Başbakan: 161 şehidimiz, bin 440 yaralımız var


171751

 

Başbakan Yıldırım, “Bu çete mensupları yüce Türk adaletinin elindedir. Müstehak oldukları karşılığı göreceklerdir.” açıklaması yaptı.

 

 

 

Başbakan Yıldırım, “Bu kalkışma bastırılmıştır ancak şehitlerimiz, toplam 161 şehidimiz, şu ana kadar bin 440 yaralımız vardır.” dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile birlikte yaptığı açıklamada, “Milletimin bütün fertlerinin, bayraklarıyla meydanlara koşan, bu paralel terör örgütü çetesine karşı dimdik ayakta duran bütün vatandaşlarımın alnından öpüyorum.” dedi.

 

Darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyen Yıldırım,”15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı olmuştur. Bu darbe girişiminde hayatını kaybeden güvenlik güçlerimiz, polisimiz, sivil vatandaşlarımızı rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Bu girişimin “Silahlı Kuvvetler içerisindeki paralel terör yapılanmasının bir kalkışması” olduğunu belirten, Yıldırım şöyle devam etti:

 

“Kahramanca savaşan güvenlik güçlerimizin alnından öpüyorum. Milletimizle beraber büyük bir belayı Allah’a şükür defettik. Tabii sevindirici olan, bu kalkışma Türk Silahla Kuvvetlerinin emir kumanda hiyerarşisiyle olan bir kalkışma değil, Silahlı Kuvvetler içerisindeki paralel terör yapılanmasının bir kalkışmasıdır. Bu vesileyle vatanını, milletini, bayrağını seven ve bu alçakça girişime asla prim vermeyen değerli komutanlarımızı, subaylarımızı tebrik ediyorum.”

 

“Bu paralel çete mensupları artık yüce Türk adaletinin elindedir”

 

Yıldırım, “Olayın olduğu ilk andan itibaren meydanları dolduran, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlarımız, siyasi parti taraftarlarına da teşekkür ediyorum. Kahramanca çarpışarak, bu belayı defeden, özel polisimizi, tüm emniyet mensuplarımızı yürekten kutluyorum, milletimiz adına şükran duygularımı sunuyorum.”

 

Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

 

“Bu paralel çete mensupları artık yüce Türk adaletinin elindedir. Müstahak oldukları her türlü cezayı, karşılığı göreceklerdir. Milletimiz bu olayda çok büyük bir basiret göstermiştir ve bu basiret Türkiye’de milli iradenin kesintiye uğramasının önüne geçmiştir. Bu kalkışmayı yapanlar bir kez daha şu gerçeği anlamalıdır; hiç kimse bu büyük milletin iradesiyle oyun oynayamaz, demokrasi aşkıyla özgürlük umdesiyle asla ve asla boy ölçüşemez.”

 

“2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır”

 

Başbakan Yıldırım, şu bilgileri verdi:

 

“Bu kalkışma bastırılmıştır ancak şehitlerimiz, toplam 161 şehidimiz, şu ana kadar bin 440 yaralımız vardır. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Üst düzey rütbeliler de mevcuttur.”

 

“Canını bu uğurda veren o şehitlerimizi bu büyük millet asla ve asla unutmayacak”

 

Türk milletinin demokrasi engin bir tecrübeye sahip olduğuna değinen Yıldırım, “Yaşadığımız olay bir şeyi ortaya koymuştur. Türk milletinin demokrasi konusunda ne kadar engin bir tecrübeye sahip olduğunu, demokrasinin ve milli iradenin ne kadar ülkemizin bağımsızlığı için önemli olduğunu bir kez daha bütün dünya gördü. Hele hele köprüyü kesen, yolları kesen, binalara girmeye çalışan tankların elinde bayrakla önüne yatan, o tankların üzerine çıkan o aziz vatandaşlarımız, canını bu uğurda veren o şehitlerimizi bu büyük millet asla ve asla unutmayacak.” ifadelerini kullandı.

