Balık avı yasağı bitti “Vira Bismillah”


15 Nisan’da başlayan balık avı yasağı bu gece kalkıyor. Balığa çıkmak için son hazırlıklarını yapan balıkçıları, geçen yıl yaşadıkları hayal kırıklığına karşın bu yıl palamut ve hamsi bolluğu bekliyor.

Balık avı yasağı bu gece saat 24.00 itibarıyla kalkıyor. Yaklaşık dört aydır yasak nedeniyle balığa çıkmayan balıkçılar “Vira bismillah” diyerek yola çıkacak. Bu gece balığa çıkacak olan balıkçılar geçen yıl iyi bir sezon geçirememekten yakınıyordu. Ancak balıkçıları bu yıl başta palamut olmak üzere bol balık bekliyor. Av yasağının bu gece kalkacak olması nedeniyle teknelerinde ve balık ağlarında son hazırlıklarını yapan balıkçılar, yeni sezona umutla bakıyor.

-AV YASAĞI SADECE BALIKLARIN ÜREME DÖNEMİNDE VAR-

Balık avı yasağı bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal koşullar göz önüne alınarak, su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesini sağlamak amacıyla sadece balıkların genel üreme dönemi göz önüne alınarak düzenleniyor.(ANKA)

Bakanlıktan balıkçılara uyarı

Tarım Bakanlığı denizlerde av sezonunun başlaması dolayısıyla yaptığı açıklamada, hamsi avcılığında gündüz av yasağı ve tekne başına günlük av kotası uygulaması ile hamsilerin taşınacağı kasalar için getirilen ağırlık ve standart ölçü uygulamasının bu av sezonunda da devam edeceğini bildirdi. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yarın başlayacak deniz av sezonu dolayısıyla balıkçılara “Son Dakika” uyarılarında bulundu. Bakanlık, 20 santimetreden küçük lüfer, 45 santimetreden küçük orfoz avlanmasının cezaya tabi olduğunu anımsatırken, hamsi avcılığında gündüz av yasağı ve tekne başına günlük av kotası uygulaması ile hamsilerin taşınacağı kasalar için getirilen ağırlık ve standart ölçü uygulamasının bu av sezonunda da devam edeceğini bildirdi.

Tarım Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, su ürünleri avcılığında, balık stoklarının denizlerde korunarak en ekonomik şekilde yararlanılması ve sürdürülebilir şekilde işletilmesinin temel ilke olarak benimsendiği belirtildi. Balık avına yönelik düzenlemelerin yanı sıra son yıllarda sorumlu ve sürdürülebilir avcılığın sağlanmasına yönelik olarak kontrol ve denetimlere de ağırlık verildiğini kaydeden Tarım Bakanlığı, su ürünlerinin, karaya çıkış noktalarında kayıt altına alınması, denetimlerin anında yapılması ve avcılıkla ilgili verilerin sağlıklı toplanması için tüm kıyı şeritlerinde Balıkçılık İdari Binaları ve yasadışı avcılık faaliyetlerinde bulunanların tespitine yönelik Gemi İzleme Sistemi kurulduğunu anımsattı.

Balıkçı tekneleri tarafından kullanılması zorunlu olan seyir defteri bilgileri, nakil belgesi, karaya çıkış, depolama ve satış bildirimi bilgilerinin girileceği web tabanlı Su Ürünleri Bilgi Sistemi oluşturulduğunu kaydeden Bakanlık şu uyarılarda bulundu:

-GÜNDÜZ HAMSİ AVLAMAYIN!-

“-Bazı balık türlerinin korunması için ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen Tebliğde değişiklik yapılmış, bazı balık türlerinin avlanabilir boy sınırları değiştirilmiştir. Yapılan bu değişikliğe göre, Lüferin avlanabilir boy uzunluğu 14 cm’den 20 cm’ye, orfoz ve lagos balıklarında ise 30 cm’den 45 cm’ye çıkarılmıştır.

-Hamsi avcılığında gündüz av yasağı ve tekne başına günlük av kotası uygulaması ile hamsilerin taşınacağı kasalar için getirilen ağırlık ve standart ölçü uygulaması bu av sezonunda da devam edecektir.

-Balıkçılarımız tarafından denizlerimizden bin bir emek ve zahmetle sofralarımıza ulaştırılan ve insan beslenmesinde önemli bir yeri olan balık ve balık ürünlerinin halkımızca bolca tüketilmesini, balıkçılarımızın da hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir olarak işletimi bakımından Bakanlığımızca getirilen düzenlemelere uymalarını temenni ederiz.”
Bakanlık 2011-2012 av sezonunun balıkçılar için bol ve bereketli olmasını da diledi. (ANKA)

İstanbullu balıkçılar “vira bismillah” dedi

İstanbullu balıkçılar, yeni balık avı sezonunun başlamasıyla “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı.
    
Bu Yıl Ramazan Bayramı’nın 3. gününe denk gelen balık sezonu açılışında Kumkapı, Sarıyer, Rumelifeneri ve Poyraz gibi balıkçı barınaklarından akşam saatlerinde denize açılan balıkçılar, av yasağının kalktığı gece yarısından sonra

Marmara Denizi ve Karadeniz’de avlandı.

Av yasağı kalkmadan önce Poyrazköy’deki balıkçığı barınağını ziyaret eden AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk denize açılmak için ağlarını hazırlayan balıkçıların bayramını kutladı. Külünk, ağ ören balıkçılara da yardım ederek, bu yılki balık sezonunun bereketli geçmesinin en büyük temennisi olduğunu belirterek, “Bu sene daha bir ümitliyiz, İnşallah balık daha bol olacak. Daha ucuz olacak ve sofralarımızdan hiç eksik olmayacak” dedi.

Gece boyu sardalya ve istavrit tutan İstanbullu balıkçılar, sabahın erken saatlerinde Kumkapı’daki Balık Hali’ne gelmeye başladı. Balıkçılar, toptancı ve perakende balık esnafının yoğun ilgisiyle karşılandı.

Kasalarla teknelerden mezata taşınan istavrit ve sardalyalar, kısa sürede alıcı buldu. Sezonun ilk avı sonrası istavritin kasası 160, sardalyanın kasası 70, Tekirdağ’dan geldiği belirtilen palamutun çifti 30 liradan satıldı.

Öte yandan, bu yıl sezon açılısının bayrama denk gelmesi nedeniyle tayfaları bayram izninde olan birçok teknenin yasak kalkmasına rağmen ava çıkmadığı görüldü.

 

 


Yazan - 31 Ağustos 2011. Kategori HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ, Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x