Bank Asya ‘özel durum’ açıklaması yaptı


bank-asya

 

Hükümet ile cemaat arasında yaşanan kavgadan Halkbank’ın zarar gördüğünü öne sürenlerin karşı atak olarak yüklendikleri Bank Asya, yazılı bir “özel durum” açıklaması yaptı.

 
Bir süreden bu yana yaşanan ve 17 Aralık’ta yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile zirveye çıkan hukuki süreçte, ekonominin temel direği olan bankalar da etkilenmeye başladı. Halkbank Genel Müdürü’ne yönelik yapılan soruşturmayı, “Hedef Halbank’ın kendisi” diye sunanlar, karşı atak olarak Cemaat’e yakın olduğunu söyledikleri Bank Asya’ya yüklenmeye başladı.

Özellikle sosyal medyada yapılan saldırıların ekonomik bir boyutunun olmaması için Bank Asya yönetimi, yazılı bir açıklama yaptı. “Özel durum” açıklamasında şunlar denildi:
“Türkiye’nin lider katılım bankası Bank Asya, bazı basın yayın organları ve sosyal medyada yer alan asılsız iddialar hakkında Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklama yaptı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Son günlerde bazı basın-yayın organları ve sosyal medyada bankamız hakkında olumsuz haberler ve yorumlar yayımlanmaktadır.

Bank Asya, kurulduğu günden itibaren Bankacılık Kanunu ve ilgili düzenlemeler çerçevesinde BDDK, SPK ve ilgili diğer otoritelerin denetim ve gözetimi altında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Türkiye’nin 10. büyük özel bankası olan Bank Asya, 28 milyar TL aktif büyüklüğü, 281 şubesi, 5100 çalışanı ile katılım bankacılığı prensiplerine bağlı olarak hizmet vermektedir. Ülkemizin önde gelen iş adamları tarafından kurulan Bank Asya halka açık bir şirket olup, hisselerinin % 53’ü Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

Uluslararası standartlarda Kurumsal Yönetim İlkelerine bağlı, profesyonel bir Yönetim Kurulu tarafından yönetilen Bankamız, hissedarlarının yatırım değerini korumanın yanı sıra kamusal niteliği olan bankacılık hizmetini müşterilerine sunmaktadır.

Bankamızın itibarını zedeleyici asılsız iddialarda bulunulması, Bankacılık Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu’nun bankaların ve halka açık şirketlerin itibarının korunmasına yönelik düzenlemelerine açıkça aykırılık teşkil etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

DİĞER HABERLER
Şeker Pancarı Tohumculuğumuz ve Düşündürdükleri

24 Aralık 2013. 17:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x