Balık çok ama yakalanamıyor neden?


Havaların sıcak gitmesi nedeniyle balıkların yüzeye çıkmamasının balıkçıları olumsuz etkilediği bildirildi.

Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı ve Gemlik Su Ürünleri Kooperatifi İkinci Başkanı Hüseyin Dalarel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yasağın bittiği 1 Eylül’de büyük umutlarla denize açıldıklarını söyledi.

Ağların yenilenmesi, teknelerin bakım ve onarımları derken ciddi harcamalar yapan balıkçıların maliyetlerini denizden çıkarmayı hedeflediğini dile getiren Dalarel, bugüne kadar istediklerini alamadıklarını anlattı.

Bunda havaların sıcak gitmesinin önemli olduğunu vurgulayan Dalarel, ”Marmara Denizi’nde hamsinin yanı sıra palamut ve lüferde bolluk bekliyorduk. Havaların sıcak gitmesi avlanmayı olumsuz etkiledi. Balıklar serin havayı sevdiği için dipte kalıyor. Dipten ayrılmayan balığı avlamak da normal şartlarda olanaksız” diye konuştu.

Dalarel, Marmara Denizi’ndeki denetimlerin bu yıl daha sıkı yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

”Gece karınlığında denize kuvvetli ışık tutulduğunda dipteki balık yüzeye çıkar ancak ışıkla balıkçılık yasak. Bazı balıkçılar geçmiş yıllarda yasağa rağmen ışık kullandı. Bu yıl sahil güvenlik, sıkı denetimde. Marmara Denizi adeta karış karış denetleniyor. Denetimler, balık populasyonunun artmasında önemli rol oynuyor. Bu da bizi mutlu ediyor.”AA


DİĞER HABERLER
Veteriner sağlık teknikerlerine suni tohumlama yetkisi geliyor
11 Eylül 2011. 14:42
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x