Başbakan”Bizi AB’ye almayanlar düşünsün


Krizle boğuşan Yunanistan’ın kurtarılması için Avrupa liderlerinin yaptığı toplantıyı değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Bizi AB’ye almayanlar düşünsün” dedi.

CANNES – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Markinez Otel’de düzenlenen B-20 İş Konseyi’ndeki konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ”Dün Angela Merkel, Yunanistan’daki gelişmelerle ilgili ültimatom gibi bir açıklama yaptı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna karşılık Erdoğan, şöyle konuştu:

”Şimdi şu anda gerek Merkel’in gerek Sarkozy’nin yapmış olduğu açıklamaların B-20 platformlarında ele alınış şekillerini henüz tam manasıyla görmüş değiliz. Tabii bu değerlendirmelerden sonra yarın şöyle geniş bir değerlendirme yapılırsa isabetli olur ama Yunanistan’da İtalya’da ciddi sıkıntıların olduğu ortada. Gerek referandum gerek güven oylaması buna benzer. Tabii değerli dostum Yorgo herhalde bir kararın arifesindedir ve partileri de nasıl bir şey düşünüyor şu anda onu da bilemiyorum. Çünkü istifalar var, sıkıntılar var. Onun için oturumlarda bunu çok daha açık göreceğiz. Oralarda yapacağımız görüşmelerle de bizim kanaatlerimiz daha da netleşir. Temennimiz toparlanmasıdır.” ”Dün Sarkozy ‘tek kuruş vermiyoruz’ şeklinde bir rest çekti. Bunu sert buluyor musunuz?” sorusuna ise Erdoğan, ”Şu anda tabii bilemiyorum. Hepsi Euro bölgesinin içerisinde olan AB’deki ülkeler. Tabii bizi AB’ye almayanlar bunu düşünsün” dedi.

DİĞER HABERLER
Bütçe kabul edildi

“Merkel’den çok şey bekledik ama…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin tutumunu değiştirmesi için çok uzun bir süre beklediklerini, ancak bugüne kadar hiçbir şeyin değişmediğini söyledi.

Alman Bild gazetesi bugün, Başbakan Erdoğan ile yaptığı röportajın ikinci bölümünü yayınladı.

Başbakan Erdoğan, Türkiye ile yapılan AB’ye üyelik müzakerelerinin duraksadığı yorumunun yapılması ve Türkiye’nin buna daha ne kadar dayanabileceğinin sorulması üzerine, “Bu doğru. Müzakereler AB üyesi bazı güçlü ülkeler tarafından donduruldu. Türkiye’ye adil davranılmıyor. Başbakan olduğumdan Bu yana AB 12 ülkeyi, hatta Kıbrıs Rum kesimini de kabul etti. Şansölye Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy iktidara gelmeden önce davet edildiğimiz AB zirvelerine de artık davet edilmiyoruz” şeklinde yanıt verdi.

“Başbakan Angela Merkel’den daha fazla şey mi bekliyordunuz?” şeklindeki
bir soruya karşılık da Erdoğan, “Şansölye’nin, Türkiye’nin üyeliği konusundaki
tutumunu değiştirmesi için çok uzun bir süre bekledik. Ancak birşey olmadı. Yine
de müzakereleri sürdüreceğiz. Katılım şartlarını, bugün AB üyesi olan ülkelerden
çok daha iyi bir şekilde yerine getiriyoruz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, “Fransa Cumhurbaşkanı, Almanya’yı AB’de bir örnek olarak görüyor. Siz buna katılıyor musunuz?” şeklindeki bir soruya karşılık da, Almanya’nın örnek bir ülke olduğunu ifade ederek, “Ülkeniz krizden çok iyi çıktı ve yüksek borçları bulunan ABD, Japonya ve hatta İtalya’dan daha iyi durumda. Biz Türk ekonomisinin Alman ekonomisi ile iç içe olmasından dolayı mutluyuz” dedi.

DİĞER HABERLER
Mısır'a kapıda vize haftaya başlıyor

“Yunanistan’ın çöküşü…”

Başbakan Erdoğan, “Eski rakip Yunanistan’ın çöküşünü Türkiye hangi duygularla izliyor?” şeklindeki bir soru üzerine de, “Yunanlıların bizim komşumuz ve dostumuz olması dolayısıyla Yunanistan’daki sıkıntıları üzülerek izliyoruz. Simitis, Karamanlis ve Papandreou, hepsi benim dostum. Düşmanlık ve nefretle hiç bir şey kazanılmaz” şeklinde konuştu.

“Türkiye, Yunanistan gibi borç krizi içinde olan avro ülkelerine kendi maddi kaynaklarıyla yardım etmeyi düşünebilir mi?” şeklindeki bir soruya karşılık Erdoğan, “Biz, Türkiye’nin istikrarını tehlikeye sokacak hiç bir şey yapmayacağız. Göreve geldiğimde yüzde 73 olan Türkiye’nin borçlarını yüzde 45’e düşürdük. Finans disiplininden taviz vermeyiz” dedi.

Erdoğan, “Türkiye bugün AB ülkesi olsaydı avroya girer miydiniz?” şeklindeki soru üzerine, “Bunu incelerdik ve böyle bir olasılığı hemen dışlamazdık” diye yanıt verdi.

Türkiye’nin Avrupa’dan uzaklaştığı şeklinde spekülasyonların yapıldığının hatırlatılması üzerine de Erdoğan, “Endişe etmeyin bu doğru değil, Türkiye Avrupa’dan uzaklaşmıyor. Ancak Avrupa, bazı ülkelerden dolayı bize soğuk davranırsa doğal olarak temel görüşler üzerinde yeniden düşünmemiz gerekir” şeklinde konuştu.

“İsrail’in özür dilemesi lazım”

Başbakan Erdoğan, “Bild gazetesine 2004 yılında verdiğiniz demeçte, İsrail’in dostu olduğunuzu söylediniz, Bu hala geçerli mi?” şeklindeki bir soruya karşılık da şunları söyledi:

DİĞER HABERLER
Fuarda Karadeniz rüzgarı

“İsrail, son olarak 9 Türk vatandaşının İsrail askerleri tarafından öldürüldüğü Gazze yardım filosuna düzenlediği saldırıyla bu dostluğa büyük zarar verdi. Bu, uluslar arası sularda yapıldığı için İsrail ile Türkiye arasında açıkça bir savaş sebebi olabilirdi. Ancak biz soğukkanlı davrandık. Şimdi bu olay nedeniyle İsrail’in özür dilemesi, ölenlerin ailelerine tazminat ödemesi ve Gazze Şeridi’ne yönelik ambargoyu kaldırması lazım. O zaman durumun yeniden normalleşmesini ümit ediyorum. Bakın, bizim de çabalarımızla İsrail’li asker Gilad’ın serbest kalmasını sağladık. Ancak İsrail’in de politikasını değiştirmesi lazım. Her şeyden önce Ortadoğu’da gerçek bir barışın sağlanması için İsrail’in yanı sıra bir de Filistin devletinin kurulması lazım. Filistinliler UNESCO’ya tam üye bir devlet gibi kabul edildi. Almanya’nın bu konuda ‘evet’ demesini ümit etmiştim, ne yazık ki ‘hayır’ oyu kullandı”

 

 


3 Kasım 2011. 14:38
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x