“Balıkçılıkta Kadın Eli Projesi”, Sertifika Dağıtım Töreni İle Tamamlandı


9233082d-1269-4417-8180-7b3773988923

 

 

 

İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim ve Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyonu ve desteği ile gerçekleştirilen ‘Balıkçılıkta Kadın Eli Projesi’ tamamlanarak, sertifika dağıtım töreni düzenlendi. İl müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen törene İzmir Vali Yardımcısı Hüseyin İçten, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, Urla Kaymakamı Mustafa Sefa Demiryürek ve Torbalı Kaymakamı Aydın Memük de katıldı.

 

 

İzmir ili ve ilçelerinde kırsal alanda gelir seviyesi düşük kadınlara kültür balıkçılığı konusunda mesleki eğitim verilerek bu sektörde istihdam edilmelerinin sağlamak amacıyla 10 ay önce çalışmaya başlanan proje ile 126 kadına toplam 114 gün eğitim verildi. İzmir’in başta Urla, Karaburun, Dikili ve Torbalı ilçelerinden katılan 18-40 yaş arası kadınlar su ürünleri işleme, paketleme, balık aşılama, boylama deforme balık seçimim, ağ yapımı ve onarımı konularında eğitim aldı. Kursiyerlerden 92’si sertifika almaya hak kazandı. Proje kapsamında biri Litvanya diğeri Sakız Adası olmak üzere iki yurt dışı teknik gezi düzenlendi. Projede başarılı olan 15 kursiyer kadın eğitim aldıkları işletmelerde istihdam edildi.

 

 

e27c43f4-4c65-4204-b1d7-1a4964c393af

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal ‘2015 yılı başında planladığımız, bakanlığımıza sunduğumuz, bütçesi bakanlık tarafından desteklenen, İzmir Su Ürünleri Yetiştiriciler Birliği ve sektör firmaların katkısı ve ilgisi ile beraber yürüttüğümüz Türkiye’de ilk olan bu projenin amacına ulaştığını görüyoruz.’ dedi. Projenin aşamalarından bahseden Güldal, ‘İlk önce projenin ekibi oluşturuldu, ders kitapları tanıtım levhaları ve eğitim araçları satın alındı. Kursiyerlerin belirlenmesi için saha çalışması yapıldıktan sonra İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile eğitim protokolü yapıldı. Dikili ilçesinde 16 kursiyerin katılımı ile 184 saat eğitim yapıldı, Torbalı İlçemizde 16 kursiyerle ağ yağımı ve onarımı konusunda 128 saat süren bir eğitim, Urla ilçesinde 60 kursiyerin katılım ile 184 saat eğitim verildi. Yurt dışına teknik gezisine 42 kursiyer Yunanistan Sakız Adasına, 18 Kursiyerimiz ise Litvanya’ya giderek proje boyunca öğrendiklerini gözlemleme imkânı buldu.’ diyerek açıkladı.

 

 

Projeye Dikili İlçesine bağlı Denizköy’den katılan kursiyerlerden Gülşerif Kurugöl yaptığı konuşmada ‘Projeye katılırken amacım beceri ve bilgi kazanmaktı. Denizköy’de uygulama eğitimi alarak sınava girdim sertifika almaya hak kazandım. Uygulama eğitimini gördüğüm iş yerinin larva bölümünde işe başladım. Ben aslen Sivaslıyım. Balıkçılığın ne olduğunu bilmezken şu anda balıkçı oldum, çok mutluyum. ‘dedi.

 

 

Uzun bir eğitim sürecinden geçen kursiyerlerden Sevgi Akçakayaoğlu hamile olarak başladığı eğitimin sonunda sertifikasını kucağında bebeğiyle birlikte aldı. Eğitime Ura’dan katılan Akçakayaoğlu, kadınların istedikleri takdirde önlerindeki bütün engelleri aşarak başarıya ulaşabileceklerini söyledi.

 

 

Proje kapsamında eğitim alan ve sertifika almaya hak kazana 92 kadın kursiyer, sertifikalarını protokol üyelerinin ellerinden aldı.


Yazan - 24 Aralık 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x