Balıkesir’li üretecek Libya’lı “Rafadan” yiyecek…


Balıkesirli yumurta üreticileri, İran ve Irak’a bu yıl yaklaşık 12 milyon dolarlık yumurta ihraç etmeyi hedefliyor. Yumurtacıların yeni hedefi Libya!

Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula yaptığı açıklamada, Balıkesir’de önemli bölümü Bandırma’da olmak üzere 40 civarında yumurta üreticisi olduğunu belirtti. İl genelinde günlük 4,5 milyon adet yumurta üretildiğini kaydeden Kula, yumurta üreticisinin son aylarda rahat nefes aldığını ifade etti.

Kula, yaklaşık 1,5 yıldır yumurtadan para kazanamadıklarını ileri sürerek, ”Maliyetlerimizin altında yumurta sattık. Birçok çiftliğin kapısına kilit vuruldu. Üretim azalınca fiyatlar arttı. Aslında fiyatlar normal seviyelerine geldi. Ben yumurtanın pahalı olduğunu düşünmüyorum” dedi.

 Yumurta üreticilerinin son yıllarda ihracata ağırlık verdiğini vurgulayan Kula, şöyle konuştu:

”Geçen yıl sadece Irak’a yumurta gönderiyorduk. Bu yıl yapılan girişimlerin ardından İran da Balıkesir yumurtası yemeye başladı. Geçen yıl 9 milyon dolar olan yumurta ihracatımız bu yıl ülke sayısının ikiye çıkmasıyla 12 milyon dolara doğru gidiyor.

Bu hedefi yakalayacağımızı düşünüyorum. Şimdiki hedefimiz suların durulmaya başladığı Libya. Bu ülkeyle görüşmelerimiz sürüyor. Büyük ihtimalle olumlu sonuçlanacak. Libya’ya ihracatın başlamasıyla birlikte 2012 yılı ihracatımızı 15 milyon dolara taşıyacağız.”

Kula, çiftlik ve tavuk sayısının azalması nedeniyle üreticilerin farklı yöntemlerle daha fazla verim alma yoluna gittiğini ifade ederek, ”Bugün zarar eden üretici civciv büyütemedi. Elinde genç hayvanı yok. Ekonomik ömrünü tamamlamış ‘çıkma’ adı verilen tavuklardan daha fazla verim almaya çalışıyor. Bir süre aç bırakılan çıkma tavuklar tekrar yemlenmeye başlıyor. Bu tavuklardan böylece bir süre daha yumurta alınabiliyor” dedi.aa

DİĞER HABERLER
Yum-Bir İhracatçılarla Toplandı

 


8 Kasım 2011. 10:36
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x