Balıkçının korkulu rüyası hayalet ağların, denizlerden temizlenmesine başlandı…


balıkçılar

 

 

Halim UTLU

 

 

“Denizlerin terkedilmiş av araçlarından temizlenmesi projesi” kapsamında, denize terk edilmiş ve “Hayalet ağ” olarak bilinen ağlardan temizlenmesi çalışmalarına, İstanbul denizlerinde başlandı.

 
Proje kapsamında, Riva açıklarında bir dalgıç tekneden dalış yapılarak, terk edilmiş bir takım ağlar çıkarıldı.Projenin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmesinin ikinci yılı, İstanbul’dan başlatılırken,zamanla belirlenen diğer illerde de temizleme çalımları yapılacak.

 

Tüm kıyı illerinde 650 yerde bu tür ağlar var

 

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Turgay Türkyılmaz, Türkiye’nin tüm kıyı illerinde 650 yerde bu tür ağların bulunduğunu belirlediklerine dikkat çekerek” 2014’te150 lokasyonda,üç milyon metrekare alanda çalışma yaptık. Bu yıl benzer oranda bu ağları denizden çıkartacağız”dedi.

 

Denizlerin terkedilmiş av araçlarından temizlenmesi projesi

 

kapsamında,2014’te 75 lokasyonda yaklaşık 29 bin metre ağın denizden çıkarıldığını kaydeden Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul Müdürü Hamit Aygül de, projenin ikinci ayağı olarak, yaklaşık 45 lokasyonda çalışmaların başlatıldığını belirterek İzmir, Mersin, Hatay,Sinop ve Balıkesir’de yapılacak

 
Geçtiğimiz yıl başlatılan ve 2015 yılı için de 500 bin lira kaynak ayrılan proje kapsamında, İstanbul’un yanı sıra İzmir, Mersin, Hatay,Sinop ve Balıkesir’de de denizlerden ağ temizleme çalışmalarına başlanacak.


Yazan - 28 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x