Balıkçılıkta Kadın Eli


DSC_0442

 

 

Proje İle Sektördeki Kalifiye Eleman İhtiyacı Karşılanacak

 

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kırsalda yaşayan kadınların istihdamına yönelik yeni bir projeye hayat verdi. Proje, hem kadınları meslek sahibi yapacak, hem de su ürünleri sektöründeki kalifiye eleman ihtiyacını karşılayacak.

 

 

Bugüne kadar kırsaldaki kadınların istihdamına yönelik başarılı projelere imza atan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ‘Balıkçılıkta Kadın Eli’ projesi için tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya İzmir Vali Yardımcısı Hüseyin İçten, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, İzmir Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği adına Demir Alpay ile sektör temsilcileri katıldı.

 

Projenin; Torbalı, Urla, Karaburun ve Dikili ilçelerinde yaşayan gelir seviyesi düşük kadın ve genç kızlara yönelik düzenlendiğini ifade eden İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, proje ile kadınların meslek sahibi olma imkanı bulacağını söyledi. Projenin İl Müdürlüğüne bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlandığını belirten Güldal, aynı zamanda projenin su ürünleri sektöründeki kalifiye eleman açığını kapatacağını vurguladı.

 

“İki aşamalı olarak gerçekleştirilecek projenin ilk ayağını eğitim, diğer ayağını ise teknik gezi oluşturacak” diyen Güldal, projeye katılacak 60 kadının 18 ile 40 yaş arasındaki kadınlar arasından seçildiğini kaydetti.

 

Ulaşım ve yemek giderleri projeden

 

Projenin eğitim ayağında kadınların su ürünlerini işlemeden paketlemeye, ağ yapımından balık aşılamaya kadar pek çok konuda bilgilendirileceğinin altını çizen Güldal, “Kursiyerlerin ulaşım ve yemek giderleri proje tarafından karşılanacak. Kursa katılacak 60 kadına 30 gün boyunca teorik eğitim 84 günde uygulamalı olmak üzere toplam 114 gün eğitim verilecek. Teorik eğitim sonrası kadınlarımız işletmelere götürülerek öğrendiklerini uygulamalı olarak görme imkanı bulacak Başarılı olan kadınlarımız aldığı kurs sonrasında sertifika sahibi olacak.” dedi.

 

unnamed (1)

 

Projenin hedef kitlesinin gelir seviyesi düşük kadın ve genç kızların olduğunu söyleyen Güldal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınların işgücüne katılımını arttırmak istiyoruz. Kadınların işgücüne katılımı ekonomik ve sosyal kalkınmanın en önemli araçlarından bir tanesidir. Ancak bunun sağlanabilmesi için gerekli olan kadınlara yönelik ihtiyaç duyulan alanlarda mesleki eğitim faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasıdır.”

 

 

Projenin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından da desteklendiğini kaydeden Güldal eğitim sonunda başarılı olan kursiyerler ile yurt dışına teknik gezi düzenlemeyi de planladıklarını ifade etti.

 

Aileme katkı sağlayacağım için mutluyum

 

Kursiyerlerden Gözde Emel, toplantıda söz alarak, projeden nasıl haberdar olduğunu anlattı. Projeyi tesadüfen haberdar olduğunu söyleyen Emel, “Amacım bir konuda kendimi geliştirmek ve mesleki eğitim almaktı. Eğitimlerin sonunda iş olanağımın da olacağını öğrenmek beni daha da heveslendirdi. Proje için düzenlenen eğitimleri geçtiğimiz hafta almaya başladım. Bu eğitimden sonra çalışabileceğim donanıma sahip olacağım. Proje ile aileme katkı sağlayacağım için mutluyum” diye konuştu.

 

 


Yazan - 18 Haziran 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x