Bankalara limitsiz likidite


 

506397

 

Merkez Bankası’ndan bankalara limitsiz likidite

 

 

Merkez Bankasından, finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla alınan tedbirler kapsamında, bankalara gerekli likiditenin limitsiz sağlanacağı bildirildi.

 

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından (TCMB) yapılan duyuruda, finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla bazı tedbirler alındığı belirtilerek, “Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacaktır.” ifadelerine yer verildi.

 

Bankalara sağlanan gün içi likidite imkânının, komisyon oranının sıfır olarak uygulanacağı kaydedildi.

 

50 milyar dolar seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek

 

TCMB, bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar dolar seviyesindeki mevcut limitlerinin gerektiğinde artırılabileceğini ve kullanım şartlarında (teminat ve maliyet) iyileştirmeye gidilebileceğini duyurdu.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasa derinliği ve fiyat oluşumlarının yakından takip edileceğini, gerekli görülmesi halinde finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemlerin alınacağını açıkladı.


Yazan - 17 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x