Bakanlıktan ‘Mavi Dil’ açıklaması


2506176-b99d2e3725d5ca60

 

Açıklamada, “Tespit edilen mahalde dezenfeksiyon uygulamaları yapıldı” denildi

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından, mavi dil hastalığı görülen yerlerde aynı gün gerekli tedbirlerin alındığı ve söz konusu bölgelere hayvan giriş çıkışının yasaklandığı bildirildi.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, basın yayın organlarında Manisa’nın bazı köylerinde mavi dil hastalığının yayıldığı ve bu konuda önlem alınmadığına dair haberlerin yer alması nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

 

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Karaahmetli köyünde hayvan ölümleri olduğuna ilişkin ihbar yapıldığı ifade edilen açıklamada, Bakanlık yetkililerinin köyde 2 koyunun öldüğünü tespit ettikleri kaydedildi.

 

İkinci ihbarın ise Köseler köyünden yapıldığı ve burada da 18 hayvanın öldüğünün belirlendiği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Haberde iddia edilenin aksine Bakanlık aynı gün tüm tedbirleri almış, geçici kordon uygulamalarını başlatmış ve bu bölgelerde hayvan giriş çıkışını yasaklamıştır. Ayrıca mavi dil hastalığından ölen hayvanlar imha edilerek hastalık tespit edilen mahalde temizlik ve dezenfeksiyon uygulamaları yapılmıştır.

 

Karaahmetli ve Köseler köylerinde yaşanan ölümlerin nedeninin ortaya çıkarılması için Bornova Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce gerekli analizler yapılmış ve yapılan tetkikler sonucu mavi dil hastalığı kesin olarak tespit edilerek söz konusu köylerde karantina uygulamaları başlatılmıştır. Hastalık mihrakları etrafındaki duyarlı hayvanların aşılanması için ise il Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne 50 bin doz mavi dil aşısı gönderilmiştir.”

DİĞER HABERLER
Altay Ecza Deposu Açıldı

 

Mevzuat gereği Bakanlığın hastalık görülen bölgelerde 3 yıl boyunca aşılama yaptığı belirtilen açıklamada, söz konusu bölgede de geçmiş yıllarda bu hastalık görüldüğünden aşılama çalışmalarının habere konu olan olaydan

önce yapıldığı kaydedildi.

 

Açıklamada, Manisa’nın Koruköy, Durasıllı ve Düzlen köylerinde de hayvan ölümleri tespit edildiği ve hastalık şüphesi olan hayvanlardan numune alınarak ilgili Enstitü Müdürlüğüne gönderildiği ifade edildi.

 


23 Ekim 2014. 13:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x