 

Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Vatandaşlarımızın bugün normal hayata dönmüş olması erdeminin bir göstergesidir. Devletin silahıyla, parasıyla, tankıyla, bombasıyla, uçağıyla, helikopteriyle bu ülkenin vatandaşlarının üzerine ateş açanlar PKK teröründen daha da aşağılık bir terör örgütüdür. Asla ve asla bu millet bu hain çeteyi unutmayacaktır. Bazı dostlarımız bizim bu konuda başından beri gösterdiğimiz hassasiyeti anlamakta zorluk çekiyorlardı ama anlamalarının bize çok büyük maliyeti oldu.”

 

“Bu büyük bir başarıyı, bu milletime yaşatan Rabbime hamdediyorum”

 

“Belki dünya tarihinde, emsali bu kadar orantısız güce karşılık emsali görülmeyecek büyük bir başarı”nın yaşandığını dile getiren Yıldıırım, “Olayın başından beri Başkomutanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu o memleket sevdası ve basiretiyle bütün hükümetimizin üyeleri ve vatansever komutanlarımızla birlikte halkımızla bir olarak, beraber olarak kenetlenerek bu belanın üstesinden geldik. Belki dünya tarihinde, emsali bu kadar orantısız güce karşılık emsali görülmeyecek büyük bir başarıyı, bu milletime yaşatan Rabbime hamdediyorum.” dedi.

 

Yıldırım, şöyle konuştu:

 

“Basın kuruluşlarımız, yazılı, görsel, sosyal medya kuruluşlarımız bu olayda çok büyük bir vatanseverlik ve basiret örneği ortaya koymuşlardır. Başından beri çetelerden yana değil ülkeden, milletten yana net bir tutum almışlar ve halkımızın anında, en doğru şekilde bilgilendirilmesini sağlamışlardır. Ayrıca başta siyasi parti liderleri olmak üzere bütün siyasi parti taraftarları da, sivil toplum kuruluşları da görüş farklılıklarını bir tarafa bırakarak meydanlara akmış ve ay yıldızlı bayrağı tankların tepesine dikmeyi başarmıştır.”

 

“Demokrasi bayramımız 15 Temmuz, ülkemize, milletimize hayırlı olsun diyorum”

 

Birinci safhasının sona erdiğini söyleyen Yıldırım, “İşin birinci safhası burada sona ermiştir. Bundan sonraki yapılacak çalışmalarda, bir yandan vatandaşlarımız normal hayatını sürdürürken, bir yandan da ülkemizi ve milletimizi dünya ülkeleri arasında itibarsızlaştırmaya çalışan bu güruhlara karşı her türlü işlem gecikmeden, misliyle yapılacaktır. Biz yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Bütün milletimize geçmiş olsun diyor, demokrasi bayramımız 15 Temmuz, ülkemize, milletimize hayırlı olsun diyorum.” diye konuştu.

 

“Durum tamamen kontrol altına alınmıştır”

 

Başbakan Yıldırım, komutanlarla ilgili herhangi bir endişe edilecek durumun olmadığını belirterek, “Durum tamamen kontrol altına alınmıştır. Kısa süre içerisinde komutanlarımız da normal sürece geçeceklerdir. Görevlerinin başındadır.” şeklinde konuştu.

 

Yıldırım, idam cezasının Türk hukuk sisteminden çıkarıldığına işaret eden Yıldırım,”Bilindiği gibi idam cezası Türk anayasasından, Türk hukuk sisteminden çıkarılmıştır. Bugün yüce Meclisimiz toplanacak ve burada ülkenin bu ve buna benzer çılgınlıklarla karşı karşıya kalmaması için ilave ne gibi tedbirler alınacaksa, hukuki düzenlemeler yapılacaksa bunları da diğer partilerimizle, parti liderleriyle değerlendireceğiz, üzerinde çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri şu anda evine gitmek üzere”

 

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri’nin durumu ile ilgili bilgi veren Yıldırım, “Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri şu anda evine gitmek üzere yoldadır, herhangi bir sıkıntılı durum yok.” dedi.

 

“Bu terör örgütü başının arkasında duracak ülke göremiyorum”

 

Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

 

“Dün akşam yaşanan olaydan sonra bu şahsın (Fetullah Gülen), bu adamın arkasında, bu çete liderinin, bu terör örgütü başının arkasında duracak ülke göremiyorum. Bunun arkasında duracak ülke, Türkiye’ye dost değildir, Türkiye’ye karşı ciddi bir savaşın içindedir.”aa


Yazan - 16 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x