Başbakan Erdoğan “Süt Dağıtımında Değişiklik Yapılmayacak”


Uygulanan “Okul Sütü Projesi” dağıtımında hiçbir öğrencinin zehirlenmediğini söyleyen Başbakan Erdoğan,kesin incelemenin sonunda durumun belli olacağını ve hiçbir değişikliğin olmayacağını belirtti.   Gaziantep’ten Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya hareketinden önce havaalanında düzenlediği basın toplantısında  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, ”Okul Sütü Projesi” içinde dağıtılan sütlerden içen bazı öğrencilerin rahatsızlanmasının hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

“Bilim adamları bakıyorsunuz çoğu zaman sütle beslenmeyi tavsiye ederler. Böyle bir olayda, yaklaşık 7 milyon civarında süt dağıtıyorsunuz ve bunun içinde de görüldüğü gibi nihai neticede hamdolsun bir ölüm söz konusu değil, zehirlenme de söz konusu değil. Bir alerjik olay olduğu tespiti var. Fakat buna rağmen arkadaşlarıma verdiğim talimatla, şimdi onlar bilimsel bir incelemeyi de bu arada yapıyorlar. Öyle zannediyorum ki yarın ya da öbür gün bu konuyla ilgili bilimsel araştırmanın sonucunu açıklayacaklar. Bu açıklandıktan sonra da bu konuya yönelik biz kesin kararımızı veririz, yolumuza devam ederiz ama ben şahsen bu yoldan dönmeyi düşünmüyorum.

Sürekli olarak gündemde tutulan bir şey var. ‘Bu, pastörizasyonun sıkıntılarıdır’ şeklinde bir kampanya başladı. Kardeşim o zaman bu, sadece kampanyada mı meydana geliyor. Bugün bütün marketlerde satılan sütler genel itibarıyla pastörizedir. Böyle bir olumsuz durum söz konusu olsa herhalde bunun ne Sağlık Bakanlığı’ndan ne Tarım Bakanlığı’ndan geçmemesi gerekir. Ve herhalde ülkemizin genelinde de -Allah göstermesin- zehirlenme vakalarından geçilmez. Bu konuyla ilgili Bakan arkadaşlarım şu anda çalışmalarını bilimsel anlamda ilgili üniversitelerle yapıyorlar ve açıklamayı yapacaklar.”

 


7 Mayıs 2012. 10:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x