Balıkesir’de “Maedi Visna” hastalığına dirençli koyunlar için araştırmalar sonuç verdi.

5 Aralık 2018. 08:05

 

 

Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki Koyunculuk Araştırma Enstitüsü‘nde, koyun sürülerinde yaygın görülen ve hayvanı yavaş yavaş zayıflatarak ölümüne neden olan “Maedi Visna” hastalığına karşı yürütülen “genetik direnç” çalışmasında başarıya ulaşıldı.

 

Tarimtv.gov.tr‘nin haberine göre 75 yıldır Türk hayvancılığını geliştirmek için çalışmalar yürüten Koyunculuk Araştırma Enstitüsüİngiltere‘de yüzde 40, ABD‘de ise yüzde 20 kayba yol açtığı, Türkiye‘de genellikle sakız, kıvırcık, Gökçeada koyunlarında görüldüğü belirtilen “Maedi Visna” hastalığına karşı yapılan “genetik direnç” çalışmasında başarıya ulaştı.

 

Karacabey merinosu üzerinde yürütülen genetik çalışmayla hangi koyunun bu hastalığa dirençli ve duyarlı olduğu tespit edildi. Koyunculuk Araştırma Enstitüsü, Biyometri ve Genetik Bölüm Başkanı Dr. Yalçın Yaman, hastalığın insanlarda görülen HIV virüsüne benzediğini söyledi.

 

Yaman, bu hastalığa karşı dirençli ve duyarlı hayvanları tespit edebildiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

 

“Genetik dirençle ilgili hayvanların gen bölgelerini tanımladık. Dolayısıyla şimdi damızlık seçerken elimizde şu bilgi olacak, genetik olarak bizim koçlarımızdan hangileri bu hastalığa karşı dirençli, hangileri duyarlı. Bu bilgi elimizde artık. Bundan sonra damızlık seçiminde dirençli olanlara öncelik verilerek sonraki nesil dirençli olarak geliştirilmiş olacak. Pilot uygulamasını önümüzdeki yıl enstitüde devreye sokacağız. Kendi sürülerimizden başlamak üzere önümüzdeki yıldan itibaren damızlık bırakacağımız koçlarda bu hastalığa karşı direnç ya da duyarlılık bir kriter olacak. Bu şekilde başlangıç olarak söz konusu hastalığa karşı dirençli yetiştiriciliği sahada uygulamaya koymuş olacağız.”

Diğer Haberler:
Türkiye dünyayı en az kirleten ülkeler arasında

 

 

Kaynak: http://www.tarimtv.gov.tr/tr/


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x