Balıkesir Bölgesinde Süt Fiyatları 80 Kuruş


Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifler Birlik yönetim Kurulu Başkanı Cemil İlcan, Yönetim kurulu üyeleri ve Süt firmalara bir araya gelerek Sütün fiyatını ve sorunlarını masaya yatırdılar. Balıkesir İl geneli Birliğe bağlı kooperatiflerin sütün litre fiyatı 80 kuruş brüt olması kabul edildi.

Süt fiyatlarının ülke genelinde tek fiyat bandına oturması amacıyla Eylül 2011 de Bakanlık bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından firmalarla tespit edilmesinden sonra ikinci fiyat oturumu 26 Aralık 2011 günü Ankara’da yapıldı.

Türkiye genelinde geçerli kılınan sütün litre fiyatı 80 kuruş brüt olması kabul edildi. Bu uygulama ile İl ve İlçe bazında ihale yapan birlikler bundan sonra sadece idari işlerin belirlendiği sözleşmelerin imzalandığı toplantılar yapacaklar.

Bu doğrultuda Balıkesir süt ihalesini yapan HAYKOOP kendisine bağlı olan kooperatiflerin süt sözleşmelerini 30 Aralık 2011 günü süt firmaları ile imzaladı. 2012 nin ilk 6 ayında geçerli olan 80 Kuruş litre fiyatı üzerinden hazırlanan sözleşmeler imzalandı.

Köyler tek firmaya dönüştürme projesi uygulanacak

Toplantıda kooperatiflerin firmalardan talepleri ve firmaların da kooperatiflerden talepleri detaylarıyla görüşüldü. Firmalar adına açılış konuşmasını yapan Mandıracılar Birliği Başkanı Nevzat Özışık Ocak-Nisan döneminde oluşacak süt üretim artışı beklentilerin üzerinde gerçekleşirse sıkıntı yaşanabilir diyerek kaygılarını dile getirdi. Haykoop Başkanı Cemil İlcan Geçen yıl en kötü dönemde hiçbir kooperatifimizin sütünü yerde bırakmadık, Haykoop olarak en büyük görevimiz kooperatiflerin topladığı sütün firmalara pazarlanması ve ödemelerin belli bir disiplin altında yapılmasıdır dedi. Geçmişte yaşanılan sıkıntılardan çözüm tecrübesi kazandıklarını ve ileriye daha güvenle baktıklarını açıkladı.

Toplantıda konuşulan önemli bir konu ise köylerin tek firmaya düşürülmesi ve kapı kapı toplamanın bitirilmesi idi. Cemil İlcan bu konuda firmaların istekli olması halinde Haykoop olarak üstümüze düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi kooperatiflerimiz adına söz veriyoruz dedi.

Toplantıya katılan Yörsan,Ülker,Sütaş,Kaysüt,Seksüt,Onursüt,Özışıksüt,Tatsüt,Aygörensüt firmaları yetkileri toplantının verimli geçtiğini sorunlarında masaya yatırılmış oldu dediler


6 Ocak 2012. 11:27
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x