Balıkçıların hüsranı devam ediyor


Balıkçıların hayal kırıklığı devam ediyor.Balık mevsimi açıldığı halde az balık çıkması  çiftlik balığının satışlarını artırdı.
 
Doğu Karadeniz Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Ahmet Mutlu, yeni av sezonunun balıkçıların beklediği gibi gitmediğini açıkladı. Ahmet Mutlu, büyük umutlarla 1 Eylül tarihinde başlayan yeni av sezonunun bekledikleri gibi gitmediğini söyledi.

Av sezonunda geçen 1 aylık süreyi değerlendiren Mutlu, denizde dolaşan balıkçı teknelerinin şuan sadece mazot yaktığını ve 10-20 kasalık balıklarla kıyıya döndüğünü belirtti.

Giresun, Trabzon ve Rize açıklarında şuan daha çok balık avlandığını kaydeden Mutlu “Bu sezona büyük umutlarla başlamıştık ancak adeta bu sezon bizim için hüsrana dönüştü. Sanki deniz balığı gösteriyor ama vermiyor. Her gün balıkçılarımız bir umutla denize açılıyor ama hüsranla dönüyor. Balıklar birkaç grup halinde denizde dolaşıyor. Kim nerde balık sürüsü ile karşılaştı veya emaresi var hemen diğer balıkçılara haber veriliyor. Geçtiğimiz yılı arar hale geldik. Palamut avından umulan da olmadı” dedi.

Mutlu, birkaç hafta içinde başlayacak olan hamsi avına umutlarını taşıdıklarını ifade ederek “Tek umudumuz hamsi. Havalar biraz daha soğursa hamsi avından da aynı umudu taşıyoruz. Balıkçının ekmeği umut” diye konuştu.

Öte yandan Trabzon’da palamut (tane) 6 TL, Çipura (çiftlik) 12.5 TL, Çinekop (çiftlik) 15 TL, Levrek (çiftlik) 12 TL’den alıcı bulurken, istavrit 4-6 TL ve mezgit de 5-7 TL’den alıcı buluyor.

DİĞER HABERLER
Azerbaycan balıkçılıkla ilgili FAO-Türkiye Ortaklık projesini onayladı

Karadeniz’i bekleyen tehlike

Macaristan’da bir fabrikadaki setlerin yıkılmasıyla Tuna Nehri’ne karışan kızıl çamur, Karadeniz’i de tehdit ediyor.
 
 Macaristan’da bir fabrikadaki setlerin yıkılmasıyla Tuna Nehri’ne karışan kızıl çamur, Karadeniz’i de tehdit ediyor.

Macaristan’da bir alüminyum fabrikasındaki iki setin yıkılmasıyla, yüzlerce metreküp kimyasal kızıl çamur önce çevredeki yerleşim birimlerini bastı. Tuna nehrine akan zehirli çamur şimdi de Karadeniz’i ve dolayısıyla Boğazları tehdit ediyor. Kızıl çamura temas eden 4 kişi kemiklerine kadar yanarak feci şekilde can verdi. 120 kişi yaralanırken 7 kişi hala kayıp.
 
Fabrikanın neden olduğu sızıntı, Avrupa’nın en önemli ırmağı Tuna’yı tehdit ediyor. Yetkililer Avrupa’nı en büyük ikinci nehri olan ve Karadeniz’e açılan Tuna’nın ağır metal içeren sızıntıdan etkilenmemesi için çalışmalarını yürütüyor. Diğer yandan, zehirli sıvıya temas eden 100’den fazla kişinin kimyasal yanıklardan dolayı yaralandığını, 7 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.
 
ENDİŞELİ BEKLEYİŞ
 
İtfaiye ve güvenlik yetkilileri, ağır metal içeren zehirli atık sızıntısının yaşandığı Budapeşte’nin 160 kilometre güneyinde bulunan Ajka kasabasına sevk edildi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Pazartesi günü başlayan ve Salı günü kontrolden çıkan sızıntıyı temizlemenin ne kadar süreceğini bilmediklerini ifade etti.
 
BİR MİLYON METREKÜP ZEHİRLİ ATIK SIZDI
 
Yetkililer ise, fabrikadaki rezervuarın parçalanmasıyla yaklaşık bir milyon metre küp zehirli atığın fabrika dışına sızdığını belirtti. Bazı köy ve yerleşim birimlerinde yükselikliği iki metreye ulaşan kırmızı çamurun neden olduğu felaketin benzeri, en son 2000 yılında Romanya’da yaşanmıştı. Yetkililer, atıktan etkilenen bölgelerdeki bitki örtüsü ve hayvanların büyük zarar göreceği uyarısında bulundu.

DİĞER HABERLER
Dardanel'de Üretim Yeniden Başladı

6 Ekim 2010. 19:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x