Balıklara Taşıma Suyla Hayat Verilecek


Zehirli atık karışan Sakarya Nehri’nde dün binlerce balık öldü. Yayın balıkları su üstünde çırpınırken belediye arazözlerle nehre temiz su sıktı.

Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü yer olan Karasu ilçesi Yenimahalle’de, sabah saatlerinden itibaren binlerce balık oksijensiz kalarak su yüzüne çıkıp can çekişmeye başladı. 10 kilo ağırlığındaki yayınların da aralarında bulunduğu balıklar su yüzeyinde çırpınırken, nehrin yüzeyi ölü balıklarla kaplandı. İtfaiye ekipleri karadan arazözlerle balıkların bulunduğu bölgelere temiz su sıkarken, Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri de bölgeye gitti.

Balıkçı barınaklarının da bulunduğu Yenimahalle’de nehrin üstü can çekişen balıklarla kaplandı. 4 yıl önce de yaşanan manzara üzerine balıkçılar ilgililere haber verdi. Balıkların oksijensiz kaldığı ihtimalini dikkate alan belediye de hemen bölgeye itfaiye arazözlerini gönderdi ve balıkların can çekiştiği yerlere temiz su sıktı. Ancak buna rağmen birçok balık öldü. Ölen ya da can çekişen balıklar arasında ağırlıkları 10 kiloyu bulan yayınların olduğu da görüldü.

‘Nehirde denetim yok’

Karasu Su Ürünleri Kooeparatifi Başkanı Ali Sezerin, 2006 yılında da aynı olayın yaşandığını belirterek, “O zaman Şeker Fabrikası’ndan nehre boşaltılan atıklardan kaynaklandığı ileri sürülmüştü. Bir şekilde balıklar oksijensiz kalıp su yüzüne vuruyor. Nehirle ilgili denetim yok” dedi.

DİĞER HABERLER
Balıkçılar hayaletten vazgeçmiyor

Sakarya Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş da kendilerine ihbar gelmesi üzerine bölgeye ekip gönderdiklerini kaydederek, “Aldığımız ilk bilgiye göre balıklar oksijen yetersizliğinden su yüzüne çıkmış ve bir kısmı ölmüş. Bunun nedeni nehre atık karışması olabilir” dedi.


1 Aralık 2010. 09:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x