Balıkçılık sezonu kapanıyor


Türkiye’de tüm denizlerde 15 Nisan’dan itibaren trol ve gırgır ağlarıyla avcılık yapan balıkçılar için genel av yasağının başlayacağı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamada, su ürünlerinin ve yaşam alanlarının korunması, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için su ürünleri avcılığına ilişkin yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirildiği belirtildi.   Bunların tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçlarıyla ilgili düzenlemeler olduğuna işaret edilen açıklamada, balıkçıların getirilen kurallara uygun avcılık yapmalarının zorunlu olduğu vurgulandı.

Türkiye’de tüm denizlerde 15 Nisan’dan itibaren trol ve gırgır ağlarıyla avcılık yapan balıkçılar için genel av yasağının başlayacağı bildirilen açıklamada, bu tarihten itibaren isteyen balıkçıların, uluslararası sularda Su Ürünleri Tebliği ile getirilen kurallara uymak kaydıyla avcılık yapabilecekleri ifade edildi.

 Geçen yıl yaklaşık 7 bin kişiye, 10 milyon lira idari para cezası kesildi

Tebliğle getirilen düzenlemelere uyulması şartıyla uzatma ağlarıyla su ürünleri avcılığının dönem boyu serbest olduğu da belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:   ’Geçtiğimiz av sezonunda sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla özellikle denetim faaliyetleri etkin yürütülmüş, balıkçılarımızın ve tüketicilerin bilinçlendirilmesine yönelik yazılı ve görsel materyaller hazırlanarak kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Denetim faaliyetleri, su ürünleri denetiminden sorumlu kurumlarla yakın iş birliğiyle denizlerde ve iç sularda, balıkçı gemilerinde, karaya çıkış noktalarında, yol güzergahlarında, balık hallerinde ve perakende satış yerlerinde gerçekleştirilmiştir.   Bakanlığımız ile Sahil Güvenlik Komutanlığınca geçen yıl su ürünleri av yasaklarına ilişkin toplam 73 bin 218 denetim yapılmıştır. Bu denetimlerde 275 ton su ürününe el konulmuş, yasa dışı avcılık yaptığı tespit edilen 7 bin 74 kişiye, 10 milyon 110 bin 648 TL idari para cezası kesilmiştir.’

DİĞER HABERLER
Japon Balıkçılar Geleceklerinden Endişe Duyuyor

Açıklamada, Bakanlıkça getirilen kurallara uyulmasının balıkçılık ve balıkçıların geleceği açısından büyük önem arz ettiği bildirildi.


13 Nisan 2012. 17:55
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x