Bakanlıktan Sakıncalı Gıdalar Ceza Evine İddiasına Yanıt


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ”Sakıncalı gıdalar ceza evine iddiası”haberine ilişkin açıklama yaptı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında ”Sakıncalı gıdalar ceza evine iddiası” başlıklı haberin yer aldığı anımsatılarak, BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan’ın soru önergesine dayandırılan haberde, bakanlık tarafından sağlığa aykırı olduğu gerekçesiyle yasaklanan bazı gıda maddelerinin Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ndeki mahkumlara yedirildiği iddiasının yer aldığı belirtildi.

 

Tekirdağ Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerde aşırı yağışlar nedeniyle yağmur sularının, ceza evine içme suyu sağlayan depolara karıştığı ve burada Coliform bakterisi ürediğinin tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar bildirildi:

 

”Depolar dezenfekte edildikten sonra yapılan tahliller temiz çıkmıştır.

 

Rahatsızlık nedeni içme suyu kaynaklı olmasına rağmen Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de ceza evine gelen yemeklerden numuneler alarak inceleme yapmıştır. Gıda güvenliği yönünden yapılan inceleme sonucunda olumsuz bir duruma rastlanılmamıştır.

 

Öte yandan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetim elemanları tarafından gıda kodeksine uygun olarak üretim yapmadıkları tespit edilen iş yerleri hakkında; başta para cezası olmak üzere, gerekli şartlar yerine getirilinceye kadar üretimin durdurma, üretimden tamamen men etme,savcılığa suç duyurusunda bulunma ve kamuoyuna teşhir etme cezalarından biri ya da birkaçı uygulanmaktadır. Sağlığa aykırı üretim yaptığı tespit edilen firmanın o partideki tüm ürünleri toplatılarak anında imha edilmekte olup, ceza evlerine verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir


Yazan - 16 Aralık 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x