeterince kar yaptıktan sonra aşırı kar hırsıyla, piyasadaki etin ateşinin, fiyatının düşmemesine neden oluyorlar. Biz fiyatların biraz daha uzun sürede düşeceğini göreceğiz. Çünkü yeterince ithal et gelecektir. Yeterince kasaplık ve besilik, damızlık gelecektir. Zaten son günlerde Türkiye’ye külliyetli miktarda et girmeye başladı.” Aydemir, ithalatçıların kırmızı eti yüzde kaç karla sattıkları konusunda bir değerlendirme yapmak istemediğini kaydetti.

Türkiye’nin et fiyatlarını düşürmek için ithalat yapmasına karşın fiyatların istenilen rakamlara gerilemediği ve bu duruma neden müdahale edilmediğine ilişkin soruya verdiği yanıtta da Aydemir, Türkiye’de serbest piyasa ekonomisi uygulandığını, bu yüzden fiyatlara kimsenin karışma, müdahale etme imkanı bulunmadığını söyledi. Bu durumda ithalat yapmanın herhangi bir esprisinin kalıp kalmadığına ilişkin soruya Aydemir, “Esprisi kalmıyor değil. Arz açığını giderirsen fiyatlar düşer. Bu daima böyledir. Soğan pahalanır. Niye? Soğan açığı vardır. Soğan üretimi artınca fiyatlar birden düşer. Kırmızı etin fiyatı da bu açığın giderilmesi suretiyle düşecektir. Onlar o karı da bulamayacaktır. Optimal, uygun, kabul edilebilir karlara lütfen razı olsunlar” dedi.

DİĞER HABERLER
Ege Mutfağının Kalbi İzmir'de Attı

19 Ekim 2010. 18:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x