‘Bakliyatı yeni yılda pahalıya yiyeceğiz’


273972084745765_1260535110

 

TZD Genel Başkanı Yetkin, bakliyat fiyatları ile ilgili olarak bakliyatın tamamen stok halinde olduğunu ve bu şekilde giderse bakliyatı 2014’te daha pahalıya yiyecebileceğimizi söyledi

 
ANKARA – Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bakliyat fiyatları ile döviz kurlarında yaşanan hareketliliğin gıda fiyatlarına yansımasını değerlendirdi. Yetkin, “Şu anda bakliyat üreticiden çıktı, tamamen stok halinde. Fiyatların yükselmesine göre piyasaya sürüyorlar. Bu şekilde devam ederse bakliyatı 2014’te daha pahalıya yiyeceğiz gibi görünüyor” dedi.

 

 

Üretim alanının daralması nedeniyle bakliyat üretiminde düşüş yaşandığını kaydeden Yetkin, “Ürününü değerlendiremeyen üretici üretimden vazgeçerken, bunun sonucunda azalan bu ürünler stoklanarak belli kişilerin eline geçti. Ekimde kilosu 4 lira olan kuru fasulyenin kilosu, kasımda yüzde 60 zamlanarak 6,5 liraya, aynı dönemde 2,9 lira olan baldo pirincin fiyatı yüzde 35 artarak 3,9 liraya ulaştığını görüyoruz” diye konuştu.

 

 

Söz konusu fiyat artışlarının, dövizdeki artıştan önce yaşandığını ifade eden Yetkin, “Son artışların etkisi henüz piyasaya tam olarak yansımamıştır. Özellikle şu günlerde pirinç ve kuru fasulye ithalatı yapılması piyasadaki mal kıtlığı ve stokçuluk nedeniyle zorunlu hale gelmiştir. Şu anda bakliyat üreticiden çıktı, tamamen stok halinde. Fiyatların yükselmesine göre piyasaya sürüyorlar. Bu şekilde devam ederse bakliyatı 2014’te daha pahalıya yiyeceğiz gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi için alınacak tedbirlere değinen Yetkin, şunları kaydetti:

“Kısa vadede acil olarak alınması gereken önlem, ithalatın zorunlu olduğu durumlarda Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) devreye girerek ithalatı gerçekleştirmesi ve ithal ürünü kendisinin pazarlamasıdır. TMO’nun piyasadan çekilmek yerine, daha fazla piyasaya girmesi ve stokçuların hesaplarının bozacak stok miktarını elinde bulundurması gerekiyor. Orta vadede de bütçeden tarıma ayrılan desteğin ve bakliyat ürünlerine verilen desteğin arttırılmasıdır. Uzun vadede ise üretim alanlarının arttırılması gerekmektedir.”

 

 

Yılbaşı için alışveriş yapacak vatandaşlara da tavsiyelerde bulunan Yetkin, açık satılan gıda ürünleri yerine, ambalajlı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.


29 Aralık 2013. 09:52
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x