Çinekop’u önce satıp,sonra da cezasını kesiyorlar


İstanbullu balıkçılar, Kumkapı Balık Hali’nden satın aldıkları çinekopları tezgahlarında satınca hal yetkilileri tarafından kendilerine ceza kesildiğini söyleyerek duruma tepki gösterdi. Balıkçı esnafı, “Balığı bize satan hal yetkilileri birkaç saat sonra iş yerlerimize gelip ceza yağdırdı. Biz günah keçisi ilan edildik. Çinekopta tam bir şike söz konusudur. Bize balığı satan da aynı yer, cezayı kesen ve kestiren de aynı yer. Bu nasıl iş?” dedi.

İstanbullu balıkçılar, Kumkapı Balık Hali’nden satın aldıkları çinekopları tezgahlarında satınca hal yetkilileri tarafından kendilerine ceza kesildiğini söyleyerek duruma tepki gösterdi.
Nesli tükenmeye yüz tutan Lüfer balığının üremesine katkıda bulunmak için yavrusu olan çinekopların satışı yasaklanmıştı. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kumkapı Balık Hali’nde açık artırma ile satılan balıklar arasında çinekop balıkları da geniş yer bulunca vatandaştan gelen yoğun talebi değerlendiren balıkçı esnafı, tonlarca çinekop balığını satın aldı. Kasalar dolusu çinekop balığını dükkanlarındaki tezgahlara koyarak satmaya başlayan balıkçılar, birkaç saat sonra iş yerlerine çinekop denetimine gelen yetkilileri görünce şoke oldu. Yetkililer, dükkanında çinekop balığı satışı yapan balıkçılardan bazılarına 500 TL ile 1000 TL arasında ceza verdi.

“KOYDUKLARI YASAĞI ÇİĞNİYORLAR”

DİĞER HABERLER
Nadas alanları baklagil üretimi için kullanılmalı…

Ellerindeki ceza makbuzlarını göstererek duruma tepki gösteren balıkçılar, tezgahlarındaki çinekopları ise kaldırmayarak satmaya devam etti. Balık hali tarafından tam bir oyuna getirildiklerini ileri süren Kumkapı balıkçı esnafı, “Balığı bize satan hal yetkilileri birkaç saat sonra iş yerlerimize gelip ceza yağdırdı. Biz günah keçisi ilan edildik. Çinekopta tam bir şike söz konusudur. Bize balığı satan da aynı yer, cezayı kesen ve kestiren de aynı yer. Bu nasıl iş? Üç beş kilo balık satacağız diye bin lira para cezası ödemek zorunda kalıyoruz. Çinekop yasağını öncelikle uygulaması gerekenler ihlal ediyor. Çinekop, balık halinde satılırken, balıkçı tekneleri tarafından halen avlanırken tezgahımızda satıyoruz diye cezasını biz ödüyoruz. Böyle bir adalet olur mu?” diyerek duruma tepki gösterdi.

“TARIM BAKANIMIZ BU ADALETSİZLİĞİ GÖRSÜN”

Lüfer balığının neslinin çoğalması için alınan çinekop satma yasağı kararını uygulamak istediklerini ancak bu kez başka balıkçıların çinekop satışına devam ettiğini söyleyen balıkçı esnafı, “Bir yasak varsa bu uygulanır ama eşit ölçülerde. Bir yere satma izni verilmezken diğer bir yere göz yumuluyor. Bir kez yasağı ihlal eden yer yasağı uygulatan yerdir. Balık halinde çinekop satışı nasıl yapılıyor? Teknelerin çinekopu avlamasına neden göz yumuluyor? Sayın Tarım Bakanımız Mehdi Eker’den bütün bunları görmesini istiyoruz. Bu adaletsizliğe ‘dur’ demesini istiyoruz. Bu işin cezası fukara balıkçıya kesilmemeli. Balık hali çinekop satmamalı. Tekneler çinekop avlamamalı ama bütün bunların tam aksi yaşanıyor” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
4 Tonluk Tencerede Mengen Pilavı

“VATANDAŞTAN TALEP VAR, İNADINA SATIYORUZ”

Ödemek zorunda kaldıkları cezalara rağmen, halde satılması durumunda çinekop balığını dükkanlarında satmaya devam edeceklerini söyleyen balıkçı esnafı, tezgahlarında sergiledikleri çinekop balığını kilosu ortalama 15 TL’den satışa sunuyor. Çinekop için belirlenen boy kriterlerinin 20 santim olduğunu hatırlatan balıkçılardan bazıları ise 20 santimin altında kalan boydaki çinekoplara üzerine ‘sarıkanat’ ismini etiketleyerek satışa sunuyor. Bunun da bir tür cezadan kurtulma yöntemi olabileceğini söyleyen  balıkçılar, “Başka bir çaremiz yok. Çinekop balığına vatandaştan büyük bir talep var. Halde de satılınca biz alıyoruz. Biz satmasak vatandaş bunu semt pazarlarından ve seyyar satıcılardan da rahatlıkla bulabiliyor” diye konuştu./iha

 


1 Aralık 2011. 12:09
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x