Balıkçılık Bayramı’nın ilk gününde 3 ton sardalye


balik_bayrami-001

 

 

 

 

İzmir Güzelbahçe’de 5-7 Ağustos tarihleri arasındaki düzenlenen Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı’nın ilk günü ikram edilen 3 ton sardalya kısa sürede bitti. Balıkçılık bayramı 7’den 70’e tüm kesimden büyük ilgi gördü.

 

 

Güzelbahçe Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı başladı.Bayramda konuşmacılar,   15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini kınayarak birlik, beraberlik, barış ve cumhuriyete, demokrasiye bağlılık mesajları verdi.

 

Güzelbahçe Belediyesi Kültür Merkezi’nde Su Ürünleri ve Balıkçılıkta Sürdürülebilirlik konulu panel ile başlayan Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı’na CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Ali Yiğit, İzmir Vali Yardımcısı Zülküf Dağlı, Güzelbahçe Kaymakamı Hüseyin Kulözü, CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Kazım Çam,Belediye Meclis üyeleri, Su Ürünleri Kooperatifleri (SÜRKOP) Genel Başkanı Ramazan Özkaya, su ürünleri ve balık kooperatiflerinin temsilcileri,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, Su Ürünleri Kooperatifi Merkez Birliği, İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği, İzmir Balıkçı İş Adamları Derneği, Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği, İzmir Ticaret Odası, İmeak Deniz Ticaret Odası temsilcileri katıldı.

 

RENKLİ KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ

 

Karşıyaka Belediyesi Bandosu’nun eşliğinde düzenlenen kortej yürüyüşüne CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Ali Yiğit, İzmir Vali Yardımcısı Zülküf Dağlı, Güzelbahçe Kaymakamı Hüseyin Kulözü, CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Kazım Çam,Belediye Meclis üyeleri, belediye spor okulları öğrencileri, tiyatro kursiyerleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

ÜÇ GÜN BALIK EKMEK İKRAMI

 

Belediye Kültür Merkezi’nden 1. Liman’a kadar Mithatpaşa Caddesi üzerinde gerçekleşen yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. 1. Liman’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra denize çelenk bırakıldı, üç pare top atıldı. Katılımcılar ve davetliler daha sonra 2. Liman’daki etkinlik alanına geçti. Burada balıkçılık ve su ürünleriyle ilgili açılan standlar gezildi, davetlilere balık ekmek ikramı yapıldı.Etkinlik alanında yapılan konuşmalarda CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır “Balığı seven sevmeyen insanlara balığı sevdirmeye yönelik güzel etkinlikler yapılacak. Üç tarafı denizle çevrili bir ülkede, üç tarafı denizli çevrili yarımadada yer alan Güzelbahçe’de böyle bir bayramı yapmak Güzelbahçe Belediyesi’ne yakışır” dedi.

 

İzmir Vali Yardımcısı Zülküf Dağlı birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde böylesine etkinliklerin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Güzelbahçe Kaymakamı Hüseyin Kulözü, 15 Temmuz’da şehit olanlara Allahtan rahmet, yaralılara şifa diledi, darbecilere karşı birlik, beraberlik ve cumhuriyete bağlılık mesajı verdi.

 

GEÇİM KAYNAĞI BALIKÇILIK

 

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de üç balıkçı barınağının olduğu ilçede nüfusun önemli bölümünün geçimini denizden ve balıkçılıktan elde ettiğini belirterek, “Tam bir balıkçı ilçesi olan Güzelbahçe’de daha önce düzenlediğimiz Deniz ve Balık Festivali’ni bu yıl ulusal düzeyde gerçekleştiriyoruz. Amacımız balığı ve denizi sevdirmek” dedi. Başkan İnce de 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini kınadı, şehitlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralılara da acil şifa diledi. İnce, “Biz kimden gelirse gelsin her türlü darbeye karşıyız. Atatürk’ün kurduğu laik cumhuriyetin sonsuza dek yaşaması için kanımızı son damlasına kadar dökmeye hazırız” dedi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdür Yardımcısı Selami Turan, balıkçılığı tanıtmak ve sevdirmek için böyle bir bayram düzenlendiği için teşekkür etti.Su Ürünleki Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Ramazan Özkaya da balıkçılar adına böyle bir organizasyona imza atan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’ye teşekkür etti.

 

KENT ORKESTRASI COŞTURDU

 

Hüseyin Çebi yönetimindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası konser verdi. Orkestranın solistleri Aydın Uştuk, Sedat Yüce, Sılay Erman, Bahar Pamukçu, Funda Öncü, Tevfik Rodos, Selin Çelik ve Cevher Doğan canlı performanslarıyla izleyenleri coşturdu.İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, Su Ürünleri Kooperatifi Merkez Birliği, İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği, İzmir Balıkçı İş Adamları Derneği, Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği, İzmir Ticaret Odası, İMEAK Deniz Ticaret Odası ve üniversitelerin desteğiyle düzenlenen Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı balık tutma, olta bağlama, ağ onarma yarışmaları, kıyı temizliği, denizdibi temizliği, konserler, şovlar ve panellerle devam edecek. Deniz ve balıkçılık sektör temsilcilerinin ikili iş görüşmeleri fırsatı yakalayacağı bayram bugün ve yarın devam edecek.

Denizcilik Haber


Yazan - 6 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x